روکش دندان چیست؟ بررسی انواع روکش های دندان + هزینه روکش دندان (آپدیت ۱۴۰۲)

دندان های انسان بنا به دلایل مختلف نظیر عدم رعایت نکات بهداشتی، شکستن اجسام و مواد غذایی سخت با دندان، برخورد ضربه به فک و دهان، تصادف، پوسیدگی و غیره دچار یک سری مشکلات و ناهنجاری ها می شود. در برخی از موارد شدت این آسیب ها به حدی زیاد است که با روش های رایج ترمیم دندان نمی توان آن را برطرف کرد و تنها روش ترمیم آن استفاده از روکش دندان با آلیاژهای گوناگون و با ابعاد و اندازه های متفاوت است.

 

در واقع با روکش دندان (Dental Crown) در کوتاه ترین زمان می توان ظاهر دندان را ترمیم کرد و ضمن بهبود و اصلاح طرح لبخند از روکش کردن دندان نهایت بهره را برد. البته در این راستا شرایط روکش دندان و قیمت انجام آن برای هر یک از بیماران متفاوت است. این امر به دلیل متفاوت بودن مشکلات و ناهنجاری های دندان می باشد و باید هنگام به کار بردن روکش برای دندان مدنظر قرار گرفته شود. در ادامه برای آشنایی بیشتر با انواع روکش دندان و همچنین هزینه روکش دندان با ما همراه باشید.

روکش دندان چیست؟

به طور کلی روکش دندان یک پروتز دندان ثابت است، که توسط یک لایه فلزی، سرامیکی یا ترکیبی از هر دوی آن ها بر روی تاج دندان های معیوب یا تخریب شده قرار می گیرد، تا ضمن جلوگیری از تخریب بیشتر دندان، موجب بهبود زیبایی ظاهری دندان و در نهایت بازیابی طرح لبخند گردد. در واقع باید گفت عملکرد مطلوب این روش سبب شده تا بسیاری از افراد از شر دندان های آسیب دیده و گاها تغییر رنگ داده راحت شده و ریبایی ظاهری خود را مجددا به دست بیاورند.

روکش دندان

شما نیز می توانید با مراجعه به مراکز تخصصی دندانپزشکی از خدمات منحصر به فرد آنها برای روکش کردن دندان هایتان استفاده کنید تا با کمترین قیمت روکش دندان، بتوانید زیبایی اولیه دندان های تخریب شده را بدست بیاورید.

انواع روکش دندان

همان گونه که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم براساس وضعیت دندان ها، شرایط روکش دندان تغییر می یابد. در واقع این تغییر حاصل عمق آسیب به دندان ها، تعداد دندان های خراب، نیاز بیمار و شرایط اقتصادی است. تا ضمن مدنظر قرار دادن تمامی جوانب از بهترین روش برای روکش کردن دندان استفاده شود. در این راستا انواع اصلی و کاربردی روکش دندان به شرح زیر عبارت است از:

  • روکش تمام فلزی
  • روکش سرامیکی
  • روکش دندان ترکیب سرامیک و فلز

در ادامه با هریک از این موارد بیشتر آشنا خواهیم شد.

انواع روکش دندان

روکش تمام فلزی

همان طور که از نام این روکش دندان پیداست، این مدل از روکش دندان که ترکیبی از انواع آلیاژ های مختلف مانند طلا، پلاتین، نیکل و کروم می باشند با دوام ترین نوع روکش دندان بوده و به خوبی فشار جویدن را تحمل می کنند. این روکش ها دارای رنگی تیره بوده که بیشتر برای دندان های عقب فک مورد استفاده قرار می گیرند.

روکش فلزی دندان

روکش دندان سرامیکی

این نوع از روکش های دندان با جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا ساخته شده و اغلب جنس آن از نوع چینی مانند پرسلن است. بدین جهت علاوه بر ظاهر زیبا و سفید رنگ به طور قابل توجهی موجب بازیابی طرح لبخند و زیباتر شدن چهره فرد می شود. از مزایای منحصر به فرد این روکش برای دندان می توان به ظاهر طبیعی و مشابه با دندان های واقعی افراد، عدم نیاز به لبه فلزی و رفع آلرژی به آلیاژهای فلزی اشاره کرد. با این توصیف استفاده از این نوع روکش دندان را جدی بگیرید و با استفاده صحیح از آنها داشتن دندان های زیبا، یک دست و جذاب را تجربه کنید. شایان ذکر است که روکش های دندان سرامیکی نیز انواع مختلفی دارد و با افزایش کیفیت و طول آنها به نسبت قیمت روکش دندان مصرفی بیشتر خواهد شد.

