پل دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ مقایسه ایمپلنت و بریج دندان (آپدیت ۲۰۲۴)

ایمپلنت بهتر است یا بریج

امروزه پیشرفت تکنولوژی در عرصه دندانپزشکی سبب شده تا روش های گوناگونی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته، اصلاح طرح لبخند و زیبایی دندان به وجود بیاید. ایمپلنت و بریج از جمله روش های رایج اصلاح طرح لبخند و بازسازی دندان ها در دندانپزشکی می باشند و به لحاظ داشتن ویژگی های منحصر به فرد مورد استفاده قرار می گیرند. البته داشتن برخی خصوصیات و مزایا موجب برتری یکی از این روش ها نسبت به دیگری می شود. بر همین اساس می خواهیم ضمن مقایسه و بررسی تفاوت بریج و ایمپلنت مشخص کنیم که ایمپلنت بهتر است یا بریج؟ بنابراین جهت آشنایی بیشتر با دو روش بریج و ایمپلنت دندان و همچنین ویژگی های آنها تا پایان همراه ما باشید.

 

 

در ابتدا و قبل از اینکه به مقایسه و تفاوت ایمپلنت و بریج دندان بپردازیم، یک تعریف مختصر از ایمپلنت و بریج دندان ارائه می کنیم. تا ضمن آشنایی کلی با این دو روش بازسازی دندان و اصلاح طرح لبخند، راحت تر بتوانید به تفاوت ها و ویژگی های آنها پی ببرید.

پل دندان بهتر است یا ایمپلنت

ایمپلنت دندان چیست؟

به طور کلی ایمپلنت یک نوع روکش دندان است که جهت بهبود وضعیت دندان ها و اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می گیرد. اما با این تفاوت که روکش های دندانی روی ریشه اصلی دندان متصل می شوند، ولی برای ایمپلنت به ازای هر دندان یک ریشه مصنوعی درون استخوان فک تعبیه می گردد. البته نحوه کاشت و قرارگیری ایمپلنت های دندانی موجب افزایش استحکام و ماندگاری آنها نسبت به سایر روش ها نظیر بریج دندان شده و یک برتری قابل توجه محسوب می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به ایمپلنت دندان چیست؟ مراجعه کنید.

 

 

بریج دندان چیست؟

بریج دندان یکی دیگر از روش های متداول کاشت دندان است. در این روش برخلاف ایمپلنت از دندان های مجاور به عنوان پایه و ریشه استفاده می شود. بدین صورت که با تراشیدن سطح دندان های اطراف دندان از دست رفته، بریج دندان روی آنها قرار می گیرد. در روش بریج هیچگونه فرآیندی تحت عنوان سوراخ کردن و کاشت ریشه مصنوعی در استخوان فک انجام نمی شود و دو دندان مجاور (طرفین) دندان معیوب به عنوان پل در نظر گرفته شده و سپس بریج دندان روی آن تعبیه می گردد. از نظر نحوه قرارگیری کاملاً مشخص است که بریج دندان از استحکام و دوام کمتری نسبت به ایمپلنت برخوردار می باشد.

مقایسه ایمپلنت و بریج دندان

بنابراین تا اینجا در پاسخ به این سؤال که پل دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ می توان گفت ایمپلنت بهتر است و به لحاظ داشتن ریشه مجزا به ازای هر دندان شباهت بیشتری با دندان های طبیعی دارد. پس اگر می خواهید دندان هایتان طبیعی تر و زیباتر به نظر برسد، توصیه می کنیم ایمپلنت دندان را انتخاب نمایید.

«نکته قابل توجه اینکه؛ برای استفاده از ایمپلنت دندان حتماً باید دندان به طور کامل از بین رفته باشد و ریشه آن از استخوان فک بیرون آورده شود. زیرا تا زمانی که به ازای هر ایمپلنت یک ریشه مصنوعی درون استخوان فک قرار نگیرد، امکان کاشت ایمپلنت میسر نخواهد بود. در حالی که از بریج دندان می توان روی دندان های پوسیده، شکسته و دارای ریشه طبیعی نیز استفاده کرد.»

