ایمپلنت دندان چگونه است؟ + بررسی هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید

طول درمان ایمپلنت

ایمپلنت دندان یک روش درمانی فوق العاده برای پر کردن جای خالی دندان‌ها روی لثه است، تا قبل از ابداع ایمپلنت، دندانپزشکان از راهکارهایی مثل دندان‌ مصنوعی متحرک برای درمان بی‌دندانی استفاده می‌کردند اما در این دسته از روش‌های درمانی به علت عدم تحرک و فعالیت استخوان‌ فک و لثه، به مرور زمان استخوان‌ فک و لثه دچار تحلیل شده و این اتفاق آسیب‌های متعددی برای دهان و لثه فرد ایجاد می‌کرد.

مشاوره با متخصصین

جایگزین بدون نقص و همیشگی دندان های از دست رفته توسط متخصص ایمپلنت

ایمپلنت دندان چیست؟

احتمالا حالا سوالات مختلفی مثل: دندان ایمپلنت چیست؟ ایمپلنت یعنی چه؟ ایمپلنت چیه؟ دندان پیچی چیست و ….  در ذهن‌تان پرسه می‌زند و به دنبال پاسخ دقیق علمی هستید، در ادامه ۰ تا ۱۰۰ هر آنچه باید درباره ایمپلنت دندان بدانید مثل مهم‌ترین دلایل ضرورت، مزایا، انواع، قیمت، روش جراحی، ممنوعیت‌ها، مهم‌ترین توصیه‌های قبل و بعد از کاشت ایمپلنت دندان و ….. مرور شده است با ما همراه باشید.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت یا همان فیکسچر درون لثه به جای ریشه دندان از بین رفته قرار می‌گیرد، پایه ایمپلنت با جنس تیتانیوم یا زیر کونیوم کاملا متناسب با ساختار لثه و فک طراحی شده است و به همین دلیل بعد از انجام جراحی ایمپلنت خبری از سایش و سروصدای استخوان‌های فک نخواهد بود.

جنس و نوع ساختار طراحی ایمپلنت‌ دندان به گونه‌ ای است که هیچ تفاوتی با دندان طبیعی نداشته و اگر شما با دندان‌های ایمپلنت شده صحبت کنید یا بخندید به هیچ عنوان کسی متوجه نخواهد شد که دندان‌های شما طبیعی نیستند.

جنس و نوع ساختار طراحی ایمپلنت‌ها به گونه‌ای است که هیچ تفاوتی با دندان طبیعی نداشته و اگر شما با دندان‌های ایمپلنت شده صحبت کنید یا بخندید به هیچ عنوان کسی متوجه نخواهد شد که دندان‌های شما طبیعی نیستند.

ایمپلنت دندان به بیماران کمک می کند تا لبخند خود را پس از، از دست دادن دندان بازگردانند؛ ساختار ایمپلنت از دندان تاج تا ریشه شبیه به دندان طبیعی است.

همانطور که می دانید تاج قسمت فوقانی و قابل مشاهده دندان است، و از آنجا که این قسمت برای جویدن غذا استفاده می شود ، به طور منظم در معرض باکتری ها قرار دارد؛ تاج در جای خود توسط ریشه دندان نگاه داشته شده است، در صورت از بین رفتن یا کشیده شدن دندان ، فضایی خالی ایجاد می شود؛ مهم نیست به چه علتی ، مهم این است که وقتی این اتفاق می افتد ، یک ایمپلنت دندان می تواند کل ساختار دندان را جایگزین کند و فضای باقی مانده را پر کند.

امروزه جراحان و متخصصین دندانپزشک ایمپلنت دندان را مناسب ترین شیوه درمانی در میان انواع روش های کاشت دندان می دانند.

ایمپلنت دندان شامل دو بخش مهم است که سهم بزرگی در عملکرد صحیح ایمپلنت دارند، بخش اول پیچ فلزی یا همان پایه ایمپلنت است که درون لثه جای ریشه قرار می‌گیرد و بخش دوم نیز مربوط به تاج ایمپلنت است که فرم یک دندان مصنوعی اما طبیعی و زیبا را دارد و روی پیچ ثابت می‌شود.

مزایای ایمپلنت دندان

 1. بهبود وضعیت گفتار
 2. طبیعی بودن
 3. حفظ بافت استخوانی
 4. جلوگیری از تحلیل لثه
 5. جویدن راحت‌تر غذا
 6. جوان‌تر نشان دادن چهره
 7. افزایش اعتماد به نفس
 8. قیمت مناسب
 9. جلوگیری از رشد باکتری ها
 10. محافظ از لثه در برابر عفونت
 11. مراقبت های اسان بعد جراحی
 12. ثابت بودن ایمپلنت
 13. مراقبت از سایر دندان ها
 14. عدم نیاز به تعویض دوره ای
 15. سرعت کوتاه درمان
 16. عمر طولانی
 17. عدم نیاز به چسب

عوارض ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان، یکی از بی‌خطرترین روش‌های درمانی در دندانپزشکی محسوب می‌شود اما اگر شما برای ایمپلنت به دندانپزشک غیر متخصص مراجعه کنید یا به توصیه‌های مهم مراقبتی بعد از جراحی ایمپلنت عمل نکنید ریسک پیش‌آمد عوارض ایمپلنت دندان برای شما افزایش پیدا خواهد کرد.

عوارض احتمالی ایمپلنت دندان

 1. عفونت ایمپلنت
 2. آسیب دیدن سایر دندان‌ها
 3. التهاب لثه
 4. عفونت لثه
 5. درد شدید
 6. خونریزی
 7. آسیب عصبی
 8. بی‌حسی
 9. سوزن سوزن شدن‌ لثه و لب
 10. التهاب سینوس‌ها

برای جلوگیری از عوارض ایمپلنت دندان هم باید اقداماتی انجام شود که در ادامه بررسی آن ها می پردازیم. همان طور که در کلینیک دندانپزشکی روشا آمده است:

از جمله مهمترین اقدامات جهت جلوگیری از بروز عوارض ایمپلنت دندان عبارتند از:

عدم استفاده از دخانیات

استفاده از دخانیات و مصرف سیگار مهم ترین عامل ایجاد عوارض ایمپلنت دندان است. سیگار به دلیل دارا بودن ماده نیکوتین سبب خونریزی، عفونت، لق شدن ایمپلنت تغییر رنگ دندان ها و کنده شدن روکش آن ها می شود. از این رو عدم مصرف دخانیات بخصوص سیگار تا حد زیادی از بروز این عوارض جلوگیری خواهد کرد.

