ایمپلنت تک دندان چیست و چگونه انجام می شود؟ بررسی شرایط + هزینه

فواید ایمپلنت تک دندان چیست ؟

کاشت ایمپلنت های دندانی به عنوان یکی از روش های مدرن و محبوب در دندانپزشکی، به شیوه های مختلف انجام می شود. در این میان ایمپلنت تک دندان به دلیل داشتن ویژگی های منحصر به فرد و عملکرد مطلوب مورد توجه بسیاری از دندانپزشکان و بیماران قرار گرفته است. به طوری که شاهد افزایش استفاده از آن در مطب ها و کلینیک های تخصصی دندانپزشکی هستیم. البته این روش همان طور که از نام آن پیداست صرفاً برای یک دندان پوسیده یا از دست رفته به کاربرده می شود.

با توجه به اینکه لازمه دانستن فواید ایمپلنت تک دندان، آگاهی نسبت به این روش کاشت ایمپلنت های دندانی است؛ در ادامه قصد داریم شما را با مفهوم ایمپلنت تک دندان، مراحل انجام و فواید آن آشنا کنیم.

 

 

ایمپلنت تک دندان چیست؟

در بسیاری مواقع یکی از دندان ها دچار پوسیدگی یا آسیب شدید می شود. بدین جهت برای جلوگیری از آسیب به سایر دندان ها آن را می کشند و سپس یک ایمپلنت دندان جایگزین آن می کنند. به این روش کاربردی و مؤثر برای حفظ کیفیت لثه، استخوان فک و زیبایی دندان ها ایمپلنت تک دندان گفته می شود. همان طور که می دانید فاصله به وجود آمده ناشی از کشیدن دندان ها، موجب تحلیل لثه، کاهش تراکم استخوان فک و جابجایی دندان ها می گردد. از این رو با کاشت ایمپلنت های تک دندان می توان از بروز این قبیل مشکلات شایع و تهدید کننده سلامت دهان و دندان جلوگیری کرد و اقدام به پر کردن جای خالی دندان نمود. شایان ذکر است مراحل ایمپلنت تک دندان به نسبت سریع تر از کاشت چند دندان می باشد و بدین نحو دوره نقاهت و بهبودی بیمار نیز تا حد زیادی کاهش می یابد.

فواید ایمپلنت تک دندان چیست ؟

مراحل ایمپلنت تک دندان چگونه است؟

در ابتدا و قبل از اینکه به پاسخ صحیحی نسبت به اینکه “فواید ایمپلنت تک دندان چیست؟” دست پیدا کنیم، می بایست با نحوه کاشت ایمپلنت تک دندان آشنا شویم. در این راستا برای کاشت ایمپلنت های تک دندان، ایمپلنتولوژیست مراحل زیر را به ترتیب انجام می دهد:

 • انجام معاینات اولیه توسط دندانپزشک و گرفتن تصاویر رادیوگرافی از دهان و دندان؛ این کار با هدف شناسایی دندان پوسیده و خراب انجام می شود.
 • کشیدن دندان پوسیده و خارج کردن ریشه آن از لثه و استخوان فک (به صورت معمولی یا جراحی)
 • پس از گذشت چند هفته و بهبود بافت لثه، دندانپزشک با جراحی لثه پایه ایمپلنت را درون استخوان فک قرار می دهد. (البته در صورتی که بیمار خواستار ایمپلنت فوری باشد، این کار در همان جلسه اول و بعد از کشیدن دندان پوسیده انجام می شود.)
 • بعد از کاشت پایه ایمپلنت، یک تاج موقت به واسطه اباتمنت ایمپلنت روی آن قرار می گیرد. این کار به منظور حفظ زیبایی ردیف دندان ها و کسب اطمینان از بابت جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک انجام می شود.
 • در پایان نیز پس از گذشت چند ماه و جوش خوردن کامل پایه ایمپلنت با بافث لثه و استخوان فک، تاج دندان دائمی روی پایه متصل می گردد.
 • خاطر نشان می شود که بررسی وضعیت ایمپلنت تک دندان، هر چند ماه یک بار برای انجام چکاب دوره ای باید به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید. تا در صورت مشاهده هرگونه مشکل و اختلال، اقدامات لازم جهت درمان آن انجام شود.

قبل از بررسی فواید ایمپلنت تک دندان از شما دعوت می کنیم به بهترین متخصص ایمپلنت دندان هم سر بزنید.