در رابطه با کاربرد و مزایای بریج دندان  سوالات زیادی داشتیم در سایت my.clevelandclinic.org آمده است که :

Dental Bridges

 

Dental bridges replace missing teeth. They can restore chewing function, enhance your appearance and improve your oral health. A dental bridge consists of crowns (that fit over your natural teeth on either side of the space) and artificial teeth (that “bridge the gap” in your smile).

هزینه ایمپلنت دندان بیشتر است یا بریج دندان؟

برای مقایسه اینکه ایمپلنت بهتر است یا بریج؟ مقایسه هزینه ها می تواند راهنمای خوبی باشد. چرا که در زمینه خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی مقوله هزینه ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در این راستا می توان گفت هزینه کاشت ایمپلنت های دندانی به نسبت بیشتر از بریج دندان است. به دلیل اینکه برای کاشت ایمپلنت مراحل مختلفی نظیر جراحی اولیه، سوراخ کردن استخوان فک، پیوند لثه، بازسازی استخوان و … انجام می شود که علاوه بر صرف وقت، هزینه قابل توجهی را در بر خواهد شد. برای آشنایی بیشتر میتوانید به مراحل ایمپلنت دندان مراجعه کنید.

اما در مقابل بریج دندان به دلیل بی نیازی نسبت به ریشه اختصاصی و همچنین ساختار ساده تر، هزینه کمتری دارد. بدین ترتیب اگر می خواهید با کمترین هزینه اصلاح طرح لبخند را انجام دهید و صرفاً ظاهر دندان هایتان مرتب و زیباتر شود، می توانید از بریج دندان استفاده کنید.

مقایسه مزایای ایمپلنت و بریج دندان

یکی از مواردی که می تواند تصمیم گیری در رابطه با اینکه ایمپلنت بهتر است یا بریج، را آسان تر سازد، مقایسه مزایای این دو روش است. بدین جهت در این بخش قصد داریم با بیان و بررسی مزایای بریج و ایمپلنت دندان، ببینیم که پل دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

مزایای بریج دندان

 • جویدن راحت و آسان مواد غذایی (به ویژه در افرادی که چند دندان خراب یا کشیده شده دارند.)
 • رفع مشکلات تکلم و بهبود تلفظ حروف و کلمات
 • جلوگیری از حرکت دندان ها به سمت فضای خالی لثه و بی نظمی آنها
 • سرعت درمان و بهبود بسیار بالا نسبت به ایمپلنت
 • ماندگاری نسبتاً طولانی (در صورت رعایت مستمر بهداشت دهان و دندان)

مزایای ایمپلنت دندان

 • داشتن ظاهر زیباتر و طبیعی تر نسبت به بریج (کاملاً مشابه دندان های طبیعی)
 • افزایش قابل توجه قدرت جویدن مواد غذایی و بهبود وضعیت سیستم گوارش
 • بهبود وضعیت گفتار و تلفظ حروف و کلمات
 • طول عمر بسیار بالا نسبت به بریج دندان (حداقل بین ۲۰ تا ۲۵ سال) 
 • جلوگیری از جابجایی دندان ها و ایجاد بی نظمی ناشی از خالی بودن فضای لثه
 • استحکام و مقاومت بیشتر نسبت به بریج دندان
 • نظافت راحت تر و سریع تر نسبت به بریج دندان

یکی از پارامترهای تاثیر گذار در رابطه با تفاوت ایمپلنت و بریج میزان استخوان فک است که در این رابطه در وبسایت bupa چنین آمده است:

Jaw health can be another factor to think about when you’re considering a tooth replacement. When you lose a tooth and its root, the teeth on either side of the gap can ‘lean’ into the space that’s left, which can cause bone loss. A dental bridge secures the adjacent teeth and stops them from shifting, but, unlike an implant, it doesn’t have a screw placed into the jaw to fill the socket of the missing tooth, so a bridge doesn’t prevent bone loss over time.

An implant functions like a real tooth with a root and your jaw will remain strong as you age, preventing bone loss which can impact your face shape.

