انواع ایمپلنت دندان کدام است؟ بررسی ۰ تا ۱۰۰ به همراه ویدیو (آپدیت ۱۴۰۲)

تا چه اندازه با ایمپلنت های دندانی آشنا هستید؟ از بین انواع ایمپلنت دندان کدام یک مناسب ساختار فک، لثه و دهان شماست؟ انواع مختلف ایمپلنت شامل کدام مدل ها می شود؟ آیا ایمپلنت های دندان جایگزین مناسبی برای دندان های خراب و از دست رفته هستند؟

انسان با گذر زمان و بنا به دلایل مختلف نظیر کشیدن دندان، پیری، تصادف و غیره، رفته رفته دندان های خود را از دست می دهد. بر همین اساس علم دندانپزشکی با هدف رفع مشکل این دسته از افراد و بازیابی قدرت جویدن و طرح لبخند اقدام به استفاده از روش های کاشت دندان کرده است. در این راستا ایمپلنت دندان یکی از روش های مؤثر و مطلوب برای جایگزینی دندان های خراب و از دست رفته می باشد تا با قرارگیری به جای آنها موجب افزایش خوردن و جویدن انواع مواد غذایی و زیبا شدن ظاهر دندان ها و لبخند فرد شود. بدین ترتیب در لابراتوارهای دندانپزشکی با استفاده از دستگاه های پیشرفته انواع ایمپلنت تولید شده و در اختیار بیماران قرار می گیرد. در ادامه برای آشنایی بیشتر با انواع ایمپلنت دندان همراه ما باشید.

 

ایمپلنت دندان چیست؟

به طور کلی ایمپلنت یک نوع دندان کاشتنی است. که از نظر ساختار و ظاهر شباهت زیادی با دندان های طبیعی دارد و علاوه بر افزایش قدرت جویدن مواد خوراکی، زیبایی ظاهر و جذابیت لبخند را برای افراد به ارمغان می آورد. این دندان کاشتنی معمولاً از جنس تیتانیوم می باشد و درون استخوان فک قرار می گیرد. بدین نحو که پس از کشیدن دندان های خراب، یک سوراخ یا شیار درون لثه و استخوان فک ایجاد می کنند. سپس پایه ایمپلنت تیتانیومی که به آن فیکسچر ایمپلنت هم می گویند درون آن قرار داده می شود. در پایان نیز پس از جوش خوردن کامل استخوان فک با پایه ایمپلنت، تاج ساخته شده در لابراتورهای دندانپزشکی روی آن قرار داده می شود.

البته با توجه به تفاوت آلیاژ، نحوه نصب و کیفیت، نوع برند و … شاهد استفاده از انواع ایمپلنت در مراکز تخصصی دندانپزشکی هستیم. واقع تفاوت انواع ایمپلنت دندان سبب شده تا براساس شرایط استخوان فک و لثه، تعداد دندان های خراب، نیاز بیمار و شرایط اقتصادی از انواع مختلف ایمپلنت به عنوان یک جایگزین مناسب برای دندان های طبیعی استفاده شود.

چند نوع ایمپلنت دندان داریم؟

همان گونه که در بخش قبل نیز اشاره کردیم مؤلفه هایی نظیر جنس ایمپلنت، نوع پایه، کیفیت تاج و غیره سبب شده تا شاهد تولید و استفاده از انواع ایمپلنت در سراسر کشور باشیم. در این خصوص بعضی از مهمترین و کاربردی ترین تقسیم بندی انواع ایمپلنت دندان به شرح زیر عبارت است از:

 • انواع ایمپلنت دندان بر اساس جایگاه
 • انواع ایمپلنت از نظر طول و قطر
 • انواع ایمپلنت از نظر برند
 • انواع ایمپلنت بر اساس مراحل درمان
 • انواع ایمپلنت براساس جنس
 • انواع ایمپلنت براساس شکل ظاهری

انواع ایمپلنت بر اساس جایگاه

۱- ایمپلنت اندواستیل (endosteal implant):

این مدل از انواع ایمپلنت یکی از رایج ترین مدل ها است. به لحاظ اینکه برای عمل های دو مرحله ای طراحی شده و تا به امروز نیز شاهد کارایی مطلوب آن هستیم. ایمپلنت های اندواستیل به شکل پیچ های کوچک و از جنس تیتانیوم ساخته شده اند. نحوه نصب آن نیز بدین صورت است که ابتدا پیچ های تیتانیومی درون استخوان فک قرار داده شده و سپس دندان های مصنوعی روی این پایه ها متصل می گردد.