انتخاب یک پزشک متخصص و با تجربه

مهارت و دانش پزشک در انتخاب و نحوه اجرای ایمپلنت یکی از راه های مهم جهت جلوگیری از بروز عوارض ایمپلنت دندان است. انتخاب پزشک متخصصی که دارای مدرک و گواهی تخصص و فوق تخصص در زمینه انجام ایمپلنت است. همچنین بارها و بارها این عمل را انجام داده باشد به طور حتم تا حد زیادی از بروز عوارض مربوطه جلوگیری می کند. پزشکان متخصص و باتجربه بهترین گزینه برای انجام این عمل می باشند؛ زیرا با تکنیک ها و انواع ایمپلنت آشنایی کافی دارند. از این رو بهترین نوع را با توجه به شرایط بیمار انتخاب می کنند.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در خصوص مراقبت های دندان، تعداد کثیری از مردم کشورمان به دلیل ‏بیماری پریودنتال یا آسیب به دندان و همچنین پوسیدگی های دندان، از دندان درد شدید زجر می شکند. ‏
در سالهای گذشته متخصصین برای بیمارانی که با این عارضه همراه بودند از پروتزهای دندان و یا اینکه پل ها ‏استفاده می کردند اما با تکنولوژی روز دنیا در این زمینه متخصصین از ایمپلنت دندان برای درمان بیماران ‏استفاده می نمایند.‏

در ادامه قبل از بررسی سایر ویژگی های ایمپلنت دندان از شما دعوت می کنیم به بهترین متخصص ایمپلنت دندان در تهران هم سر بزنید.

عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

در صورتی‌ که به توصیه‌های مهم بعد از ایمپلنت دندان عمل کنید ایمپلنت شما حدود ۲۵ سال عمر مفید خواهد داشت، البته این میزان عمر یک عدد تقریبی است و از فاکتورهای مختلفی مثل میزان تخصص جراح در فرایند کاشت ایمپلنت، جنس، نوع، برند و مدل ایمپلنت، رژیم غذایی، سبک زندگی، محل قرار گیری ایمپلنت و …. تاثیر می‌پذیرد که در مقاله عمر ایمپلنت دندان آن را مورد بررسی قرار داده ایم.

کاشت ایمپلنت جلوی چه مشکلات دندانی را میگیرد؟

همانطور که در تصاویر بالا مشاهده می کنید روند کاهش ارتفاع صورت پس از از دست رفتن دندان های دائمی انکار ناپذیر است ، اما خوشبختانه با وجود درمان ایمپلنت می توان این روند کاهش را متوقف کرد.

تحلیل لثه

با جای خالی دندان، لثه به سرعت تحلیل می رود و مشکلاتی در آن به وجود می آید

تحلیل استخوان

تحلیل استخوان با نبود دندان شدت می گیرد و به مرور زمان می تواند بدتر و بدتر هم شود

مشکلات تغذیه

به واسطه نبود دندان کافی تغذیه کافی صورت نمیگیرد

مشکل اعتماد به نفس

با نبود دندان خندیدن متوقف و باعث مشکلات روحی و اجتماعی جدی می شود

بیماری های ایمنی بدن

تغذیه نا مناسب باعث کمبود بعضی پروتئین ها و در نهایت یو تغذیه خواهد شد

از دست رفتن باقی دندان ها

با نبود چند دندان باقی دندان های مجاور کج و به سرعت دچار تخریب می شوند

انواع بی‌دندانی و کاربرد ایمپلنت

روش درمانی ایمپلنت تنها برای پر کردن جای خالی دندان روی لثه تجویز نمی‌شود بلکه ایمپلنت یک روش درمانی فوق العاده است که می‌توان از آن برای بهبود طیف گسترده‌ای از مشکلات دندان استفاده کرد.

شکستگی دندان

گاهی اوقات شکستگی دندان‌ها به حدی شدید است که حتی لمینت و باندینگ نیز کمکی به درمان و بهبود دندان شکسته نمی‌کند در این شرایط کشیدن دندان شکسته و ایمپلنت جای خالی آن بهترین روش درمان است.

جای خالی دندان‌ها

مهم نیست جای چند دندان روی لثه شما خالی است با کمک ایمپلنت به راحتی‌ می‌توانید دوباره دندان‌هایی طبیعی و زیبا داشته باشید و بدون دردسر حرف بزنید و غذا بخورید.

دندان‌ مصنوعی لق

همان طور که در مقاله علت لقی دندان مصنوعی فک پایین گفتیم پس از گذشت چند سال از استفاده دندان مصنوعی، استخوان فک تحلیل رفته و دندان مصنوعی نیز لق می‌شود به کمک ایمپلنت می‌توان به راحتی مشکل لقی دندان مصنوعی را برطرف کرد تا دوباره عملکردی مثل روز اول داشته باشد.

مشکلات دندانی

بسیار از بیماری‌های دندان مثل دندان قروچه‌، بهم فشردن دندان‌ها، پوسیدگی، کرم‌خوردگی، عفونت و …. به حدی شدید هستند که درمان‌های متداول دندان‌پزشکی برای درمان این مشکلات تاثیری نخواهند داشت و در این شرایط استفاده از ایمپلنت تنها چاره است.

انواع ایمپلنت دندان

بطورکلی متخصصین دندانپزشک از سه روش کلی برای انجام ایمپلنت دندان استفاده می نمایند که عبارتند از:‏

 1. ایمپلنت اندوستیال Endosteal Implant
 2. ایمپلنت ساب پریوستئال Subperiosteal Implant
 3. ‏Transosteal 

Endosteal‏ ایمپلنتی است که در بخش درونی استخوان جا می گیرد اما ‏subperiosteal‏ زیر بافت لثه و ‏بر روی استخوان آرواره قرار می گیرد. برای آشنایی بیشتر با انواع آن به مقاله بررسی انواع روش ایمپلنت دندان مراجعه کنید.

امروزه با تجاربی که متخصصین در این زمینه به دست آورده اند از ‏ایمپلنت ‏subperiosteal‏ به دلیل اینکه در دراز مدت دارای اثرگذاری منفی و همچنین استقامت کمتری ‏نسبت به ایمپلنت های اندوستیال است برای درمان بیماران استفاده می نمایند.

بهتر است بدانید که در ایمپلنت ‏Transosteal‏ مراحل درمانی بین بافت لثه و همچنین استخوان فک صورت می گیرد و علاوه براین این پین ‏تیتانیومی به شکل ( ‏U‏ ) است. امروزه دندانپزشکان از شیوه های متنوع دیگری به منظور اعمال مراحل ایمپلنت ‏استفاده می نمایند که عبارتند از:‏
‏۱) ایمپلنت دندان فوری ۲) ایمپلنت دندان مینی ۳) ایمپلنت میکرو ۴) ایمپلنت زیگوماتیک، هستند.‏

به منظور آگاهی بیشتر از هزینه های ایمپلنت دندان قبل از انجام جراحی بهتر است که به جدول زیر نیز توجه ‏داشته باشید:‏

نوع خدماتقیمت
جراحی ایمپلنت دندان با روکشاز ۵۳.۰۰۰.۰۰۰ الی ۶۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال
عمل افزایش طول تاج دنداناز ۹.۰۰۰.۰۰۰ الی ۱۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال
روکش زیرکونیا۲۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال
خارج کردن دندان معمولی (پوسیده)از ۳.۰۰۰.۰۰۰ تا ۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال
جراحی لیفت سینوس به روش بسته۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال
جراحی لیفت سینوس به روش بازاز ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ تا ۳۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال
ایمپلنت دندان سوئیسی۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال
ایمپلنت دندان آمریکایی۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال
ایمپلنت دندان کره ای۷۵۰۰۰۰۰۰ ریال

مراحل ایمپلنت دندان چگونه است؟

فرایند انجام ایمپلنت دندان شامل سه بخش مهم یعنی (اقدامات پیش از جراحی، فرایند جراحی و کاشت ایمپلنت‌دندان و توصیه‌های مراقبتی بعد از عمل) می‌شود، برای اینکه یک کاشت دندان بی‌دردسر و موفقیت آمیز داشته باشید باید به هر سه مورد از مراحل ایمپلنت به خوبی توجه کنید.

