فیکسچر ایمپلنت دندان چیست؟ بررسی انواع فیکسچر ایمپلنت (۲۰۲۴)

فیکسچر ایمپلنت

فیکسچر ایمپلنت، نقش جانشین ریشه‌ دندان مصنوعی در لثه را ایفا می‌کند، فیکسچر ایمپلنت توسط متخصص ایمپلنت در حفره‌ای کوچک داخل استخوان لثه جای‌ می‌گیرد تا پایه محکمی برای قرار دادن سایر اجزای ایمپلنت ایجاد شود.

در این مطلب ۰ تا ۱۰۰ هر آنچه باید در مورد فیکسچر ایمپلنت بدانید مثل معرفی انواع، مزایا، مراحل کاشت، نحوه درست انتخاب، جنس، قیمت، نکته‌های مراقبتی فیکسچر و ….. شرح داده شده است، اگر قصد ایمپلنت دارید و دوست ندارید که به علت کمبود اطالاعات ناخواسته آسیبی به فیسکچر ایمپلنت‌تان وارد کنید و دچار دردسر شوید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

فیکسچر ایمپلنت چیست؟

فیکسچر ایمپلنت با ظاهری شبیه پیچ و داشتن شیارهای ظریف روی بدنه، در ارتفاع‌ها، قطر‌ها و اشکال متفاوت بنا بر نیازهای شخصی بیماران با استفاده از ترکیب فلزات مناسب و مقاوم مثل تیتانیوم، وانادیوم، آلومینیوم و ….. تولید می‌شود.

 

 

فیکسچر بعد از ایجاد حفره در استخوان فک قرار داده‌ می‌شود و پس از جایگذاری فیکسچر با مواد مخصوص بازسازی استخوان دندانپزشکی روی سطح آن جهت تسریع روند بازسازی استخوان فک پوشانده می‌شود.

مزایای مهم فیکسچر ایمپلنت

 1. سازگاری با بدن
 2. جلوگیری از تحلیل استخوان فک
 3. عدم آسیب به بافت لثه
 4. طول عمر نامحدود
 5. عدم رساندن آسیب به دندان های مجاور
 6. کاشت سریع و راحت
 7. بدون عوارض و حساسیت
 8. سرعت بهبود مناسب و ……

جنس فیکسچر ایمپلنت

جنس فیکسچر ایمپلنت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت عدم سازگاری جنس بدنه و داخل ایمپلنت با استخوان فک و بافت لثه، خطر ایجاد عفونت لثه، التهاب، درد و …. وجود دارد، برای جلوگیری از این دسته از مشکلات اصولا فیکسچر‌های ایمپلنت از دو ماده تیتانیوم یا زیر کونیوم ساخته می‌شوند.

ویژگی‌های فیکسچر تیتانیومی

 1. سبک بودن
 2. راحتی‌
 3. قیمت مناسب
 4. عدم ایجاد حساسیت
 5. سازگاری با استخوان

ویژگی‌های فیکسچر زیرکونیومی

 1. ماندگاری بالا
 2. استحکام فوق‌العاده
 3. گران
 4. توانایی پیوند سریع با استخوان
 5. بهبودی کوتاه

 

فیکسچر ایمپلنت

رزوه یا شیار ایمپلنت

روی بدنه فیکسچر پیچی شکل ایمپلنت شیارهای ظریفی برای جوش خوردن عمیق‌ تر استخوان فک و ایمپلنت قرار داده شده البته شکل شیارهای همه فیکسچرها یکسان نیست و شرکت‌های بر اساس شرایط خاص فک و لثه بیماران مختلف، فیکسچرهایی با شیارهای متفاوت از نظر شکل، عمق و فاصله از یکدیگر تولید می‌کنند.

۴ مدل رایج رزوه فیکسچر

 1. رزوه مربعی
 2. رزوه مخروطی
 3. رزوه باترس
 4. رزوه باترس معکوس

انواع فیکسچر ایمپلنت

فیکسچرایمپلنت اندو استیل و ساب پریو استیل ۲ فیکسچر محبوب ایمپلنت هستند، دندانپزشکان با توجه به شرایط لثه و تراکم استخوان فک، از فیکسچر ایمپلنت اندو استیل یا فیکسچر ایمپلنت ساب پریو استیل استفاده می‌کنند.

پایه ایمپلنت اندو استیل

فیکسچر اندواستیل یکی از محبوب ترین فیکسچرهای ایمپلنت محسوب می‌شود که دندانپزشکان سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند، برای کاشت فیکسچر اندو استیل برشی ظریف روی لثه ایجاد می‌شود و سپس فیکسچر داخل استخوان فک بیمار جای می‌گیرد و بعد از چند هفته که استخوان فک و فیکسچر به خوبی جوش خوردند تاج مصنوعی دندان روی فیکسچر اندو استیل فیکس می شود.

