ایمپلنت زیرکونیا چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟ بررسی ۰ تا ۱۰۰ + مقایسه با ایمپلنت تیتانیوم

ایمپلنت زیرکونیا

تیتانیوم پرکاربردترین و محبوب ترین ماده برای ایمپلنت دندان در چند دهه گذشته در دنیا بوده است و مشخصات فیزیکی این ماده آن را به مناسب ترین برای به نتیجه رسیدن روش ایمپلنت در دندان تبدیل کرده بود. اما اخیرا استفاده از ایمپلنت زیرکونیا در دنیا بسیار فراگیر شده و در حال حاضر این ماده در حال جایگزینی با ایمپلنت تیتانیوم است. در این مقاله به بررسی جامع ایمپلنت زیر کونیا، دلایل استفاده از آن و مقایسه ایمپلنت زیرکونیا با ایمپلنت تیتانیوم خواهیم پرداخت.

 

ایمپلنت زیرکونیا چیست؟

به طور کلی ایمپلنت زیرکونیا (Zirconia dental implants) یک روش غیرفلزی برای کاشت دندان های مصنوعی و با کیفیت است. این نوع ایمپلنت از جنس سرامیک بوده و سفید رنگ می شود.

از نظر نحوه کاشت و قرارگیری تاج دندان نیز نسبت به سایر انواع ایمپلنت به مدت زمان کمتری نیاز دارد. چرا که قسمت زیرین و رویه ایمپلنت زیرکونیا به هم متصل می باشد. بخش زیرین آن رزوه ای (پیچ مانند) بوده و درون لثه و استخوان فک پیچ شده و سپس تاج دندان روی آن قرار می گیرد. این روش برای آن دسته از افرادی نسبتاً به فلزات به ویژه تیتانیوم حساسیت دارند و می خواهند در مدت زمان کوتاه دندان های مصنوعی زیبا داشته باشند، گزینه مناسبی خواهد بود.

ایمپلنت زیرکونیا

استفاده از ایمپلنت زیرکونیا چه نکات مثبتی دارد؟

به عقیده بسیاری از دندانپزشکان نکات مثبت ایملنت های زیرکونیا سبب شده تا در سال های اخیر شاهد افزایش استفاده از آنها در مراکز تخصصی دندانپزشکی باشیم. بعضی از مهمترین نکات مثبت ایمپلنت زیرکونیا به شرح زیر عبارت است از:

  • عدم استفاده از فلز در لثه و استخوان فک
  • به حداقل رساندن حساسیت های ناشی از به کاربردن فلز تیتانیوم برای کاشت ایمپلنت
  • زیبایی بیشتر نسبت به سایر ایمپلنت های دندانی
  • ایمپلنت زیرکونیا سالم تر بوده و میزان باکتری و پلاک کمتری در اطراف دندان های کاشت شده جمع می شود. بدین ترتیب با مراقبت مستمر از دندان ها و استفاده از نخ دندان و مسواک شاهد کیفیت و کارایی مطلوب آنها خواهید بود.
  • انعطاف پذیری فوق العاده
  • استحکام و طول عمر بالا

زیبایی ایمپلنت زیرکونیوم در مقابل ایمپلنت تیتانیوم

ایمپلنت تیتانیومی گاهی اوقات از نظر زیبایی مشکلاتی به دنبال دارد، به خصوص برای افرادی که دچار پس‌ روی لثه می‌شوند یا لثه آنها نازک است، موضوع زیبایی پایه ایمپلنت اهمیت بیشتری دارد.

در صورتی که از ایمپلنت تیتانیومی استفاده شود در اثر پس‌روی لثه یا نازک بودن لثه، رنگ فلزی آن نمایان می‌شود. در مورد ایمپلنت زیرکونیا که سفید رنگ است چنین مشکلی وجود ندارد و حتی درصورتی‌که نمایان شود هیچ مشکلی از نظر زیبایی ایجاد نمی‌کند.

طراحی ساده ایمپلنت زیرکونیا

ایمپلنت دندان معمولی از دو بخش جداگانه تشکیل شده است: پایه تیتانیومی و اباتمنت که به یکدیگر پیچ شده و متصل می‌شوند؛ در صورتی که ایمپلنت تحت فشار زیادی قرار بگیرد ممکن است موقعیت این دو قطعه نسبت به یکدیگر تغییر کرده و اباتمنت شل شود، این موضوع ممکن است باعث فراهم ‌آوردن شرایطی برای نفوذ باکتری‌ها و کلونی سازی آنها شود. ایمپلنت زیرکونیا طراحی یک تکه و ساده دارد که این مشکل را برطرف کرده است.

قطعه سرامیکی اباتمنت که روی پایه ایمپلنت زیرکونیا قرار دارد به آن متصل بوده و قابلیت حرکت ندارد بنابراین در اثر فشار زیاد موقعیت آن تغییر نمی‌کند و احتمال عفونت کمتر می‌شود.