مرحله قبل از جراحی ایمپلنت

قبل از شروع جراحی ایمپلنت باید مجموعه‌از از نکات مهم توسط دندانپزشک به شما انتقال پیدا کند و همچنین یکسری آمادگی‌های ‌خاص نیز برای موفقیت آمیز بودن ایمپلنت دندان نیاز است.

۸ نکته مهم قبل جراجی

 1. توضیح شیوه درمان توسط جراح به بیمار
 2. پر کردن پرسشنامه شرایط سلامتی
 3. تشکیل پرونده با جزئیات کامل
 4. معاینه لثه و استخوان فک
 5. ارزیابی وضعیت جسمی و روانی بیمار
 6. درمان عفونت یا پوسیدگی در صورت وجود
 7. تجویز رادیوگرافی
 8. تایین سایز کاشت مناسب توسط جراح

فرایند جراحی ایمپلنت

مراحل جراحی ایمپلنت دندان بنا بر شرایط خاص هر فردی مثل سن، وضعیت لثه و استخوان فک، میزان ایمپلنت مورد نیاز و …. متفاوت است در اما چند تا از مهم‌ترین اقدامات در طول فرایند جراحی ایمپلنت را مرور می‌کنیم فراموش نکنید که تمامی موارد زیر در یک جراحی انجام نمی‌شوند و تنها بر اساس صلاح‌ دید دندانپزشک روند جراحی پیش‌‌می‌رود.

اقدامات رایج در جراحی ایمپلنت

 1. بی حسی موضعی فک و لثه‌ها
 2. تجویز آرا‌م‌بخش یا مسکن
 3. بی‌هوشی در صورت نیاز
 4. ایجاد برش ظریف روی لثه
 5. حفر حفره در استخوان فک
 6. کاشت ایمپلنت
 7. ریکاوری
 8. اتصال اباتمنت
 9. اتصال روکش
 10. کشیدن بخیه‌ها بعد ۲ دو هفته

قبل از بررسی مراقبت های لازم بعد از جراحی ایمپلنت دندان از شما دعوت می کنیم به مقاله ایمپلنت بدون جراحی هم سر بزنید.

مراقبت‌های بعد از جراحی ایمپلنت

برای داشتن یک کاشت ایمپلنت موفق و بدون عارضه علاوه بر توجه و عمل به توصیه‌های پیش از جراحی و انتخاب یک دندانپزشک باتجربه برای کاشت ایمپلنت باید حواس‌تان به توصیه‌های مراقبتی بعد از جراحی ایمپلنت نیز باشد تا دچار مشکل و عارضه نشوید.

۱۰ توصیه مراقبتی بعد از ایمپلنت دندان

 1. مراجعه به موقع برای کشیدن بخیه‌ها
 2. ارتباط با دندان‌پزشک در صورت علامت غیر معمولی
 3. پرهیز است شستشوی دهان با دهانشویه‌های قوی
 4. استفاده از پک یخ برای کنترل التهاب و خونریزی
 5. پرهیز از خوردن غذاهای سفت
 6. دوری از دخانیات
 7. پرهیز از مصرف مواد مخدر
 8. دوری از نوشیدنی‌های الکل
 9. عدم شستشوی زیاد دهان بعد از جراحی
 10. مسواک زدن آرام با فرچه‌های نرم.

انواع بی دندانی و کاربرد ایمپلنت

بی‌ دندانی عوارض جبران ناپذیری برای جسم و روان شما خواهد داشت اما به راحتی‌ می‌توانید با کمک روش درمانی ایمپلنت از خطر عوارض جدی خالی بودن جای دندان‌ها در امان باشید!

کاهش اعتماد به نفس

خالی‌ بودن‌ جای دندان‌ها زیبایی چهره شما را گرفته و موجب پیر نشان داده‌شدن شما خواهد شد اما با کمک ایمپلنت می‌توانید زیبایی دوباره دندان‌های طبیعی‌تان را به دست آورید.

تحلیل لثه

دندان‌ها به عنوان لایه محافظ قوی بر روی لثه‌ها عمل می‌کنند درصورت خالی بودن جای دندان‌ها لثه به مرور تحلیل رفته و ضعیف می‌شود.

تحلیل استخوان

استخوان فک یکی از مهم‌ترین اندام‌های بدن برای تکلم و غذا خوردن است بی‌دندانی به مرور موجب تحلیل رفتن استخوان فک شده و این اتفاق آسیب‌های زیادی به سلامتی شما وارد می‌کند.

مشکلات گوارشی

برای هضم بهتر غذاها نیاز به دندان‌هایی سالم برای جویدن دارید و بی‌دندانی شما را از این نعمت محروم خواهد کرد، در صورت عدم جویدن درست مواد غذایی معده شما برای هضم غذا دچار مشکل می‌شود.

آسیب باقی دندان‌ها

در صورتی که حتی جای ۲ الی ۳ دندانی روی لثه شما خالی باشد دندان‌های مجاور سالم به آهستگی در مرور زمان به سمت لثه خالی حرکت‌ می‌کنند و نظم و ترتیب دندان‌ها با این اتفاق بر هم می‌خورد.

سختی گفتار

‌دندان‌ها یکی از کلیدی‌ترین اندام‌های بدن برای کمک به تکلم بهتر هستند در صورت خالی بودن جای دندان‌ها تلفظ ۹۵% کلمات سخت خواهد شد و برای داشتن روابط اجتماعی و مکالمه دچار مشکل خواهید شد.

ایمپلنت جایگزین یک دندان

ایمپلنت را می توان به جای یک دندان از دست رفته جایگزین کرد.

ایمپلنت جایگزین چند دندان

ایمپلنت به جای چند دندان ، ایمپلنت برای جایگزینی چندین دندان استفاده می شود.

ایمپلنت برای گرفتن لقی دندان

اگر از دندان مصنوعی قدیمی استفاده می کنید ، به راحتی با چند پایه ایمپلنت آن را ثابت کنید.

ایمپلنت کامل قوس

در شرایط عالی فک می توان کل فک را ایمپلنت کرد و برای هر پایه ایمپلنت یک دندان در نظر گرفت.