فواید ایمپلنت تک دندان چیست؟

استفاده از ایمپلنت های تک دندان به عنوان روش نوین و مؤثر در دندانپزشکی فواید متعدی را برای بیماران به همراه دارد. که از بین مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حفظ زیبایی دندان ها
 • اصلاح طرح لبخند در کوتاه ترین زمان ممکن
 • جلوگیری از تحلیل استخوان فک
 • نگهداری آسان از ایمپلنت کاشت شده
 • دوره درمان و نقاهت نسبتاً کوتاه در مقایسه با کاشت چند ایمپلنت به طور همزمان
 • استحکام و طول عمر بالا
 • عدم نیاز به تراش سایر دندان ها
 • ظاهر طبیعی و مشابه دندان های اصلی

هم چنین استفاده از این روش نسبت به سایر روش های پر کردن جای خالی دندان مثل بریج دندان در طولانی مدت مزیت های بسیاری داد. در رابطه با این موضوع توجه شما را به پاراگراف بعدی برگرفته از American Academy of Periodontology جلب می کنیم :

In the long term, a single implant can be more esthetic and easier to maintain than a bridge. Gums can recede around a bridge, leaving a visible defect when the metal base or collar of the bridge becomes exposed. Resorbed bone beneath the bridge can lead to an unattractive smile. And, the cement holding the bridge in place can wash out, allowing bacteria to decay the teeth that anchor the bridge.

هزینه کاشت ایمپلنت های تک دندان چقدر است؟

هزینه ایمپلنت تک دندان نیز مانند سایر انواع روش های ایمپلنت دندان با توجه به کیفیت ایمپلنت، نحوه کاشت، میزان تخصص دندانپزشک و تعداد جلسات درمان محاسبه می شود. از این رو نمی توان یک قیمت ثابت را برای آن تعیین کرد. البته این روش در مقایسه با کاشت چند ایمپلنت دندان به طور همزمان هزینه کمتری دارد و بیماران راحت تر می توانند از پس هزینه های آن بر بیایند. بنابراین توصیه می کنیم هنگام پوسیدگی یا خرابی یکی از دندان ها، سریعاً به دندانپزشکان حرفه ای و متخصص در زمینه کاشت ایمپلنت مراجعه نمایید. تا در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه از فواید ایمپلنت تک دندان بهره مند گردید.

سخن پایانی

اکنون که دانستید ایمپلنت تک دندان چیست؟ می توانید از این روش کاربردی و مؤثر برای جایگزین کردن یک دندان از دست رفته استفاده کنید. این روش کاشت ایمپلنت نه تنها از تحلیل استخوان فک جلوگیری می کند، بلکه موجب اصلاح طرح لبخند و زیبایی دندان ها در مدت زمان اندک می شود. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت مشاوره کاشت ایمپلنت های تک دندان می توانید با کارشناسان ما در وب سایت دکتر الهام وزیری نهاد متخصص بیماری های لثه و ایمپلنت دندان ارتباط برقرار نمایید.

سوالات متداول:

۱.طول عمر ایمپلنت تک دندان چقدر است؟

با توجه به کیفیت ایمپلنت، نحوه کاشت، میزان تخصص دندانپزشک و رعایت مراقبت های پس از کاشت، طول عمر این نوع از ایمپلنت های دندانی بین ۲۰ تا ۲۵ سال است.

۲.هدف اصلی از کاشت ایمپلنت تک دندان چیست؟

به طور معمول ایمپلنت تک دندان با هدف جلوگیری از تحلیل لثه و استخوان فک و همچنین حفظ نظم و زیبایی دندان ها انجام می شود.

۳.عدم کاشت به موقع ایمپلنت تک دندان چه عواقبی دارد؟

تأخیر در کاشت ایمپلنت تک دندان موجب آسیب به بافت لثه، تحلیل استخوان فک و در نهایت جابجایی سایر دندان ها می شود. بدین ترتیب این روش جایگزین کردن دندان های از دست رفته را جدی بگیرید و در صورت از بین رفتن دندان های تکی، برای کاشت ایمپلنت تک دندان به ایمپلنتولوژیست های حرفه ای و با تجربه مراجعه کنید.

 

مقالات جدید

ایمپلنت دندان

جایگزین بدون نقص و همیشگی دندان های از دست رفته توسط متخصص ایمپلنت

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره سریع در واتس اپ