آلرژی به ایمپلنت

در مورد ایمپلنت فلزی احتمال آلرژی وجود دارد، در بعضی موارد حساسیت به تیتانیوم ممکن است سال‌ها بعد خود را نشان دهد و درمان ایمپلنت را با شکست مواجه نماید. آلرژی به تیتانیومی باعث تحلیل رفتن استخوان فک و لق شدن ایمپلنت می‌شود. در حالی که ایمپلنت زیرکونیا غیر آلرژیک بوده و مواردی از حساسیت یا آلرژی به آن گزارش نشده است.

دوام و استحکام ایمپلنت زیرکونیا

ایمپلنت زیرکونیا بسیار محکم و مقاوم است و میزان موفقیت آن در بلند مدت بسیار زیاد است، این نوع ایمپلنت به شکلی طراحی شده که در مقابل فشار شدید فک مقاومت بالایی داشته باشد.

راحتی ایمپلنت زیرکونیا

بسیاری از افرادی که ایمپلنت دندان زیرکونیای بدون فلز را انتخاب می‌کند بیان می‌دارند طول مدت درمان کوتاه‌تر بوده و با آن راحت‌تر هستند.

استحکام بالای این نوع ایمپلنت باعث می‌شود پس از عمل جراحی عملکرد بهتری داشته باشد.

مقاومت ایمپلنت زیرکونیا

ایمپلنت تیتانیومی در صورتی که در محیط مرطوب مانند دهان قرار بگیرد ممکن است دچار خوردگی شود و این فرآیند در صورتی که فلزات دیگر در دهان وجود داشته باشد، شتاب می‌گیرد.

در صورت وجود فلوراید، خوردگی فلز سریع تر شده و ممکن است به سطح ایمپلنت حمله ‌ور شود.

در مورد ایمپلنت زیرکونیا این مشکل کمتر مطرح است چرا که این مواد زیست سازگار بوده و در مقابل خوردگی مقاوم است.

ایمپلنت زیرکونیا هیچ گونه واکنش شیمیایی به راه نمی‌اندازد و رسانای حرارت و جریان الکتریسیته نیست.

کوتاه‌تر بودن زمان جراحی با ایمپلنت زیرکونیوم

در مورد ایمپلنت بدون فلز زیرکونیا، به علت طراحی یک تکه و ساده طول مدت درمان کوتاه‌تر است.

عمل جراحی کوتاهتر منجر به کوتاه‌تر شدن دوره بهبودی و درد کمتر در روزهای پس از عمل می‌شود.

در مورد این نوع ایمپلنت می‌توان بلافاصله پس از کشیدن دندان، عمل جایگذاری ایمپلنت را انجام داد.

عمل جراحی یک مرحله ‌ای باعث عدم نیاز به جراحی مجدد برای باز کردن روی ایمپلنت و افزایش راحتی بیمار می‌شود.

قیمت کاشت ایمپلنت زیرکونیا

هزینه کاشت این سری از انواع ایمپلنت های دندانی نیز براساس تعداد دندان های از دست رفته، روش کاشت، کیفیت ایمپلنت و جلسات درمان محاسبه می شود. به طبع آن با افزایش تعداد دندان های خراب و جلسات کاشت ایمپلنت، به نسبت هزینه این دسته از خدمات زیبایی و ترمیم دندان های خراب و از دست رفته بیشتر خواهد شد. اما در هر صورت توجه داشته باشید که قیمت ایمپلنت زیرکونیا بیشتر از ایملنت های تیتانیومی است و این مورد یکی از معایب کاشت ایمپلنت زیرکونیا محسوب می گردد.

سوالات متداول:

۱.در برابر حرارت ایمپلنت های تیتانیومی مقاوم تر هستند یا زیرکونیا؟

با توجه به اینکه جنس ایمپلنت زیرکونیا از سرامیک است، به نسبت در مقابل حرارت حساس تر می باشد و مقاومت کمتری دارند. بنابراین قبل از کاشت ایمپلنت های زیرکونیا به این مورد توجه ویژه داشته باشید.

۲.آیا کاشت ایمپلنت زیرکونیا با درد همراه است؟

کاشت ایمپلنت های زیرکونیا نیز مانند سایر روش های کاشت دندان با بی حسی موضعی انجام می شود. بنابراین هنگام جراحی و کاشت دندان هیچگونه دردی احساس نخواهید کرد. اما پس از اتمام مراحل کاشت بنا به دستور پزشک می بایست تا یک مدت زمان خاص داروهای مسکن و آنتی بیوتیک مصرف کنید.

۳.ایمپلنت زیرکونیا برای چه افرادی مناسب می باشد؟

به طور کلی افرادی که نسبت به پایه فلزی (تیتانیومی) ایمپلنت حساسیت دارند یا می خواهند مراحل کاشت ایمپلنت های دندانی سریع تر انجام شود، بهتر است از ایمپلنت زیرکونیا استفاده کنند.

 

 

 

مقالات جدید

ایمپلنت دندان

جایگزین بدون نقص و همیشگی دندان های از دست رفته توسط متخصص ایمپلنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره سریع در واتس اپ