ایمپلنت از دو قسمت ریشه (فیکسچر) و اباتمنت تشکیل گردیده است و می‌تواند در مواردی که یک دندان یا تعدادی از دندان‌ها از دست رفته باشد (به صورت گروهی یا تک تک) و یا کمک به محل اتصال پروتز به فک (برای جلوگیری از حرکت و لق بودن پروتز) مورد استفاده قرار گیرد.

چه کسانی نمی توانند ایمپلنت انجام دهند؟

مهم‌ترین شرایط خاص ایمپلنت دندان چیست؟

علی‌رغم اینکه ایمپلنت یکی از ساده‌ترین روش‌های درمانی در دندانپزشکی است اما انجام آن برای گروهی از افراد ممنوع یا دارای شرایط خاص و احتیاط فراوان است.

ایمپلنت دیابتی‌ها

افرادی که درگیر قند کنترل نشده یا همان دیابت هستند نمی‌توانند کاشت ایمپلنت را انجام دهند چون بیماری دیابت، روند بهبود زخم را کند کرده و با تضعیف قدرت گلبول‌های سفید قدرت ایمنی بدن را پایین می‌آورد و در نتیجه ایمپلنت فرد دیابتی مستعد عفونت ایمپلنت و مشکلات بسیار زیاد دیگری خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله ایمپلنت افراد دیابتی مراجعه کنید.

ایمپلنت برای سیگاری‌ها

دود سیگار حاوی مقادیر زیادی از نیکوتین است و این ماده دشمن اصلی سلامت ایمپلنت و لثه‌ها محسوب می‌شود. زمان ایمپلنت، فک برای کاشته شدن ایمپلنت شکافته می‌شود و بعد از پایان جراحی فک شما برای جوش خوردن نیاز به استراحت دارد اما دود ناشی از سیگار فرایند جوش خوردن فک را مختل کرده و موجب عفونت این ناحیه می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ایمپلنت برای افراد سیگاری مراجعه کنید.

ایمپلنت دندانی چیست؟

ایمپلنت دندانی پایه ای از جنس تیتانیوم که درون استخوان فک بالا یا پایین کاشته می شود و به عنوان ریشه دندان جهت نگهداری روکش هایی که دندان های جدید (پروتز دندانی ) روی این ریشه ها نصب می گردد و جایگزین تاج دندان می شود قابل استفاده است.

درصد موفقیت انجام ایمپلنت

درصد موفقیت انجام ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد که در بیماران مختلف متفاوت است. حتی این مسئله در مورد کاشت دندان در فک بالا و پایین نیز تفاوت دارد. به طور متوسط میزان موفقیت ایمپلنتهای دندانی ۹۵% گزارش شده است.

بهترین زمان کاشت ایمپلنت

بهترین زمان کاشت ایمپلنت دندان بلافاصله پس از کشیدن دندان است ، در صورتی که دندان از دست رفته ، عفونی نباشد و مقدار زیادی استخوان در اثر عفونت از دست نرفته باشد ، شانس زیادی برای برای جایگزینی همزمان ایمپلنت وجود دارد.

قیمت انواع ایمپلنت دندان

در ابتدا شاید به نظر برسد هزینه های درمان ایمپلنت نسبت به درمانهای دیگر جایگزین دندان زیاد باشد اما اگر بررسی کرده باشید ، خواهید دید در دراز مدت به نفع شما خواهد بود.

در مقابل مزایایی که ایمپلنت در اختیار شما قرار خواهد داد قیمت ایمپلنت ناچیز خواهد بود. ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته میباشند که بصورت روکش تک دندان و یا چند دندان و یا حتی پایه ای برای دندان متحرک عمل میکند.

هدف از کاربرد ایمپلنت های دندانی پیشگیری از تحلیل پیشرونده استخوان فک ، ارتقا سلامت عمومی ، جویدن مناسب تر ، تکلم بهتر و ارتقا زیبایی است.

تحلیل استخوان فک

عملیات عمل جراحی ایمپلنت دندان چگونه است؟

 

مدت زمان ایمپلنت دندان بسته به پیچیدگی شرایط جراحی و تعداد دندان ها بستگی دارد.

در بعضی از موارد جراح متخصص چندین ایمپلنت را در یک جراحی اعمال می کند که این امر سبب طولانی تر شدن زمان جراحی می شود.

جراح متخصص به منظور اعمال جراحی بر روی بیماران از بی حسی موضعی استفاده می کنند که این امر سبب می شود بیمار در حین جراحی درد کمتری را احساس نماید. دندان پزشکان به بیمارانی که آستانه درد بیشتری دارند توصیه می کنند که قبل از انجام جراحی از یک آرام بخش به منظور تسکین درد استفاده نمایند.

بنابراین بعد از چند دقیقه لثه به طور کامل بی حس شده و جراح بر روی لثه بیمار برشی را ایجاد می کنند و سپس حفره ی کوچکی را در استخوان فک بیمار ایجاد می نمایند.

در موارد ویژه و خاص دندانپزشک اقدام به حذف دندان آسیب دیده و همچنین قرارگیری ایمپلنت دندان در یک جلسه می نمایند که متخصصین ایمپلنت این شیوه درمانی را «ایمپلنت فوری» نیز می نامند که همانطور که توضیح دادیم فقط در موارد خاص صورت می گیرد.

در غیر این صورت جراح متخصص کاشت دندان را برای بخش فک فوقانی بین سه تا شش ماه و همچنین برای بخش فک تحتانی بین دو تا چهار ماه بعد از حذف دندان اعمال می نمایند تا از این طریق زمان کافی به منظور ترمیم تحلیل استخوان فک موجود باشد که به این روال ایمپلنت تاخیری نیز می گویند.

نکته مهم این است که در بعضی از موارد جراح برای اعمال جراحی از بیهوشی عمومی برای بیماران استفاده می کنند که در این مواقع بهتر است که جراحی در مراکز معتبر و خاص که مجهز به تجهیزات و دستگاه های مدرن است انجام گیرد.

روند معمولی جراحی ایمپلنت و مراحل بعدی آن و تحویل پروتز

بعد از جراحی ایمپلنت در جلسه اول و کشیدن بخیه‌ها بعد از ۱ هفته ، بیمار حداقل یک بار در ماه برای ویزیت مجدد می‌آید و تقریباً می‌توان بعد از ۳ ماه (بستگی با شرایط جراحی) برای بستن هیلینگ بیمار مراجعه کند (فاز دوم) و تقریباً بعد از ۳ هفته بعد می‌توان قالبگیری را انجام داد و نهایتاً بعد از تقریباٌ ۲ هفته بعد از آن پروتز را به بیمار تحویل داد.

نیاز به رادیوگرافی تخصصی برای جراحی ایمپلنت

به غیر از گرافی پانورکس که نشان دهند مطالعات اولیه می‌باشد احتیاج به گرافی CBCT که بسیار دقیق‌تر طول و عرض و نواحی فرورفتگی استخوان را نشان می‌دهد لازم می‌باشد.

