هنگامی که یک یا چند دندان طبیعی می افتد ، به مرور زمان استخوان فک پشتیبانی کننده آن تحلیل میرود. اما حتی زمانی که هنوز دندانهای طبیعی در سر جای خود قرار دارند، باز هم ممکن است به علت بیماری لثه استخوان فک تحلیل رفته و از بین برود. بیماری لثه به عفونت مزمن لثه گفته میشود که به تدریج استخوان پیرامون دندان را تحلیل میبرد. این فرایند ادامه پیدا میکند تا زمانی که متوجه میشوید دندانتان لق شده است و استخوان کافی برای نگه داشتن دندان وجود ندارد و در نهایت دندان از استخوان جدا شده و می افتد.
گاهی اوقات تحلیل رفتن استخوان فک در زیر لثه اتفاق افتاده و هیچ گونه شواهدی از این فرایند (مانند التهاب یا پسروی لثه) دیده نمیشود. دندانها و لثه ممکن است از نظر بالینی درست همانند زمانی باشند که هیچ جذب استخوانی اتفاق نمی افتد. بنابراین باید تصویر پرتوی ایکس گرفته شود تا تشخیص درستی در مورد وضعیت لثه و دندانها داده شود.

تمیز کردن حرفه ای و جرمگیری دندانها برای پیشگیری از عفونت لثه و عواقب آن لازم است.

تحلیل رفتن عمودی استخوان فک – کاهش استخوان لثه

اندازه استاندارد کاشت ایمپلنت در مقادیر مختلف استخوان

همان طور که در این تصویر مشاهده میکنید، آتروفی استخوان این ناحیه باعث شده مقدار بسیار کمی استخوان برای کاشت ایمپلنت باقی مانده باشد.

کشیدن دندان برای محافظت از استخوان فک

گاهی اوقات زمانی که کاهش استخوان شدید باشد و عفونت لثه را نتوان مدیریت کرد، بهتر است دندان کشیده شود. با کشیدن دندان، فرایند تحلیل رفتن استخوان فک متوقف شده و استخوان برای کاشت ایمپلنت محافظت میشود. اگر این کار انجام نشود و منتظر بمانید تا دندان خیلی لق شده و بیفتد، استخوان زیادی را از دست میدهید.

تحلیل رفتن استخوان فک پس از کشیدن دندان

هنگامی که دندانی کشیده میشود یا می افتد، مقداری جذب استخوان اتفاق می افتد. در مواردی که پیش از این نیز مقداری کاهش استخوان اتفاق افتاده است با کشیدن دندان این فرایند شدت میگیرد. یکی از روشهای به حداقل رساندن تحلیل رفتن استخوان فک محافظت از ستیغ استخوان فک است. این درمان شامل پیوند در این ناحیه همزمان با کشیدن دندان است.

کشیدن دندان و آتروفی دندانهای بالا

پس از کشیدن دندان، ستیغ استخوان ممکن است به خوبی التیام پیدا کند و آماده کاشت ایمپلنت دندان باشد. با این حال اگر فاصله زمانی زیادی بین کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت وجود داشته باشد، ممکن است استخوان کافی برای ایمپلنت باقی نماند. در این شرایط باید پیوند استخوان صورت بگیرد.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...