بستن فاصله بین دندان ها

بستن فاصله بین دندان ها باعث بهبود لبخند می شود ، به این دلیل که بین دندان‌های بسیاری از افراد فاصله وجود دارد و این فاصله معمولا بین دندان‌های جلویی است.

اگر شما به دلایل زیبایی بخواهید این فاصله را از بین ببرید ما به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین روش درمانی را برای از بین بردن و بستن فاصله بین دندان ها انتخاب کرده و به کار ببرید.

متناسب با وضعیت دندانی شما برای پر کردن فاصله بین دندان‌ ها اغلب لمینت دندان و یا کامپوزیت ونیر توصیه می‌شود.

با وجود فاصله بین دندان‌ها زیبایی کلی لبخند شما تحت الشعاع قرار می‌گیرد.

وجود فاصله بین دندان‌های جلویی یا دندان‌هایی که به راحتی قابل مشاهده است، می‌تواند باعث ناراحتی شما بشود.

در این حالت شما لبخند ، صحبت کردن یا خنده خود را محدود کرده که این امر می‌تواند بر تعاملات اجتماعی شما تأثیر منفی داشته باشد.

علاوه بر تغییر ظاهری لبخند شما ، فاصله بین دندان‌ها می‌تواند باعث نامرتب شدن دندان‌ها شود. فاصله زیاد بین دندان‌ها می‌تواند باعث دندان قروچه شود زیرا دندان‌ها نمی‌توانند موقعیت مناسبی برای سکون پیدا کنند. به‌علاوه این موضوع می‌تواند به ‌مرور زمان باعث بروز اختلال مفصل گیجگاهی – فکی و آسیب دیدگی دندان‌ها شود.

روش‌های درمانی برای بستن فاصله بین دندان ها

ما گزینه‌های مختلف از جمله اصلاح طرح لبخند ، ونیرها ، کامپوزیت ونیر ، ایمپلنت و بریج­های دندانی را برای بستن فاصله بین دندان ها به شما ارائه خواهیم کرد.

عوامل متعددی در انتخاب روش درمانی بستن فاصله بین دندان ها وجود دارد. میزان فاصله بین دندان‌ها را باید مد نظر قرار داد همچنین باید دید که فاصله بین دندان‌ها بین دو دندان مجاور بوده یا به دلیل از دست رفتن یک دندان این فاصله به وجود آمده است.

کامپوزیت ونیر برای دندان‌هایی که فاصله بسیار کمی از هم دارند

در صورت وجود فاصله جزئی بین دندان‌ها که از نظر زیبایی طبیعی به نظر می‌رسد می‌توان از کامپوزیت ونیر استفاده کرد.

در کامپوزیت ونیر از رزین‌های همرنگ دندان برای ترمیم ساختار دندان و پر کردن فاصله بین دندان‌ها استفاده می‌شود.

مواد مورد استفاده در کامپوزیت ونیر مانند ساختار طبیعی دندان است. کامپوزیت ونیر یک روش سریع کم تهاجمی برای مشکلات بین دندانی است.

لمینت دندان برای بستن فاصله بین دندان ها

استفاده از لمینت دندان نیز روش بسیار خوبی برای پر کردن فاصله‌های جزئی بین دندان‌ها است. لمینت دندان لایه‌های نازک سرامیک دندانی هستند که جلوی سطح دندان قرار داده می‌شوند.

این لایه‌ها مانند ماسک نواقص دندان را پوشانده و ظاهر کلی و سایز دندان را بهبود می‌دهند. ترکیبات لمینت دندان دقیقاً مشابه ساختار دندان بوده و هیچ کس حتی از نزدیک متوجه وجود آنها روی دندان نمی‌شود.

لمینت دندان اغلب برای پوشش فاصله بین دو دندان جلو وقتی که این فاصله خیلی زیاد نباشد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لمینت دندان پر دوام تر از کامپوزیت ونیر می باشد ، اگر چه فرایند به کارگزاری آنها تهاجمی‌تر از روش‌های کامپوزیت ونیر است زیر برای استفاده از آن باید مقداری از ساختار دندان تراشیده شود تا بتوان ونیر را روی سطح دندان محکم چسباند.

ایمپلنت برای بستن فاصله بین دندان ها

ایمپلنت دندان تعویض قسمت ریشه دندان است. ایمپلنت دندان یک روش پردوام برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته بوده که نیازی به استفاده تکیه گاهی از دندان‌های مجاور ندارد.

انجام این روش چند مرحله دارد. ایمپلنت دندان در سوراخی که به وسیله دریل در استخوان فک ایجاد شده قرار داده می‌شود. سپس شما باید شش ماه صبر کنید تا محل آن بهبود یافته و مرحله دوم را شروع کنید. در مرحله دوم وقتی که ایمپلنت با استخوان فک یکپارچه شد تاج یا پروتز دندان روی ایمپلنت سوار می‌شود.

روش ارتودنسی برای بستن فاصله‌های دندانی زیاد

درمان‌های ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندان ها گزینه‌های ایده‌آلی هستند.

استفاده از ارتودنسی نامرئی می‌تواند به مرتب کردن دندان‌های نامرتب کمک کرده و فاصله‌های بین دندان‌ها را از بین برده و روی هم افتادگی و عدم تقارن دندان‌ها را ترمیم نماید.

رویکرد مناسب ارتودنسی متناسب با سن ، میزان فاصله بین دندان‌ها و عوامل دیگر توسط دندانپزشک شما مشخص می‌شود.

عمل جراحی برای رفع فاصله بین دندان‌ها

فرنکتومی: فرنوم لبیال بزرگ به کمک یک عمل جراحی کوچک که به آن فرنکتومی گفته می‌شود برداشته می‌شود. فاصله دندانی در کودکان پس از انجام عمل فرکتومی به خودی خود از بین می‌رود. در نوجوانان و بزرگسالان برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها پس از عمل فرنکتومی باید از روش‌های درمانی دیگر مانند بریس ها نیز استفاده کرد.

از بین بردن فاصله دندان ها یا بستن فاصله بین دندان ها با استفاده از روش لمینت دندان و ترمیم کامپوزیت ( مواد هم‌ رنگ دندان ) مستقیم و غیر مستقیم در مطب دندانپزشکی دکتر الهام وزیری نهاد توسط متخصص زیبایی و ترمیمی انجام می پذیرد.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...