بین دندان‌های بسیاری از افراد فاصله وجود دارد و این فاصله معمولا بین دندان‌های جلویی است. اگر شما به دلایل زیبایی بخواهید این فاصله را از بین ببرید ما به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین روش درمانی را برای از بین بردن و بستن فاصله بین دندانهای خود انتخاب کرده و به کار ببرید. متناسب با وضعیت دندانی شما برای پر کردن فاصله بین دندان‌ها اغلب ونیرهای پورسلین یا لمینیت دندان و یا در برخی موارد باندینگ دندان توصیه می‌شود.

بستن فاصله بین دندان هامسائل مرتبط با فاصله بین دندان‌ها

با وجود فاصله بین دندان‌ها زیبایی کلی لبخند شما تحت الشعاع قرار می‌گیرد. وجود فاصله بین دندان‌های جلویی یا دندان‌هایی که به راحتی قابل مشاهده است، می‌تواند باعث ناراحتی شما بشود. در این حالت شما لبخند ، صحبت کردن یا خنده خود را محدود کرده که این امر می‌تواند بر تعاملات اجتماعی شما تأثیر منفی داشته باشد.

علاوه بر تغییر ظاهری لبخند شما ، فاصله بین دندان‌ها می‌تواند باعث نامرتب شدن دندان‌ها شود. فاصله زیاد بین دندان‌ها می‌تواند باعث دندان قروچه شود زیرا دندان‌ها نمی‌توانند موقعیت مناسبی برای سکون پیدا کنند. به‌علاوه این موضوع می‌تواند به ‌مرور زمان باعث بروز اختلال مفصل گیجگاهی – فکی و آسیب دیدگی دندان‌ها شود.

روش‌های درمانی برای رفع فاصله بین دندان‌ها

ما گزینه‌های مختلف از جمله اصلاح طرح لبخند ، ونیرها ، باندینگ ، ایمپلنت و بریج­های دندانی را برای رفع فاصله بین دندان‌ها به شما ارائه خواهیم کرد.

عوامل متعددی در انتخاب روش درمانی بستن فاصله بین دندان ها وجود دارد. میزان فاصله بین دندان‌ها را باید مد نظر قرار داد همچنین باید دید که فاصله بین دندان‌ها بین دو دندان مجاور بوده یا به دلیل از دست رفتن یک دندان این فاصله به وجود آمده است.

باندینگ دندانی برای دندان‌هایی که فاصله بسیار کمی از هم دارند

در صورت وجود فاصله جزئی بین دندان‌ها که از نظر زیبایی طبیعی به نظر می‌رسد می‌توان از باندینگ دندان استفاده کرد. در باندینگ دندانی از رزین‌های همرنگ دندان برای ترمیم ساختار دندان و پر کردن فاصله بین دندان‌ها استفاده می‌شود. مواد مورد استفاده در باندینگ مانند ساختار طبیعی دندان است. باندینگ دندان یک روش سریع کم تهاجمی برای مشکلات بین دندانی است. نقطه ضعف این روش این است که باندینگ دندان راه حلی پر دوام نیست و نیاز به تعویض دارد. همچنین ممکن است مواد مورد استفاده برای باندینگ دهان به مرور لکه­دار شوند.

ونیرهای پرسلن

استفاده از ونیرهای پرسلن نیز روش بسیار خوبی برای پر کردن فاصله‌های جزئی بین دندان‌ها است. ونیرهای پرسلن لایه‌های نازک سرامیک دندانی هستند که جلوی سطح دندان قرار داده می‌شوند. این لایه‌ها مانند ماسک نواقص دندان را پوشانده و ظاهر کلی و سایز دندان را بهبود می‌دهند. ترکیبات ونیرهای پرسلن دقیقاً مشابه ساختار دندان بوده و هیچ کس حتی از نزدیک متوجه وجود آنها روی دندان نمی‌شود.

ونیرهای پرسلن اغلب برای پوشش فاصله بین دو دندان جلو وقتی که این فاصله خیلی زیاد نباشد مورد استفاده قرار می‌گیرند. ونیرها پر دوام تر از باندینگ های کامپوزیت هستند اگر چه فرایند به کارگزاری آنها تهاجمی‌تر از روش‌های باندینگ است زیر برای استفاده از آن باید مقداری از ساختار دندان تراشیده شود تا بتوان ونیر را روی سطح دندان محکم چسباند.

ایمپلنت برای بستن فاصله بین دندان ها

ایمپلنت دندانی تعویض قسمت ریشه دندان است. ایمپلنت دندان یک روش پردوام برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته بوده که نیازی به استفاده تکیه گاهی از دندان‌های مجاور ندارد. انجام این روش چند مرحله دارد. ایمپلنت دندان در سوراخی که به وسیله دریل در استخوان فک ایجاد شده قرار داده می‌شود. سپس شما باید شش ماه صبر کنید تا محل آن بهبود یافته و مرحله دوم را شروع کنید. در مرحله دوم وقتی که ایمپلنت با استخوان فک یکپارچه شد تاج یا پروتز دندان روی ایمپلنت سوار می‌شود.

مراقبت‌های ارتودنسی برای فاصله‌های دندانی زیاد

درمان‌های ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندان ها گزینه‌های ایده‌آلی هستند. استفاده از ارتودنسی نامرئی می‌تواند به مرتب کردن دندان‌های نامرتب کمک کرده و فاصله‌های بین دندان‌ها را از بین برده و روی هم افتادگی و عدم تقارن دندان‌ها را ترمیم نماید. رویکرد مناسب ارتودنسی متناسب با سن ، میزان فاصله بین دندان‌ها و عوامل دیگر توسط دندانپزشک شما مشخص می‌شود.

عمل جراحی برای رفع فاصله بین دندان‌ها

فرنکتومی: فرنوم لبیال بزرگ به کمک یک عمل جراحی کوچک که به آن فرنکتومی گفته می‌شود برداشته می‌شود. فاصله دندانی در کودکان پس از انجام عمل فرکتومی به خودی خود از بین می‌رود. در نوجوانان و بزرگسالان برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها پس از عمل فرنکتومی باید از روش‌های درمانی دیگر مانند بریس ها نیز استفاده کرد.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...