اینله و آنله

اینله و آنله به عنوان پر کردن غیر مستقیم دندان نیز شناخته می شود. این ترمیم ها بر خلاف پر کردن دندان به روش معمولی در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می شود و سپس بر روی دندان قرار میگیرد.

موارد استفاده از اینله و آنله

از اینله و آنله در موارد پوسیدگی متوسط تا شدید دندان و یا در شرایطی که ساختار باقی مانده دندان برای پشتیبانی از مواد پر کننده کافی نیست استفاده میشود. اینله مستقیما روی سطح دندان قرار میگیرد. هنگامی که کاسپ (برجستگیهای سطح جونده دندان) یا بخش بزرگتری از دندان در پوسیدگی آسیب دیده باشد از آنله استفاده میشود که بخش زیادی از سطح دندان را می پوشاند.

اینله و آنله از مواد رزین کامپوزیت در لابراتوار ساخته میشوند و با چسب مخصوص دندان به دندان چسبانده میشوند. این ترمیمها باعث تقویت و استحکام دندان و ترمیم شکل آنها شده و مانع از پیشروی پوسیدگی یا تخریب دندان میشوند.

اینله و آنله که به آنها پر شدگی غیر مستقیم نیز گفته میشود از طلا، پورسلین یا مواد کامپوزیت ساخته میشوند و پوسیدگی یا آسیب دیدگی دندان را پر میکنند. پر شدگی دندان در مطب قالب گیری میشود اما اینله و آنله در لابراتوار دندانپزشکی ساخته میشوند و توسط دندانپزشک در داخل دندان قرار میگیرند. هنگامی که مواد پر شدگی به وسط دندان چسبانده میشود، به آن اینله و هنگامی که پر شدگی دربردارنده یک یا چند نقطه از دندان است یا سطح جونده دندان را میپوشاند، به آن آنله گفته میشود. اینله و آنله تا حد ممکن ساختارهای سالم دندان را محافظت میکنند و جایگزینی برای روکش هستند.

برای تکمیل مراحل درمان، هر دو این مواد به دو جلسه درمانی نیاز دارند. در اولین مرحله دندان از پوسیدگی و عفونت تمیز می شود یا پرشدگی قبلی برداشته می شود. سپس دندانپزشک از دندان قالبی تهیه می کند و به آزمایشگاه می فرستد. دندان به طور موقت پانسمان می شود و جلسه بعدی درمان تعیین خواهد شد.

در جلسه دوم، پانسمان موقت برداشته می شود. سپس دندانپزشک تناسب اینله یا انله را با دندان می سنجد. در صورتی که قالب به خوبی در دندان قرار بگیرد، مراحل اتصال آن انجام می شود و دندان در پایان پالیش می شود.

استفاده از اینله به دلیل دشواری در نصب در میانه دندان با هزینه بالاتری نسبت به انله همراه است. با این حال هر دو روش به دلیل ظاهر بسیار طبیعی و فراهم کردن پستی و بلندی طبیعی روی دندان بسیار بهتر از روش های قدیمی پر کردن دندان با آمالگام هستند.

این دو ماده به دلیل جذب بهتر فشار و مقاومت در برابر آن عمر بالاتری نسبت به مواد پرکننده دارند و در برخی موارد حتی تا ۳۰ سال نیز دوام می آورند.

این درمان دندانپزشکی زیبایی هزینه ای مشابه ونیر دارد.