کاشت یک روزه ایمپلنت دندان

افرادی که همه دندانهای خود را از دست داده اند یا قرار است به زودی آخرین دندانهای خود را بکشند چند راه برای جایگزینی دندانهای از دست رفته دارند. یکی از پیشرفته ترین و مطمئن ترین راههای پر کردن جاهای خالی دندانها به صورت دائمی، استفاده از پروتزهای دندانی با پشتیبانی ایمپلنت دندان است که در استخوان فک کاشته میشود.

مزایای کاشت ایمپلنت دندان

دندانهای بر پایه ایمپلنت کاملا همانند دندانهای طبیعی خودتان عمل میکنند و از نظر ظاهری نیز بسیار مشابه آنها هستند. همچنین برای مراقبت از این دندانهای جایگزین همان عادات بهداشتی را باید رعایت کنید که در مورد دندانهای خودتان انجام میدادید، نه بیشتر و نه کمتر. به این معنی که باید هر روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. ایمپلنت دندان فواید مهمی برای حفظ سلامت دهان و دندان دارد.

هزینه کاشت یک روزه ایمپلنت دندان

اگر چه این روش جایگزینی دندان نسبتا گران است اما پیشرفتهای جدید راهکارهایی را در اختیار ما قرار میدهند که بتوانیم جراحی کاشت ایمپلنت را ظرف یک روز انجام دهیم تا هزینه کاشت ایمپلنت تا حد قابل توجهی کاهش یابد و افراد بیشتری بتوانند از مزایای کاشت ایمپلنت دندان بهره مند شوند.

کاشت ایمپلنت دندان با کمترین هزینه ظرف یک روز

سیستمهای امروزی ایمپلنت از جمله state-of-the-art این امکان را فراهم کرده اند که با کمترین تعداد ایمپلنت حداکثر پشتیبانی از دندان مصنوعی فراهم شود. به این معنی که تنها با کاشت چهار ایمپلنت میتوانید کل یک دندان مصنوعی کامل در یک قوس دندانی را پشتیبانی کنید. در این حالت دندانها کاملا ثابت و غیر متحرک هستند بنابراین امکان لغزش یا حرکت در آنها وجود ندارد. این درمان ظرف تنها یک روز تغییر قابل توجهی در زندگی افراد ایجاد میکند.

موفقیت کاشت یک روزه ایمپلنت دندان بستگی به چند نکته مهم دارد:

هنگامی که ایمپلنت در استخوان فک نصب میشود باید کاملا بی تحرک و ثابت بماند تا فرایند یکپارچگی استخوان به درستی صورت بگیرد. هر گونه نیرویی که باعث حرکت جزئی ایمپلنت در مراحل اولیه شود میتواند فرایند یکپارچگی استخوان را خراب کرده و منجر به شکست درمان ایمپلنت شود. به همین علت ۶ تا ۸ هفته اول پس از جراحی کاشت ایمپلنت باید رژیم غذایی نر (عاری از غذاهای ترد و سفت و سخت) داشته باشید.

خود ایمپلنت باید از پشتیبانی خوبی برخوردار باشد. با اتصال پروتز مصنوعی به ایمپلنت آنها یکدیگر را تثبیت میکنند. گاهی لازم میشود برای ثبات بهتر ایمپلنت زاویه دار باشد.

این فرایند نه تنها موثرترین راه برای جایگزین کردن تمام دندانهای یک قوس دندانی است بلکه مقرون به صرفه ترین روش برای کاشت دندان نیز هست. کاشت یک ایمپلنت به ازای هر دندان غیر عملی بوده و توصیه نمیشود. فرض کنید ۲۸ دندان عملکردی (به جز دندانهای عقل) را بخواهید با ایمپلنت تکی برای هر کدام جایگزین کنید. این کار بسیار پر هزینه بوده و ممکن است از نظر عملکردی نیز مزایای خاصی نیست به این روش نداشته باشد.

در تصویر سمت راست این فرد هیچ دندانی در فک بالایی ندارد و از دندان مصنوعی قدیمی استفاده میکند که خوب با وضعیت کنونی فک او متناسب نیست. در تصویر سمت چپ دندان مصنوعی ثابت با پشتیبانی ایمپلنت جایگزین دندان مصنوعی فک بالا شده است که علاوه بر زیبا سازی لبخند توانایی خوردن و صحبت کردن را در او بهبود بخشیده است.