روکش های تمام سرامیک دیگر مثل روکش های فلزی ایجاد تیرگی دندان نمی کنند و انتخاب خوبی برای اصلاح طرح لبخند مانند ایمپلنت دندان می باشد.

در این روش بخش درونی ( فریم ) به جای فلز از نوعی سرامیک تقویت شده استفاده می شود. در موارد وجود حساسیت به هر نوع فلز در بیمار یا به دلایل زیبایی، مورد استفاده قرار می گیرد.

روکش دندان پورسلن معمولا بسیار گران قیمت است بنابراین میتوانید با دندانپزشک درباره گزینه های دیگر ترمیم دندان صحبت کنید. یک دندانپزشک دلسوز و با وجدان به سلامت دهان و دندان بیمار بیشتر اهمیت میدهد و نمیخواهد با کوچکترین مشکلی که در روکش دندان بروز میکند، بیمار را وادار به تعویض آن کرده و در نتیجه منفعت مالی برای خود کسب کند.

بیشتر دندانپزشکان استفاده از تاج مصنوعی را به جای دندان مصنوعی توصیه میکنند چرا که انواع دندان مصنوعی مشکلات زیادی ایجاد کرده و در بلند مدت موجب ناراحتی و زحمت زیادی میشوند.

دندانپزشک تا حد ممکن سعی میکند با پولیش ، پر کردن و کارهای ترمیمی دیگر روکش بیمار را حفظ کند تا از هزینه مالی بیمار بکاهد و بیمار بدون نگرانی از بابت هزینه های هنگفت ترمیم دندان، برای چکاپ مراجعه کند.

پیش از جایگزین کردن روکش دندانی قدیمی ، باید دهان معاینه شده و از عدم وجود پوسیدگی دندان اطمینان حاصل شود.

 

روکش دندان pfm (ترکیب سرامیک و فلز)

این نوع از روکش های دندان به لحاظ ترکیبی از سرامیک و فلز کارایی مطلوب و طول عمر بسیار بالایی دارد. چرا که بخش فلزی این روکش دندان دور تا دور دندان تخریب شده را احاطه می کند و سپس روکش سرامیکی روی آن قرار می گیرد. این سری را می توان در زمره بهترین روکش دندان قرار داد. به لحاظ اینکه علاوه بر زیبایی ظاهر از استحکام بالایی برخوردار می باشد. بدین ترتیب هزینه روکش دندان pfm به نسبت بیشتر از دو مدل قبل خواهد بود. البته با توجه به هزینه ای که برای روکش کردن دندان ها انجام می دهید، در طولانی مدت از کیفیت، کارایی و دوام بالای آن بهره مند خواهید شد.

در رابطه با ویژگی های روکش دندان pfm در سایت lakeforestdentalarts.com آمده است که :

What Does PFM Actually Mean?

PFM is short for porcelain-fused-to-metal, although some individuals also use the term “porcelain  on metal crown” to describe these types of restorations. At our office, we prefer gold alloy metal bases for our PFM’s, and we opt to partner only with laboratories that utilize the highest quality porcelain. This ensures a long lasting restoration that you will be proud to wear.

طول عمر روکش دندان (پروتز ثابت) چقدر است؟

یکی از سؤالات مهمی که همواره متقاضیان انجام روکش دندان با آن مواجه هستند، طول عمر و مدت زمان ماندگاری این روش بازیابی مشکلات ظاهری دندان و بازیابی طرح لبخند است. در واقع می خواهند بدانند در قبال هزینه ای که پرداخت می کنند، انواع روکش دندان مصرفی چه میزان ماندگاری دارد؟! در این رابطه باید گفت طول عمر انواع روکش دندان براساس کیفیت ساخت، نحوه قرارگیری، رعایت اصول بهداشت دهان و دندان متفاوت است.