در رابطه با افرادی که برای انجام ایمپلنت اندواستیل الویت دترند در سایت verywellhealth.com  آمده است که :

Best Candidates for Endosteal Implants

Since endosteal implants are embedded into bone, the procedure can be invasive and requires significant recovery time. Thus, the treatment may not be appropriate in all cases. It’s not recommended for children or teens whose jawbones are still growing and developing.

پایه ایمپلنت ساب پریو استیل

برای کاشت فیکسچر ساب پریو استیل نیز باید لثه بیمار برش داده شود و فیکسچر به بافت استخوانی متصل شود و پس از پایان طول دوره انتظار برای جوش خوردن فیکسچر و استخوان فک، تاج دندان روی فیکسچر قرار داده شود البته اگر اگر استخوان فک بیمار تراکم کافی نداشته باشد ابتدا عمل پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت انجام می شود و سپس فیکسچر در استخوان کار گذاشته می شود.

انتخاب فیکسچر ایمپلنت

انتخاب درست فیکسچر در موفقیت آمیز بودن فرایند ایمپلنت دندان‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، انتخاب فیکسچر مناسب ایمپلنت بر عهده دندانپزشک است، پزشک شما طی مراحل مختلفی و انجام معاینات و آزمایشات لازم در نهایت بهترین فیکسچر برای ایمپلنت دندان‌های شما را معرفی می‌کند.

مراحل انتخاب فیکسچر توسط دندانپزشک

 1. تجسم پروتز نهایی روی فیکسچر
 2. مشخص کردن تعداد دندان‌های جایگزینی با پروتز
 3. معاینه میزان تراکم استخوان در محل کاشت فیکسچر
 4. انتخاب بهترین قطر فیکسچر با بررسی عکس رادیولوژی و ماینه
 5. تعیین سایز دقیق ایمپلنت بر اساس فک و لثه

در مورد سایز فیکسچر ایمپلنت می توان گفت که فیکسچر ۱۸ میلی متری متداول ترین سایز آن است. همان طور که در mission implant center هم آمده است:

One the most used fixtures may be 18 mm in length, and for example, mini dental implants tend to have longer posts for greater strength and stability. A conventional dental fixture is hollow so that the abutment can be screwed onto the fixture.

نحوه کاشت فیکسچر ایمپلنت چگونه است؟

کاشت دقیق و اصولی فیکسچر در استخوان فک نقش مهمی در موفقیت آمیز بودن ایمپلنت دندان‌ دارد، دندانپزشک جراح باید پس از انجام معاینات و بررسی آزمایشات لازم برای انتخاب بهترین طول و قطر فیکسچر، با دقت بالا فیکسچر را پس از ایجاد یک سوراخ کوچک در استخوان فک جای دهد.

۴ مرحله  کاشت فیکسچر ایمپلنت در استخوان لثه

 1. تزریق داروی بی‌حسی و ایجاد بی‌حسی موضعی کامل
 2. دریل کردن استخوان فک برای ایجاد حفره در لثه
 3. جای‌گذاری دقیق فیکسچر در حفره لثه
 4. انتظار برای جوش خوردن کامل فیکسچر با استخوان فک

مراقبت‌های بعد از فیکسچر ایمپلنت

به همان میزانی که انتخاب درست فیکسچر و تخصص و تجربه بالایی جراح دندانپزشک برای کاشت فیکسچر در استخوان فک در موفقیت آمیز بودن‌ ایمپلنت نقش دارند، انجام دقیق توصیه‌ های مراقبتی بعد از کاشت فیکسچر نیز برای تسریع روند طول درمان ایمپلنت حائز اهمیت است و در صورتی که به فکر مراقبت از فیکسچر کاشته‌ شده در استخوان فک‌ تان نباشید با عوارض شدیدی مواجه خواهید شد.

۱۰ نکته مهم برای مراقبت از فیکسچر ایمپلنت

 1. مصرف آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت
 2. استفاده از مسکن در صورت احساس درد
 3. مسواک زدن نرم و ملایم بخیه‌ها
 4. دهانشویه‌ با مخلوط آب‌ونمک جهت ضد عفونی
 5. دوری از فعالیت‌های سنگین
 6. داشتن استراحت و خواب کافی
 7. دوری از موقعیت های پرتنش و اضطراب‌زا
 8. پرهیز از خوردن خوراکی‌ها های سفت
 9. عدم دستکاری محل قرارگیری فیکسچر در لثه
 10. محافظت از لثه در برابر ضربه و آسیب

در رابطه با مراقبت های بعد از کاشت فیکسچر ایمپلنت در سایت www.click4teeth.com  آمده است که:

Will my mouth bleed

Some minor bleeding after dental implant placement is normal. Your dentist may ask you to apply pressure on the area by biting firmly down on a gauze pad for about an hour. The pad should then be gently removed. Repeat the process for another 30 minutes with another gauze pad if necessary. In the unlikely event that bleeding persists, bite down on a moistened tea bag for 30 minutes. The tannic acid in the tea leaves helps to promote blood clotting

After having implant placement you are likely to experience much less bleeding compared to having a tooth extracted, because the implant is placed into the gap.  There is no open extraction site left to heal.