فرایند کاشت یک روزه دندان مصنوعی با پشتیبانی ایمپلنت

ارزیابی وضعیت بیمار قبل از کاشت یک روزه ایمپلنت دندان

دندانپزشک وضعیت دهان شما را بررسی میکند و وضعیت شما از جمله این که هنوز دندانی دارید یا دندان مصنوعی استفاده میکنید یا خیر در پرونده تان ثبت میکند. از جمله مواردی که باید ثبت شود این است که چه مدت دندان مصنوعی استفاده میکرده اید و بایت تان چگونه است و چه مقدار ساختارهای لب و صورت به پشتیبانی نیاز دارند.

تشخیص

سی تی اسکن که مخفف اسکن توموگرافی کامپیوتری است تصاویر سه بعدی از استخوان فک از جمله موقعیت دندانهایی که باید کاشته شوند در اختیار دندانپزشک قرار میدهد. این اسکنها اطلاعات حیاتی راجع به ساختارهای آناتومی فرد از جمله عصبها، سینوسها و استخوانها فراهم میکند و موقعیت ایده ال کاشت ایمپلنت را نشان میدهد.

برنامه ریزی درمانی جهت کاشت یک روزه ایمپلنت دندان

با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری ایمپلنت به صورت دیجیتالی در موقعیت مورد نظر در استخوان فک قرار میگیرد تا دندانهای مصنوعی را به بهترین شکل بتواند پشتیبانی کند. این کار امکان میدهد در صورت لزوم یک الگوی جراحی ساخته شود.

جراحی کاشت یک روزه ایمپلنت دندان

در عمل جراحی میتوان همزمان کشیدن دندانهای باقی مانده، تغییر شکل استخوان و کاشت ایمپلنت را انجادم داد. برای این کار باید دندانپزشک از مهارت، تجربه و دانش کافی برخوردار باشد به خصوص اگر کاهش استخوان در بیمار زیاد باشد.

دندان مصنوعی موقتی

دندانهای پلاستیکی (آکریلیک) موقتی با اباتمنت مستقیما به ایمپلنت متصل میشود. اباتمنت یک قطعه واسط بین ایمپلنت و دندان مصنوعی است. این دندان مصنوعی موقتی بوده و برای مدت کوتاهی که باید بافتها التیام پیدا کرده و جوش بخورند استفاده میشود. بعدا دندانهای دائمی جایگزین خواهند شد.

جوش خوردن ایمپلنت

دندانهای موقتی تقریبا ۳ ماه در دهان باقی می مانند تا زمانی که فرایند جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک تکمیل شود. در ۶ تا ۸ هفته اول پس از جراحی که ایمپلنت از ثبات کافی برخوردار نیست باید خیلی مراقب دندانهای جدیدتان باشید و از خوردن غذاهای جویدنی و سفت پرهیز کنید. چون جراحی ایمپلنت خیلی دقیق و برنامه ریزی شده است معمولا ناراحتی پس از عمل خیلی جزئی و کم بوده و خیلی زود میتوانید از دندانهای جدید خود استفاده کنید.

نصب دندانهای دائمی

هنگامی که فرایند یکپارچگی استخوان تکمیل شد، دندانپزشک دندانهای موقتی را برداشته و آنها را با دندانهای دائمی جایگزین میکند. معمولا دندانهای دائمی جنس بهتر و مقاوم تری داشته و پردوام تر هستند و کامل و دقیق با شکل بافت لثه التیام یافته مطابقت دارند. از دندانهای دائمی جدید درست همانند دندان طبیعی خود میتوانید استفاده کنید.

با روش کاشت یک روزه ایمپلنت دندان در یک قوس دندانی افرادی که به دلیل کمبود استخوان (از نظر کیفیت یا کمیت) یا هزینه زیاد درمانی سابقا نمیتوانستند به ایمپلنت دندان فکر کنند، اکنون به راحتی میتوانند تمام دندانهایشان بالا یا پایینشان را با پشتیبانی ایمپلنت بکارند.

در نتیجه تحقیقات گسترده و پیوسته، ایجاد ابزارهای تشخیصی و درمانهای ابداعی، موفقیت قابل پیش بینی کاشت ایمپلنت در بسیاری از شرایط بالینی دندانپزشکی در عمل تایید شده است.