·         ویژگی‌های ساختاری ایمپلنت اندو استیل

 1. دارای ساختار به شکل استوانه
 2. تشکیل شده از ۲ پیچ و۱ اباتمنت
 3. دارای سطح صاف یا همره تیفه‌های صاف
 4. قابل تولید با تیتانیوم، سرامیک و زیرکونیم
 5. قابل تولید در شکل‌های پیچی، عرضی و تیغه‌ای

۲- ایمپلنت ساب پریواستیل (subperiosteal implant):

این سری از انواع ایمپلنت برخلاف ایمپلنت های اندواستیل درون استخوان فک قرار نمی گیرد. در واقع هنگام کاشت ایمپلنت ساب پریواستیل مقداری از پایه های تیتانیومی درون لثه قرار گرفته و بخشی از آن نیز بیرون می ماند. تا دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت بر روی آن نصب شده و بدین نحوه فرآیند کاشت ایمپلنت به پایان برسد. به عبارت دیگر در ایمپلنت ساب پریواستیل هیچگونه شیار و شکافی در استخوان فک ایجاد نمی شود و دندان صرفاً درون لثه قرار می گیرد. خاطر نشان می شود که این روش برای افرادی کاربرد دارد، که تراکم استخوان فک آنها بسیار ضعیف است و امکام پیوند استخوان از طریق جراحی وجود ندارد. بدین ترتیب اگر جزء این دسته از افراد هستید، توصیه می کنیم حتماً از این نوع ایمپلنت استفاده کنید.

·         ویژگی‌های اصلی ایمپلنت ساب پریو استیل

 1. امکان تولید قاب فلزی آن با کروم، کبالت یا مولیبدن
 2. امکان ترمیم سریع آسان لثه با کاشت ایمپلنت
 3. قدرت استحکام فوق العاده بالا
 4. عملکرد عالی و زیبایی طبیعی
 5. امکان استفاده به جای دندان مصنوعی

 

انواع ایمپلنت بر اساس جایگاه

انواع ایمپلنت بر اساس مراحل درمان

۱- ایمپلنت یک مرحله ای

همان گونه که از نام این سری از انواع ایمپلنت مشخص است، در ایمپلنت های یک مرحله ای ایمپلنت و اباتمنت (اتصال دندان پروتزی با تاج دندان مصنوعی) به طور همزمان درون لثه و استخوان فک نصب می شود. بر همین اساس نیازی به انجام جراحی دو مرحله ای نیست و این ویژگی تا حد زیادی موجب کاهش مدت زمان نصب ایمپلنت ها می گردد. اما همواره توجه داشته باشید که این مدل از انواع ایمپلنت دندان حساسیت بالایی دارد و عدم نصب صحیح آن موجب آسیب های فشاری به لثه و استخوان فک می شود. بنابراین حتی الامکان برای کاشت ایمپلنت یک مرحله ای به متخصص ایمپلنت مراجعه نمایید.

۲- ایمپلنت دو مرحله ای

این مدل نیز یکی از رایج ترین و متداول ترین روش های کاشت ایمپلنت دندان محسوب می شود. بدین منظور ابتدا بافت لثه شکافته شده و یک سوراخ ریز درون استخوان فک ایجاد می کنند. پس از انجام این مرحله، پایه تیتانیومی ایمپلنت درون استخوان فک قرار می گیرد. در ادامه برای کاهش مدت زمان التیام لثه، با بخیه اطراف آن بسته می شود. در پایان نیز پس از بهبود جراحی اول، با جراحی و ایجاد برش در نواحی کاشت پایه، اتصال تاج دندان و ایمپلنت صورت می گیرد.

ایمپلنت دندان یک پیچ از جنس تیتانیوم می باشد که جایگزین ریشه کشیده شده دندان می شود فلز ایمپلنت ساز کاری با استخوان انسان دارد و توسط دندانپزشک در حفره تهویه شده در فک کاشته می شود. انواع ایمپلنت در سایز ها و برند های متفاوت در بازار موجود می باشد و بسته به کمیت و کیفیت استخوان فرد انتخاب و در فک کار گذاشته می شود.

