بلیچینگ

بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها یکی از درمان هایی که امروزه مورد توجه مراجعین قرار گرفته است. Bleaching به دو صورت قابل انجام است در روش اول دندانپزشک با استفاده از مواد مخصوص سفیدکننده و گاه استفاده از لیزر یا سایر روش ها در چند جلسه دندان های شما را سفید می نماید.

در روش دوم دندانپزشک از فک شما یک قالب تهیه می کند و مواد مخصوص دیگری را به شما می دهد و از شما می خواهد تا این ماده را شب ها داخل قالب گذاشته و روی دندان هایتان قرار دهید روش دوم ۲ تا ۳ هفته زمان می برد ولی مواد سفید کننده ای که در آن استفاده می شود ملایم تر و امکان آسیب جانبی کمتر است. البته نتیجه درمان هر دو یکسان است.

سفید کردن دندان ها با بلیچینگ راه حل بسیار سریع زیبایی لبخند است که می تواند تا حد زیادی دندان را درخشان و متفاوت نمایش دهد ، بلیچینگ به معنای کاربرد موادی برای سفید کردن دندان ها است بدون اینکه دندان تراش بخورد.

در این روش از مواد اکسید کننده مثل پراکسید هیدروژن برای روشن تر کردن دندان استفاده می شود ، این مواد تحت نظر دندانپزشک در زمان و مقدار مشخص روی دندان های شما قرار میگیرند و باعث سفید شدن دندان ها می شوند ، در این بین رنگ دانه های دندان دچار تغییرات شیمیایی می شوند.

تفاوت بلیچینگ با جرم گیری

در هنگام جرمگیری رسوبات رنگی و املاح ته نشین شده بر روی دندان شما را برداشته می شود و در نتیجه رنگ داخلی دندان تغییر نخواهد کرد. ولی در بلیچینگ مولکول های پر اکسید هیدروژن به داخل ساختار مینایی و عاجی دندان نفوذ کرده و باعث اکسید شدن رنگ دانه ها شده که نهایتا به سفید شدن دندان می انجامد.

انواع روش بلیچینگ

بلیچینگ به سه روش انجام می شود ، روش اول انجام بلیچینگ در مطب دندانپزشکی است ، روش دوم بلیچینگ در خانه است و روش سوم روش ترکیبی می باشد یعنی هم از روش بلیچینگ در مطب و هم از روش بلیچینگ در خانه استفاده می شود.

بلیچینگ در مطب

بلیچینگ در مطب می تواند توسط دستگاه لیز نیز انجام شود ، در این روش پس از یک ساعت نتیجه مطلوب حاصل خواهد شد.

بلیچینگ در خانه

در روش بلیچینگ در خانه کیت مواد بلیچینگ توسط دندانپزشک همراه با دستورالعمل استفاده در اختیار شما قرار میگیرد ، این روش ۳ الی ۴ هفته طول میکشد اما نتیجه حاصل یک سال دوام دارد.

روش ترکیبی بلیچینگ

روش ترکیبی بلیچینگ به این صورت است که پس از یک جلسه بلیچینگ در مطب به مدت ۴ هفته بلیچینگ در خانه انجام می شود ، این روش ضمن نتیجه بهتر در سفید شدن دندان ها ، ۲ سال ماندگاری دارد.

سفید کردن دندان به روش غیر بلیچینگ

به دلیل اینکه در روش بلیچینگ آسیبی به نسج سالم دندان وارد نمی شود در صورت تشخیص دندانپزشک بهتر از سایر روش ها می باشد گاهى مشکل تغییر رنگ دندان داراى منشاء خارجى وناشى از عدم رعایت بهداشت و با رژیم غذایى است که با یک پالیش ساده بر طرف مى شود.

در این روش ها که با استفاده از کامپوزیت ونیر یا پرسلن انجام میشود علاوه بر رنگ ، تغییرات ابعادی دندانها هم جهت بهبود طرح لبخند انجام میگیرد و تحت عنوان کامپوزیت لمینت ونیر و پرسلن لمینت ونیر نامیده میشوند.

نتیجه سفیدکردن دندان با لمینت دندان نسبت به روش شیمیایی بلیچینگ قابل پیش بینی تر و قابل اطمینان تر است این روش ها در صورتی پیشنهاد میشوند که دندان پوسیده و یا نیاز به تغییر شکل داشته باشد.

هرکدام از لمینت های کامپوزیتی یا سرامیکی دارای مزایا و معایبی است.

لمینت سرامیکی (پرسلن) محکم ترو با دوام تر است و از نظر رنگ با ثبات تر است ولی لمینت های کامپوزیتی ارزان تر و عموما در مطب انجام میگیرد، حساسیت تکنیکی کمتری دارد و در صورت نیاز قابل تعمیر است و معمولا نیازی به تراش دندان نیست.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...