عوارض عدم مراقبت از فیکسچر ایمپلنت

عدم توجه به نکات مراقبت از فیکچسر می تواند عوارض خطرناکی برای شما همراه داشته باشد. از جمله مهم ترین این عوارض می توان به عفونت ایمپلنت اشاره کرد. به طور کلی در صورت بی توجهی به ممکن است عوارض زیر برای شما به وجود آید:

 1. التهاب لثه
 2. عفونت ایمپلنت
 3. شل شدن پایه ایمپلنت
 4. ورم
 5. خونریزی
 6. التهاب
 7. عوارض آلرژیک
 8. ایجاد درد
 9. مشکلات سینوسی
 10. سردرد و ..

قبل از بررسی قیمت فیکسچر و عوامل موثر بر آن از شما دعوت می کنیم مقاله معرفی اجزای ایمپلنت دندان را هم مطالعه کنید.

قیمت فیکسچر ایمپلنت

هزینه فیکسچر از فاکتورهای متفاوتی تاثیر می‌پذیرد و قیمت ثابتی برای فیکسچرها در دندانپزشکی وجود ندارد، وابسته به میزان تراکم استخوان فک، سلامت لثه، سن، نوع ایمپلنت مورد نیاز شما و …. قیمت فیکسچر ایمپلنت متغیر است.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت فیکسچر

 1. اندازه
 2. جنس
 3. کیفیت
 4. نوع
 5. ارتفاع
 6. قطر
 7. مواد به کار رفته
 8. شرکت تولید ننده
 9. کشور ساززنده
 10. دستمزد جراح
 11. استحکام و ….

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم به هیچ وجه عنوان نمی‌توان قیمت ثابت و مشخصی برای فیکسچر ایمپلنت تایین کرد اما برای اینکه حدودا با قیمت‌های مختلف فیکسچر ایمپلنت آشنا شوید می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

سخن پایانی

فیکسچر یکی از مهم‌ترین قطعه‌های ایمپلنت است که در مراحل اول ایمپلنت دندان داخل استخوان لثه جای‌ می‌گیرد، اگر جراح دندانپزشک تخصص و مهارت کافی برای کاشت فیکسچر ایمپلنت داخل استخوان لثه نداشته باشد یا شما به خوبی از فیکسچر کاشته شده در استخوان فک‌تان مراقبت نکنید ریسک ایجاد مشکلات و عوارض برای ایمپلنت بالا خواهد رفت.

سوالات متداول

آیا کاشت فیکسچر برای ایمپلنت دندان لازم است؟

ترجیح دندانپزشکان همیشه کاشت ایمپلنت همراه فیکسچر بوده است اما گاهی اوقات استخوان فک بیمار تراکم کافی برای کاشت ایمپلنت ندارد و پیوند استخوان نیز ممکن نیست در این شرایط که به هیچ وجه امکان کاشت فیکسچر برای ایمپلنت وجود ندارد از روش درمانی ایمپلنت زیگوماتیک که نیازی به کاشت فیکسچر در استخوان لثه ندارد استفاده می‌شود.

جوش خوردن فیکسچر و استخوان فک چقدر طول می‌کشد؟

طول مدت زمان جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک، از وضعیت سلامتی بافت لثه و تراکم استخوان فک بیمار داوطلب ایمپلنت تاثیر می‌پذیرد اما در شرایط عادی برای جوش خوردن فیکسچر و استخوان فک پایین ۵ ماه و برای فک بالا ۳ ماه نیاز است.

چطور از فیکسچر ایمپلنت، مراقبت کنیم؟

عمل به توصیه‌های دندانپزشک، مصرف آنتی بیوتیک‌ها و مسکن‌های تجویز شده، مسواک زدن ملایم، دهانشویه با آب‌ونمک، پرهیز از فعالیت سنگین، استراحت کافی،دوری از استرس، نخوردن خوراکی‌های سفت، دست نزدن به محل بخیه فیکسچر و ….. جزو مهم‌ترین اقداماتی هستند که می‌توانید در راستای حفظ سلامت و پیشگیری از ایجاد مشکل برای فیسکچر ایمپلنت دندان انجام دهید.

مقالات جدید

ایمپلنت دندان

جایگزین بدون نقص و همیشگی دندان های از دست رفته توسط متخصص ایمپلنت

5 پاسخ

 1. سلام
  بعد از قراردادن فیکسچر ایمپلنت چند روز نیاز به استراحت هست ؟
  به نظرتون نیاز هست برای مراحل مراقبت بعدش قراردادن فیکس چرمرخصی بگیرم ؟

 2. سلام
  در صورت عفونت ایمپلنت باید چه مراقبت هایی انجام بدیم
  و اینکه از چه مسکنی استفاده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره سریع در واتس اپ