۳- ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری، یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین روش های جایگزینی دندان است که در حال حاضر در دنیای پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش، به عنوان یک راه حل سریع و موثر برای جایگزینی دندان های گم شده، به شما امکان می دهد تا در کمترین زمان ممکن به دندان های سالم و زیبا دست پیدا کنید.

ایمپلنت فوری، با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد با کیفیت بالا، به شما امکان می دهد تا در یک روز، دندان های خود را جایگزین کنید. این روش، باعث می شود که شما بتوانید به سرعت به زندگی عادی خود بازگردید و از دندان های سالم و زیبا خود لذت ببرید. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله ایمپلنت فوری دندان مراجعه کنید.

 

در ارتباط با ایمپلنت فوری دندان همان طور که در نشریه معتبر springeropen آمده است داریم:

Immediate implants are frequently employed in the anterior maxillary area. However, the installation of dental implants simultaneously with tooth extraction can also provide with benefits in the posterior areas with a reduction in time prior the recovery of the masticatory function. Results previously reported in the literature show high-survival and success rates for implants placed in extraction sockets in molar areas; however, this topic has received limited systematic analysis.

قبل از  ادامه مطلب انواع ایمپلنت دندان به مقاله بهترین برند ایمپلنت آمریکایی توجه کنید .

تقسیم بندى انواع ایمپلنت

۱- tissue level

۲- bone level

bone level

ایمپلنت bone level

 

bone level به ایمپلنت هایى گفته مى شود که سطح کاشت ایمپلنت هم سطح با استخوان بیمار قرار مى گیرد و مى توان از درمان یک مرحله اى و یا دو مرحله اى بهره جست و به سه دسته تقسیم مى شود.

الف- internal connection بدین معنی است که محل اتصال اباتمنت و فیکسچر (implant) که با اضلاع معمولا شش ضلعی است، قسمت انتهایى اباتمنت که برجستگى شش ضلعى دارد وارد حفره شش ضلعى که در ابتداى فیکسچر تهویه شده، مى شود و توسط پیچ محکم مى شود. در مینى ایمپلنت ها از این نوع اتصال معمولا استفاده نمى شود

internal connection

ب- External connection در این اتصال در محل ورود فیکسچر شش ضلعى برامده است و قسمت حفره اتصال در داخل اباتمنت وجود دارد، و در ایمپلنت هاى با قطر کم و در نواحى خلفى با قطر بزرگ مورد کاربرد دارد

EXternal connection

ج- Mini Implant: به ایمپلنت هاى با قطر کمتر ٣ میلی متر اطلاق مى شود و موارد کاربرد در دست دندان هاى موقت و یا نواحى با قطر استخوانى بسیار نازک که ریج اسپیلیت انجام مى دهند، استفاده مى شود

miniimplants

ایمپلنت miniimplants-Tissue level

miniimplants-Tissue level با ایمپلنت هایى اطلاق مى شود که سطح کاشت ایمپلنت به جاى هم سطح بودن با استخوان؛ با لثه هم سطح مى شود و طبیعتا درمان یک مرحله اى صورت مى گیرد.

انواع ایمپلنت بر اساس برند

برندهای مختلفی در بازار ایمپلنت ها وجود دارند، از جمله نام بردن برندهای معروف می توان به نام هایی مانند Nobel Biocare، Straumann ،Dentsply Zimmer و MIS اشاره کرد. هر یک از این برندها دارای ویژگی های خاص خود هستند، اما هدف آنها یکسان است، یعنی ارائه یک راه حل موثر برای جایگزینی دندان های از بین رفته و یا خراب شده. در مقاله معرفی و مقایسه بهترین برند ایمپلنت دندان به بررسی انواع مارک های مختلف ایمپلنت دندان پرداخته ایم.

انواع ایمپلنت بر اساس جنس

دو نوع عنصر در طبیعت جهت ایمپلنت با بدن انسان سازگارى دارد

ایمپلنت zirconia

فلز تیتانیوم در سال ۱۹۵۰ کشف شد و تقریبا یک فلز قدیمی در عرصه تولید ایمپلنت‌های دندانی محسوب می‌شود اما زیر کونیا نسبت به تیتانیوم فلز کم سن و سال‌تری محسوب می‌شود که اخیرا در دهه ۱۹۹۰ کشف شد و وارد عرصه فناوری پزشکی شد و حالا یکی از پایه ثابت‌های متریال‌های اصلی ایمپلنت‌های دندانی محسوب می‌شود.