قبل از انجام جراحی ایمپلنت( کاشت دندان)

o      جراح متخصص قبل از اینکه مراحل درمانی را بر روی بیماران انجام دهند، در مورد شیوه چگونگی درمان برای بیماران به طور کامل توضیحاتی را ارائه می دهند.

o      قبل از معاینات ابتدایی پزشک مربوطه، پرسشنامه ی را در اختیار بیماران قرار می دهند تا در مورد شرایط پزشکی خود بصورت کامل آن را تکمیل کرده و همچنین درصورتیکه فرد به بیماری خاصی مبتلا است باید به پزشک مربوطه خود اطلاع دهد. تشکیل پرونده پزشکی به جراح کمک میکند که جراحی را با موفقیت انجام داده و از بروز هرگونه خطر برای بیماران نیز جلوگیری نماید.
o      جراح قبل از اینکه مراحل ایمپلنت دندان را برای بیماران انجام دهند معاینه لثه و همچنین وضعیت جسمی بیماران را مورد ارزیابی قرار می دهند.

علاوه بر این در مواردی که عفونت و یا اینکه عفونت لثه و همچنین دندانهای همجوار بخش قرارگیری ایمپلنت پوسیدگی وجود داشته باشد در اولین اقدامی که جراح متخصص قبل از ایمپلنت برای بیماران انجام می دهند درمان این بخش است.

o      بعد از اینکه سلامت کامل دهان و دندان صورت گرفت، جراح متخصص اسکن رادیوگرافی مخصوص ایمپلنت که به اصطلاح پزشکی CBCT و یا DVT نام دارد را برای بیماران تجویز می نمایند.

این عکس باید توسط مراکز رادیولوژی تخصصی فک و صورت انجام بگیرد، این مرکز درمانی CD و همچنین یک ریپورت را نیز تهیه و ضمیمه اسکن رادیوگرافی می نمایند.

o      جراح متخصص توسط این اسکن ضخامت استخوان، ارتفاع، سینوس ها، محل عبور اعصاب مهم و خیلی از موارد مهم دیگر را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند و از این طریق بهترین محل قرارگیری و همچنین سایز کاشت دندان را برای بیمار در نظر میگیرند.

o      یکی از موارد مهمی که جراح متخصص قبل از کاشت دندان(ایمپلنت) باید به آن توجه داشته باشد:

 • فشارخون بالای بیمار
 • سابقه سکته مغزی و یا قلبی
 • سابقه پیوند عضو
 • بیماری زمینه ای مانند مشکلات قلبی است جراح قبل از انجام جراحی باید با پزشک مربوطه نیز مشورت نمایند.

کلیه موارد ذکر شده از مراحل قبل از جراحی ایمپلنت دندان است که دندانپزشکان باید به آن توجه داشته باشند.

مراقبت‌های بعد از جراحی ایمپلنت

در اولین اقدامی که متخصصین دندانپزشک برای انجام این جراحی باید انجام دهند، بررسی و همچنین برطرف ‏کردن پوسیدگی دندان بیماران است. به منظور قرارگیری ایمپلنت دندان انجام یک جراحی توسط جراح ‏متخصص امری ضروری و مهم است. ‏
باید بدانید که این عمل به کاشت دندان نیز معروف است زیرا متخصصین در این جراحی، ایمپلنت را در داخل ‏استخوان فک بیمار قرار می دهند. ‏
بعد از گذشت چندین ماه از انجام عمل ایمپلنت « پین تیتانیوم» با استخوان های فک بیمار آمیخته میشود. ‏
به این ترتیب بعد از مدتی درصورتیکه جراح متخصص از ادغام شدن پین تیتانیوم با استخوان فک دندان ‏اطمینان حاصل کرد، از آنها به عنوان یک « بیس» استفاده می کنند و سپس پروتز دندان را بر روی آنها اعمال ‏می نمایند. ‏
نکته حائز اهمیت این است که بیماران قبل از ایمپلنت دندان جلو باید در مورد این شیوه کاشت دندان اطلاعات ‏کاملی را از جراح متخصص دریافت نمایند.‏

گذاشتن پک یخ بر روی ناحیه جراحی برای جلوگیری از تورم و خونریزی (بعد از ۱ دقیقه گذاشتن باید ۱ دقیقه پک یخ را برداشت)

در چند روز اولیه از غذاهای نرم و جلوگیری از فشار بر روی ناحیه جراحی شده در ساعت اولیه استفاده شود.

از کشیدن سیگار و الکل و دیگر مواردی که موجب جلوگیری از ترمیم زخم می‌شود خودداری شود.

شستشوی دهان از روز بعد از جراحی انجام می‌گیرد.

ایجاد تورم بعد از جراحی طبیعی می‌باشد و معمولاً بعد از ۴۸ ساعت مشکل تورم برطرف می‌گردد.

معمولاً بعد از جراحی در روز اول احساس ترشح و خونابه در داخل دهان می‌تواند وجود داشته باشد که جای نگرانی ندارد که البته شستشوی مکرر دهان در روز اول این کار را تشدید می‌کند و باید شستشوی دهان فردای بعد از جراحی صورت گیرد.

قیمت ایمپلنت دندان

جنس ایمپلنت

قیمت انواع مارک ایمپلنت دندان در بازار متفاوت است اما قطعا برند های آمریکایی و اروپایی مثل ایمپلنت سوئیسی و آلمانی تاریخچه بهتری را در کاشت دندان ایمپلنت دارند ، برای انتخاب ایمپلنت دندان خود به متخصص ایمپلنت اعتماد کنید.

ایمپلنت آمریکایی اینترالاک

ایمپلنت آمریکایی بایوهورایزن

ایمپلنت CMI کره ای

ایمپلنت دندان حداکثر زیبایی و جویدن را به شما هدیه می کند ، نیاز به تراش دندان های مجاور ندارد و درست مثل یک دندان که ریشه دارد عمل می کند. ایمپلنت به شما آرامش و راحتی را بر می گرداند.

ایمپلنت ها به جای دندانی که از بین رفته اند جایگزین می شوند. این دندان ها مثل دندان های دائمی شما زیبایی مطلوبی دارند و شما از اینکه دوباره چندین دندان خود را بدست آورده اید راضی خواهید بود و لبخند شما زیبا تر از گذشته خواهد شد.

قبل از بررسی ادامه مقاله از شما دعوت می کنیم به مقاله بهترین برند ایمپلنت آلمانی هم سر بزنید.

در صورت بی دندانی کامل هم می توان از ایمپلنت دندان استفاده کرد.

در مواردی که کل دندان ها را نداشته باشید و امکان استفاده از تعداد زیاد ایمپلنت موجود نباشد، می توان با قرار دادن ۴ یا ۵ ایمپلنت از آنها به عنوان پایه دست دندان استفاده کرد تا دیگر دست دندان شما در دهانتان جا به جا نشود و احساس راحتی بیشتری داشته باشید. به این نوع کاشت دندان اوردنچر می گویند.

ایمپلنت کامل فک

ایمپلنت کاملا شبیه دندان خودتان خواهد بود و از آنجا که با استخوان فک درگیر می شود ، مانع از تحلیل استخوان و تحلیل لثه می شود که در سایر روش های قبلی ( دست دندان و یا بریج ) از عوارض این درمان ها می باشد.