بدین صورت که هرچه کیفیت روکش دندان بالاتر باشد و فرد بهداشت دهان و دندان خود را در حد مطلوب و ایده آل رعایت کند، به نسبت طول عمر روکش دندان نیز بیشتر می شود. اما در مقابل استفاده از روکش های دندان بی کیفیت و عدم رعایت نکات بهداشتی و مراقبت از دهان و دندان موجب کاهش طول عمر روکش ها شده و فرد بعد از مدت زمان کوتاه باید روکش ها را تعویض کنید. بنابراین توصیه می کنیم ضمن استفاده از بهترین روکش دندان، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. تا ضمن حفظ کیفیت روکش های به کار برده شده، شاهد طول عمر بالا و کارایی مطلوب آنها باشید.

عوارض روکش کردن دندان

تا به امروز عارضه خاصی درخصوص استفاده از روکش دندان به ثبت نرسیده است. در واقع این روش صرفاً برای رفع مشکلات ظاهری دندان و افزایش زیبایی آن به کار برده می شود. پس قطعاً هیچگونه آسیبی به لثه، فک و استخوان آن وارد نمی کند. البته گاهی اوقات بنا به دلایل مختلف ممکن است چسب مصرفی برای روکش های دندان در بیاید. که در این گونه مواقع می بایست سریعاً به مراکز تخصصی دندانپزشکی مراجعه نمایید. تا ضمن بررسی دقیق روکش های به کار برده شده، اقدامات لازم جهت ترمیم روکش و استفاده از چسب مناسب انجام گردد.

قبل از ادامه مطلب و بررسی قیمت انواع روکش دندان از شما دعوت می کنیم به مقاله انواع روش های جایگزینی دندان توجه کنید .

قیمت روکش دندان

به طور معمول هزینه روکش دندان براساس مؤلفه هایی نظیر جنس روکش، هزینه لابراتور، تعداد دندان های معیوب و نیازمند به روکش دندان و همچنین حق الزحمه دندانپزشک متغیر است. بدین جهت نمی توان یک قیمت ثابت و مشخص را برای آن تعریف کرد. در حقیقت با افزایش کیفیت روکش دندان، تعداد دندان های روکش شده و میزان تخصص دندانپزشک، هزینه این دسته از خدمات زیبایی دندانپزشکی نیز بیشتر می شود.

تفاوت روکش دندان و ایمپلنت دندان

آلیاژ و مواد سازنده روکش دندان و ایمپلنت دندان کاملا یکسان است اما در عملکرد تفاوت هایی دارند که در ویدیو زیر مورد بررسی قرار داده ایم:

 

 

سؤالات متداول:

۱.آیا دندان های عصب کشی شده حتماً باید روکش شود؟

با توجه به اینکه انجام روکش دندان تا حد زیادی به دیوار دندان های عصب کشی شده وابسته است، نمی توان به طور قطع به این سؤال پاسخ داد. در واقع تشخیص این مورد توسط متخصص دندانپزشکی و با انجام معاینات مختلف است.

۲.علت گیر کردن مواد غذایی بین روکش و دندان کناری چیست؟

به طور کلی بین دندان های طبیعی هم مقداری از مواد غذایی باقی می ماند. که باید با استفاده از مسواک و نخ دندان برطرف شود. علت اصلی این مورد وجود فاصله بین روکش و دندان کناری است. از این رو جهت برداشتن مواد غذایی باقی مانده از نخ دندان استفاده نمایید.

۳.هزینه روکش دندان چقدر است؟

هزینه این دسته از خدمات زیبایی دندان با توجه به میزان ناهنجاری و مشکلات دندان، تعداد روکش موردنیاز، نوع روکش، نیاز بیمار و شرایط اقتصادی متفاوت است. بنابراین نمی توان یک قیمت ثابت و مشخص را برای آن تعیین کرد. در واقع با افزایش کیفیت روکش و تعداد آن، هزینه روکش کردن دندان ها نیز بیشتر خواهد شد.

 

مقالات جدید

ایمپلنت دندان

جایگزین بدون نقص و همیشگی دندان های از دست رفته توسط متخصص ایمپلنت

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره سریع در واتس اپ