ایمپلنت دندانی به پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته می شود که دراستخوان کاشته می شود.

ایمپلنت

اجزا ایمپلنت

اجزاء تشکیل دهنده ایمپلنت

ریشه ( فیکسچر )

تاج ( پروتز )

و پیچ اتصال دهنده اباتمنت به فیکسچر

زمان جوش خوردن ایمپلنت پس از کاشت ایمپلنت

زمان جوش خوردن ایمپلنت در فک بالا 5 ماه و در فک پایین 3 ماه است.

در مواردی مثل دسترسی به سینوس یا پیوند استخوان یا تراکم کم استخوان زمان بیشتری لحاظ می شود و در شرایط ایده آل استخوانی میتوان مدت زمان انتظار برای قالب گیری را کاهش داد.

سن مناسب برای گذاشتن ایمپلنت

سن مناسب برای گذاشتن ایمپلنت 18 سال است در سن پایین تر ممکن است برای تک دندان ایمپلنت گذاشته شود ولی بعد از 18 سالگی پروتز آن باید تعویض شود از ایمپلنت برای جایگزینی یک یا چند دندان و حتی تمام دندان ها میتوان استفاده کرد.

میزان موفقیت ایمپلنت

میزان موفقیت ایمپلنت را پس از 10 سال %97 گزارش کرده اند از شاخص های بسیار مهم در موفقیت ایمپلنت رعایت بهداشت دهان و دندان است ، استعمال دخانیات و بعضی بیماریهای سیستمیک از عوامل عدم موفقیت و یا شکست ایمپلنت می باشد.

قطر 4 میلیمتر و طول 12 میلیمتر برای ایمپلنت مناسب است حداقل ضخامت استخوان لازم در اطراف ایمپلنت 1 میلیمتر است هرچه این ضخامت بیشتر باشد ماندگاری ایمپلنت بیشتر است قبل از شروع درمان ایمپلنت باید تمام کارهای مربوط به دیگر دندانها انجام شود برای ارزیابی طرح درمان اولیه رادیوگرافی CBCT و پس از طرح درمان اولیه برای ارزیابی دقیق طول و عرض استخوان (OPG) پانورکس هم لازم است ، بعد از ارزیابی های لازم برای کاشت ایمپلنت جراحی با فلپ نسبت به جراحی بدون فلپ ترجیح داده می شود.

روند درمان ایمپلنت

روزخدماتتعداد جلسه
کاشت ایمپلنتجلسه اول
روز15بازکردن بخیهجلسه دوم
روز75چکاپ بعد از 2 ماهجلسه سوم
روز150بستن فرم دهنده لثهجلسه چهارم
روز165قالب گیریجلسه پنجم
روز170امتحان فریمجلسه ششم
روز175تحویل پروتزجلسه هفتم
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...