حفظ ساختمان دندان های مجاور با ایمپلنت دندان

در روش ایمپلنت ، دندان های مجاور تراشیده نمی شوند و دچار پوسیدگی های بعدی نخواهند شد.

ایمپلنت دندان قابل اعتماد

درصد موفقیت ایمپلنت های دندانی بسیار بالا است و بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان از دست رفته شما است. بر خلاف ادعاهای خلاف واقع گذشته در این رابطه ، درصد موفقیت ایمپلنت نسبت به سایر روش های جایگزینی دندان ، بسیار بالاتر است و از آنجا که بدنه ایمپلنت از تیتانیم خالص ساخته می شود ، واکنشی به صورت رد پیوند وجود نخواهد داشت.

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است

کاندیدای ایده آل برای ایمپلنت کسی است که از نظر سلامت عمومی در شرایط مناسبی باشد و میزان استخوان کافی برای نگاهداری ایمپلنت داشته باشد و لثه های سالم و عاری از التهاب داشته باشد.

در صورتیکه بیماری لثه داشته باشید باید ابتدا توسط متخصص لثه ( پریو ) بیماری برطرف شود و سپس شما به مانند یک فرد سالم می توانید از ایمپلنت استفاده کنید.

مراقبت های پس از درمان ایمپلنت دندان

همانطور که دندان های شما نیاز به مراقبت در خانه ( انجام مسواک صحیح ) و نیز مراجعه مستمر خواهد داشت در رابطه با ایمپلنت نیز همین قانون وجود دارد. در صورت مراقبت مناسب و مراجعه منظم به دندانپزشک که با توجه به شرایط شما تنظیم می شوند ، همواره می توانید ایمپلنت و دندانی محکم ، زیبا و کارآمد داشته باشید.

سن مناسب ایمپلنت دندان

برای ایمپلنت دندان باید تا سن ۱۸ سالگی صبر کرد تا اسکلت صورت شکل کامل خود را بگیرد در غیر این صورت ممکن است در آینده ایمپلنت کوتاه تر به نظر برسد.

در بعضی موارد مثلا اگر چند ایمپلنت در یک ناحیه کاشته شده باشد و پروتزی به شکل بریج روی ایمپلنت ها نصب شده باشد مقاومت بریج مانع از رشد اسکلتال در آن ناحیه میشود و بنابر این بیمار دچار دفرمتی صورت میشود ولی پس از سن ۱۸ سالگی هیچ محدودیت وجود ندارد و تا هر سنی میتوان ایمپلنت انجام داد.

در سنین پایین تر برای تک دندان می شود ایمپلنت انجام داد ولی باید پروتز ایمپلنت پس از ۱۸ سالگی تعویض شود تا اندازه آن با دندان های مجاور تناسب داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله بهترین سن ایمپلنت دندان مراجعه کنید.

نکاتی در مورد بیماران سیستمیک قبل از کاشت ایمپلنت

بیماران سکته قلبی و بیمارانی که جراحی‌ بای پس داشته‌اند باید حداقل ۶ ماه از جراحی یا سکته قلبی گذشته باشد و برای بیماران دیابتی باید قند خون ناشتا بالاتر از ۱۴۰ نباشد و دائماً قند خون تحت کنترل باشد و بخصوص بهداشت داخل دهان به طور جدی پیگیری گردد و با توجه به شرایط فوق منعی برای جراحی ایمپلنت بیماران فوق وجود ندارد.

مدت لازم برای جوش خوردن ایمپلنت چه مدت است؟

مدت لازم برای جوش خوردن ایمپلنت و ادامه مراحل بعدی درمان بستگی به عوامل، نوع و تراکم استخوان و یا استفاده از انواع گرافت استخوان دارد ولی به طور کلی این زمان برای فک پایین ۳ ماه و برای فک بالا ۴ ماه می‌باشد.

ایمپلنت دندان چه فوایدی دارد؟

عملکرد ایمپلنت دندان ، مانند دندان های طبیعی است.
با نگهداری مناسب ، ایمپلنت می تواند برای سالهای طولانی و حتی تا آخر عمر استفاده شود.
بر خلاف دندان مصنوعی ، ایمپلنت ها به چسب احتیاج ندارند.
به دنبال از دست دادن دندان ، ایمپلنت ها به بازیابی ظاهر و گفتار بیمار کمک می کنند.
ایمپلنت راحت است و به بیماران در گاز زدن و جویدن عادی کمک می کند.

مزایای ایمپلنت دندان

کاشت و یا ایمپلنت دندان دارای فواید متعددی است که عبارتند از:

–       تاثیر ایمپلنت های دندانی بر بهبود زندگی را می توان به وضعیت گفتار و همچنین گفت و گو شخص در بخش ایمپلنت دندان جلو اشاره کرد.

–       برخلاف تصورات اشتباه رایج در مورد ایمپلنت دندان که در بین مردم متداول است باید گفت که این شیوه کاشت دندان کاملاً طبیعی بوده و همانند دندان خود فرد در دهان است.

–       یکی از مزیت های ایمپلنت دندان را میتوان به جلوگیری ساییدگی و همچنین حذف بافت استخوانی دندان اشاره کرد.

–       یکی دیگر از مزیت های ایمپلنت دندان جلویی را میتوان به قدرت جویدن غذا و همچنین تکلم بهتر فرد متذکر شد.

–       از فواید ایمپلنت دندان میتوان به جلوگیری از تغییر چهره و جوان تر نشان دادن چهره فرد اشاره کرد.

–       به منظور جلوگیری از رشد باکتری و همچنین هرگونه عفونت در اثر استفاده از دندان های مصنوعی، امروزه متخصصین ایمپلنت دندان مخصوص ایمپلنت دندان جلو بالا را به بیماران توصیه می کنند زیرا به صورت ثابت درون استخوان فک بیمار مستقر شده و دیگر نیازی به سوراخ شدن روی دندان نیست.

–       یکی از مزیت های بارز این جراحی را میتوان به مراقبت های آسان بعد از ایمپلنت اشاره کرد که با استفاده از نخ دندان و مسواک میتوان این کار را انجام داد.

–       ثابت و یا فیکس بودن دندان یکی دیگر از مزیت های ایمپلنت دندان است.

–       ایمپلنت دندان برای دندان های شکسته سبب جلوگیری از خراب شدن دندان های مجاور میگردد یا به عبارتی نقش مراقبتی و حمایتی برای سایر دندانهای شما نیز دارد.

–       سایر شیوه های درمانی نیاز به تعویض دوره ای و یا اینکه ترمیم دارد، اما کاشت دندان یک شیوه دائمی محسوب می شود که یکی دیگر از مزیت های ایمپلنت دندان است.

–       همانطور که توضیح دادیم در شرایط خاص و ویژه ایمپلنت دندان یک روزه نیز انجام می گیرد که یکی دیگر از فواید این جراحی محسوب می شود.