عارضه ایمپلنت دندان بیشتر است یا بریج دندان؟

به طور معمول همه روش های جراحی و درمانی دندانپزشکی در کنار مزایا و ویژگی های منحصر به فرد، عوارضی نیز دارند. کاشت ایمپلنت و برج دندان نیز به عنوان دو روش کاربردی اصلاح طرح لبخند از این قاعده مستثنی نیست و هر کدام از آنها عوارض خاص خود را دارند.

از بین عوارض شایع بریج دندان می توان به احتمال پوسیدگی دندان های زیرین (زیر پل دندان)، محدود شدن ساختار دندان، احتمال شکست بریج در صورت نداشتن حامی قوی و مستحکم، نیاز به تعویض دندان و طول عمر نهایتاً ۱۰ سال اشاره کرد.

در عوارض ایمپلنت دندان نیز نظیر جراحی های چند مرحله ای، پروسه درمان طولانی، احتمال آسیب به دندان های مجاور در صورت عدم رعایت نکات مهم حین جراحی توسط دندانپزشک و پس زدن ایمپلنت به وسیله لثه و فک دارد. با این توصیف می توان گفت عوارض بریج دندان بیشتر است. زیرا خرابی و پوسیدگی دندان ها ناشی از قرارگیری بریج روی آنها در نهایت بیمار را مجبور به کاشت ایمپلنت می کند. بنابراین می توانید با مراجعه به متخصص ایمپلنت در تهران کاشت ایمپلنت را انجام دهید و شاهد هیچ یک از عارضه های ایمپلنت دندان نباشید.

جمع بندی

اظهارنظر درباره اینکه ایمپلنت بهتر است یا بریج؟ کار چندان ساده ای نیست و نمی توان در این خصوص پاسخ قطعی داد. چرا که با توجه به شرایط بیمار، وضعیت لثه، فک و دندان ها و همچنین توان مالی انتخاب روش اصلاح طرح لبخند و بازسازی دندان ها با ایمپلنت و بریج تحت تأثیر قرار می گیرد. به هر روی اگر می خواهید با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان ممکن جایگزین دندان از دست رفته داشته باشید، می توانید از بریج دندان استفاده کنید. اما در مقابل اگر بعد مالی این قضیه برایتان مهم نیست و می خواهید دندان های زیبا، طبیعی و با دوام داشته باشید، ایمپلنت های دندانی بهترین گزینه خواهد بود.

سوالات متداول

۱.آیا بریج دندان از تحلیل لثه جلوگیری می کند؟

خیر، بریج دندان به هیچ عنوان نمی توان مانع تحلیل لثه شود. اما در مقابل قرارگیری ریشه های مصنوعی ایمپلنت های دندانی تا حد زیادی از تحلیل لثه و آسیب به استخوان فک جلوگیری می کند. بنابراین جهت داشتن لثه و استخوان فک سالم توصیه می کنیم از ایمپلنت دندان استفاده نمایید.

۲.طول عمر کدام یک بیشتر است؟ ایمپلنت یا بریج دندان؟

ایمپلنت دندان؛ با توجه به اینکه کیفیت ایمپلنت های دندانی نسبت به بریج دندان بیشتر است و به صورت ریشه مصنوعی مجزا درون استخوان فک قرار می گیرد، دوام و طول عمر ایمپلنت دندان طول عمر ایمپلنت نیز بیشتر از بریج دندان است.

۳.آیا هزینه بریج دندان کمتر از کاشت ایمپلنت است؟

بله، در حال حاضر هزینه ساخت و نصب بریج دندان به نسبت کمتر و مقرون به صرفه تر از ایمپلنت دندان است. بر همین اساس بسیاری از افراد این روش را برای کاهش هزینه اصلاح طرح لبخند و بازسازی دندان های از دست رفته انتخاب می کنند.

مقالات جدید

ایمپلنت دندان

جایگزین بدون نقص و همیشگی دندان های از دست رفته توسط متخصص ایمپلنت

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره سریع در واتس اپ