کلیه موارد ذکر شده از مزیت های کاشت دندان یا ایمپلنت است که دندانپزشکان برای بیماران انجام می دهند.

یکی از مورادی که در زمینه کاشت ایمپلنت دندان بسیار پرتکرار و مورد سوال است خطرات احتمالی این کار است. همان طور که در وبسایت fda آمده است:

Dental implants can significantly improve the quality of life and the health of a person who needs them. However, complications may sometimes occur. Complications can occur soon after dental implant placement or much later. Some complications result in implant failure (usually defined as implant looseness or loss). Implant failure can result in the need for another surgical procedure to fix or replace the implant system.

نکات مهم در مورد ایمپلنت دندان

 • یکی از نکات مهمی که متخصصین به بیماران متذکر می شوند این است که ایمپلنت دندان در سنین پایین تر به دلیل رشد کامل استخوان های فک انجام نمی گیرد.
 • انجام ایمپلنت دندان در سنین بالا با موفقیت بیشتر بر روی بیماران مسن انجام می گیرد زیرا اعمال این جراحی در افراد سالخورد به دلیل تراکم استخوان و همچنین مقاومت فک اثرگذارتر صورت می گیرد.
 • متخصصین سن مناسب جایگزین کردن دندان در ایمپلنت را بالای هجده سال در نظر میگیرند زیرا قبل از این سن به دلیل اینکه رشد فک به عنوان مهمترین عامل از سن افراد محسوب میشود در مواردی که به صورت کامل رشد نکرده است انجام جراحی بر روی بیماران امکان پذیر نیست.
 • متخصصین دندانپزشک، جراحی ایمپلنت دندان برای بیماران دیابتی را در صورتی اعمال می نمایند که بیماری آنها کنترل شده باشد در این صورت میزان موفقیت کاشت دندان در این گروه از بیماران مانند افراد سالم یکسان عمل می کند.
 • بیمارانی که یکی از دندان های خود را بنا به هر دلیلی از دست داده اند، یکی از مناسب ترین شیوه های درمانی استفاده از مینی ایمپلنت تک دندان است که متخصصین این شیوه درمانی را برای بیمارانی دیابتی توصیه نمی کنند.
 • یکی از نکات مهم دیگری که متخصصین در زمان کاشت دندان باید به آن توجه داشته باشند دوران بارداری بانوان است. ایمپلنت دندان در دوران بارداری چه به شکل کاشت دندان های جلو و یا به شکل  ایمپلنت کل دهان بر روی بیماران اعمال نمی شود زیرا ممکن است عوارض جانبی را برای مادر و جنین در این دوران به همراه آورد.

کلیه موارد ذکر شده از نکات مهم کاشت دندان در موارد خاص است که با توجه به شرایط جسمی بیماران مانند بارداری و دیابت، دندانپزشک مورد بررسی و ارزیابی قرار میدهد.

یکی از والات پرتکرار در مورد عوارض احتمالی ایمپلنت هست، در این رابطه درسایت fda آمده است که :

Risks Associated with Dental Implant Systems

 • Damage to surrounding natural teeth during implant placement
 • Injury to the surrounding tissues during surgery, such as sinus perforation
 • Injury during surgery (for example, fracture of surrounding jawbone)
 • Inadequate function, such as feeling like the teeth do not bite together normally
 • A sensation that the tooth is loose or twisting in place resulting from an abutment screw loosening

طول عمر ایمپلنت دندان

ماندگاری کاشت دندان به عنوان یکی از مهمترین نگرانی های بیمارانی است که مایل به انجام جراحی ایمپلنت دندان برای دندان های حذف شده هستند. در این خصوص باید متذکر شد که عوامل متعددی در طول عمر ایمپلنت دندان تاثیرگذار است، به این ترتیب سه عامل از اساسی ترین عوامل در ماندگاری کاشت دندان را میتوان به:

۱)    مهارت و تخصص جراح متخصص در طی عملیات پروسه ایمپلنت گذاری

۲)    عملیات اسئواینتگریشن و همچنین استقامت استخوان های فک

۳)    مراقبت های بعد از کاشت دندان به منظور جلوگیری از عفونت لق شدن ایمپلنت دندان و یا فشار ایجاد شده اشاره کرد.

بنابراین باید گفت که ماندگاری ایمپلنت دندان به طور میانگین در حدود بیست سال است اما باید متذکر شد که در صورت پیروی از تمامی نکات بهداشتی و همچنین مراقبتی این کاشت می تواند تا پایان عمر مورد استفاده قرار گیرد.

بهتر است بدانید که مقاومت و همچنین جنس دندان ها ارتباط مستقیمی با ماندگاری ایمپلنت ها دارد که این امر سبب کاهش احتمال شکست دندان نیز می شود.

ایمپلنت دندان

پرسش های متداول درباره ایمپلنت دندان

سن مناسب جراحی ایمپلنت دندان چه سنی است؟

سن مناسب برای جراحی ایمپلنت ۱۸ سالگی به بالا می‌باشد و از این سن به بالا هیچ محدودیت سنی وجود ندارد

امکان موفقیت ایمپلنت چقدر است؟

موفقیت ایمپلنت که بستگی به شرایط استخوانی و دیگر عوامل دارد در حدود ۹۵‌% می‌باشد.

آیا جایگذاری ایمپلنت دندان دردناک است؟

اکثر بیماران می توانند به طور کاملا عادی یا با بی حس کننده ، کاشت دندان را انجام دهند.
همچنین کاشت را می توان با کمک لیزرهای دندانی نیز انجام داد . لیزرها روشهای پیشرفته ای را برای کاشت موفقیت آمیز و راحتی بیمار ارائه می دهند.

ایمپلنت دندان چه مدت طول می کشد تا بهبود یابد؟

کاشت و ایمپلنت دندان میتواند دو تا چند ماه طول بکشد تا در جای خود قرار گیرد. استخوان اطراف یک ایمپلنت جدید برای بهبودی نیاز به زمان دارد تا بتواند ایمپلنت را در جای خود محکم کند.

چه کسی صلاحیت قرار دادن کاشت و ایمپلنت دندان را دارد؟

متخصصان کاشت ایمپلنت می توانند ایمپلنت دندان انجام دهند.

سه میلیون نفر در ایالات متحده تخصص ایمپلنت دندان دارند و این تعداد سالانه ۵۰۰۰۰۰ نفر در حال افزایش است.
ایمپلنت های دندانی یک راه حل قابل اعتماد برای دندانهای از دست رفته است. مطالعات نشان می دهد که میزان موفقیت به طور معمول بیش از ۹۸ درصد است.

آیا محدودیت سنی برای کاشت دندان وجود دارد؟

کاشت و ایمپلنت را می توان از حدود ۱۸-۲۰ سال انجام داد.
از زمان تکمیل رشد استخوان ، محدودیت سنی برای کاشت وجود ندارد ، زیرا این روش با درجه کم خطر مشخص می شود. البته بهبود قابل توجهی در کیفیت زندگی پس از کاشت در افراد مسن مشاهده می شود.
قبل از انجام کاشت ، مشاوره با دندانپزشک ضروری است.

آماده سازی برای کاشت دندان، چه مدت است؟

در مواردی که برنامه ریزی شده باشد تعداد اندکی از ایمپلنت ها نصب میشود . بیمار برای شناسایی موارد منع مصرف احتمالی و همچنین انجام سازماندهی مجدد کامل حفره دهان ، باید چند آزمایش انجام دهد. علاوه بر این ، انجام بهداشت حرفه ای دهان و دندان نیز ضروری است.

در ابتدا ، دندانپزشک باید:
جرم و پلاک را بردارد.
دندان های خراب را بردارد
همه مشکلات حفره دهان را درمان کند.
توصیه های لازم به بیمار در مورد بهداشت دهان و دندان خود انجام دهد
رعایت همه قوانین بسیار مهم است. که موفقیت کل جراحی را تضمین می کند.

اگر بیمار نیاز به نصب تعداد زیادی ایمپلنت داشته باشد ، ممکن است آماده سازی به طور قابل توجهی طولانی شود.
این احتمال وجود دارد که چندین متخصص در این فرآیند نقش داشته باشند.
خانم دکتر الهام وزیری با مطالعه سیستم فک بیمار ، یک عکسبرداری پانوراما و توموگرافی سه بعدی رایانه ای انجام می دهد.

هنگام آماده سازی برای کاشت پیچیده ، شناسایی و درمان تمام فرآیندهای التهابی ضروری است.
همچنین لازم است دریابد که آیا بیمار دارای بافت استخوانی کافی برای کاشت تعداد کاشت مورد نیاز است. دندانپزشک یک الگوی جراحی را ایجاد می کند.

روند بهبودی پس از کاشت دندان چه مدت است؟

طول دوره بهبودی تا حد زیادی به پیچیدگی جراحی انجام شده بستگی دارد.
هنگام نصب تک ایمپلنت ، انجام این کار بدون استراحت در بیمارستان امکان پذیر است. بیمار معمولاً بلافاصله پس از مراحل کاشت می تواند زندگی عادی داشته باشد.
موارد استثنایی شرایطی است که همراه با کاشت ، تجمع استخوان انجام می شود.
روش پیوند استخوان با ایجاد ادم همراه است و بهتر است بیمار ۲-۳ روز در خانه باشد.

۲۲ پاسخ

 1. سلام
  تشکر میکنم بابت ویدیوهای بسیار خوب و مفیدی که قرار دادین به کار من خیلی اومد.
  خواستم بپرسم که آیا امکان کاشت ایمپلنت دندون برای یک دندون از دست رفته هم وجود داره یا از روش های دیگه باید استفاده کرد؟

  1. سلام مرضیه جان ممنونم از لطفت
   بله یکی از انواع روش های ایمپلنت، ایمپلنت تک دندان هست که برای موقعی استفاده میشه که شما یکی از دندون هاتون رو به هر دلیلی از دست دادین. برای اطلاعات بیشتر به مقاله ایمپلنت تک دندان مراجعه کنید.

 2. خواندن این مقاله در مورد ایمپلنت دندون برای من واقعاً جالب بود. اطلاعات خیلی جدیدی به دست آوردم، واقعاً دمتون گرم بود. فکر میکنم که ایمپلنت‌ میتونه به طور قابل توجه‌ ای به بهبود کیفیت زندگی و راحتی آدم هایی که با مشکل بی دندونی دست و پنجه نرم می کنند، کمک کنه.

 3. باسلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون
  در حال حاضر ۴ تا ایمپلنت نیاز دارم، برای فک بالا و پایین دندون ۶ و ۷ اول از همه لطفا بگین مانگاری کدوم جنس ایمپلنت بهتر هست؟ و ی موضوعی که برای من اهمیت داره اینکه با توجه به شرایط جسمی که دارم (سکته قلبی ) در سال گذشته برای انجام ایمپلنت نیاز به چه مدارک پزشکی هست ؟

 4. سلام
  درمورد طول درمان بعد از ایمپلنت لطفا توضیح بدین ؟اگر چند ایمپلنت دندان داشته یاشیم با چه فاصله زمانی میتونیم انجام بدیم ؟

 5. سلام
  ۳ سال قبل عمل قلب باز انجام دادم چه مدارک پزشکی برای انجام ایمپلنت لازمه ، ایپلنت عادی توصیه میکنید یا ایمپلنت فوری

 6. سلام
  برای انجام هر ایمپلنت دندان چند بار نیاز هست به مطب مراجعه کنم
  با توجه به اینکه ایمپلنت با درد همراه هست مسن هایی که تجویز میکنید کافی هست یا نیاز به مرخصی و استراحت بهد جراحی هست ؟

 7. سلام
  فاصله زمانیکه میشه دوتا ایمپلنت انجام داد چقدره ؟
  آیا امکانش هت دوتا ایمپلنت همزمان انجام بشه

 8. سلام
  دندونی دام که نیاز به کشیدن داره بعد از چه مدت میتونم ایمپلنت دندان انجام بدم
  ممنون میشم بگین چند جلسه طول میکشه تا ایمپلنت دندان کامل بشه

 9. سلام
  وقت بخیر
  در مورد مراقبت های بعد از انجام ایمپلنت سئال داشتم چه کار هایی باید انجام بدم
  و حدودا چند ماه طول میکشه ؟ تا دوران نقاهت کامل بشه

 10. سلام
  وقت بخیر
  در محتوا در مورد تحلیل رفتن اسخوان فک گفتین خواستم بدونم که بعد چه مدت این شرایط ایجاد میشه
  و اینکه با توجه به سن بعد از چند وقت کشیدن دندان ایمپلنت توصیه میکنید ؟

 11. سلام
  وقت بخیر
  بعد از گذاشتن هیلینگ ایمپلنت چقدر طول میکشه که ایمپلنت دندان بهطور کاما اجرا بشه در طول چند جلسه ؟

 12. سلام
  بعد چه مدت از گذشت بارداری امکان شروع فرآیند ایمپلنت دندان داریم و اینکه چه برندی پیشنهاد میدین ؟

 13. سلام
  وقت بخیر
  چند تا سوال داشتم درمورد ایمپلنت دندان
  لطفا بفرمایید فرآیند اجرا چند وقت طول میکشه و چه مدل ایمپلنتی رو توصیه می کنید ؟
  و اینکه نیاز هست به خاطر شدت درد بعد ایمپلنت مرخصی بگیریم

 14. سلام
  به دکتر مراجعه کردم برای انجام ایمپلنت با بررسی مشخص شد که نیاز به پیوند استخوان دارم ،میخواستم بپرسم که چقدر طول میکشه و اینکه دوره نقاهتش چند روز هست؟

 15. سلام
  امکانش هست به جای سه تا ایمپلنت دوتا به جای سه تا کاشته بشه ؟
  ممنون میشم بفرمایید چه برند ایمپلنتی رو تایید می کنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره سریع در واتس اپ