عنصر زیرکونیا جدیدا در ساخت ایمپلنت هاى دندانى متداول شده است و چند برند اروپایی این نوع ایمپلنت را به بازار عرضه کرده اند.

ایمپلنت titanium

تیتانیوم، محبوب‌ترین فلز برای تولید ایمپلنت‌های دندانی محسوب می‌شود چون ایمپلنت‌های تیتانیومی بر خلاف سایر ایمپلنت‌های قدیمی فرصت رشد کامل استخوان فک را محدود نمی‌کند، به زبان ساده تر تیتانیوم هیچ گونه آلرژی و حساسیتی برای استخوان‌های بدن مخصوصا استخوان فک ایجاد نخواهد کرد و شما می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

zirconia

ایمپلنت هاى رایج در دنیا از این نوع فلز مى باشد که به پنچ دسته و یا گرید تقسیم مى شوند

گرید١: تیتانیوم خالص است که جهت استحکام بیشتر یکبار آبدیده مى شود گرید

گرید ٢ تا ۴ : بسته به تعداد آبدیده شدن آن تقسیم بندى شده است

گرید ۵ : آلیاژ تیتانیوم است که با وانادیوم و آلومینیوم ترکیب شده است

اکثر ایمپلنت هاى معروف دنیا از گرید ۵ بدلیل محکمى و سبکى آن، درست شده اند

قبل از ادامه مطلب و معرفی انواع ایمپلنت براساس شکل ظاهری به مقاله بهترین مارک ایمپلنت دندان سربزنید .

انواع ایمپلنت بر اساس شکل ظاهری

titanium

تنه ایمپلنت معمولا به دو صورت استوانه اى (cylinder) و مخروطى (taper) (root form) وجود دارد.

taper implants

انواع ایمپلنت بر اساس طول و قطر

برند هاى موجود در بازار داراى طول و قطر هاى متفاوت هستند، که این فاکتور یکى از شاخصه هاى برترى یک برند است طول ایمپلنت از ۵ میلیمتر شروع مى شود که آنها را short implant مى نامند و معمولا طول آنها ٢میلیمتر به ٢میلیمتر اضافه مى شود و بصورت نرمال تا طول ١۶ میلیمتر در بازار موجود است.

قطر ایمپلنت از ٣ میلیمتر شروع مى شود که کوچکتر از ان را مینی ایمپلنت مى نامند و معمولا قطر آنها نیم میلیمتر به نیم میلیمتر اضافه مى شود، حداکثر قطر ایمپلنت ۶ میلیمتر است.

سخن پایانی

اکنون که با مفهوم ایمپلنت و اینکه “چند نوع ایمپلنت وجود دارد” آشنا شدید، می توانید براساس ساختار لثه، تراکم استخوان فک، تعداد دندان های خراب و از دسته رفته و همچنین شرایط اقتصادی بهترین انواع ایمپلنت را برای داشتن های دندان های با کیفیت انتخاب نمایید. البته باید توجه داشته باشید که انتخاب نوع ایمپلنت پس از معاینه لثه، تراکم استخوان فک و وضعیت دندان ها توسط دندانپزشک متخصص امکان پذیر می باشد. بنابراین تا زمانی که پزشک متخصص نظر قطعی خود را به شما اعلام نکرده، از انتخاب خودسرانه انواع ایمپلنت خودداری کنید.

سوالات متداول:

۱.بهترین روش برای مراقبت از انواع ایمپلنت و افزایش طول عمر آنها چیست؟

در حال حاضر مسواک زدن مستمر و استفاده از نخ دندان بعد از وعده های غذایی بهترین روش برای حفظ کیفیت ایمپلنت های دندانی و افزایش طول عمر آنها است. البته بعد از کاشت ایمپلنت می توانید از پزشک معالج خود در خصوص نحوه مراقبت و نگهداری از دندان های کاشته شده راهنمایی بگیرید.

۲.آیا پس از کاشت انواع ایمپلنت می توان به کارهای روزمره پرداخت؟

بله، به طور معمول پس از گذشت یک روز از کاشت انواع ایمپلنت می توانید کارهای روزمره تان را انجام دهید. البته تصمیم گیری در این خصوص برعهده دندانپزشک متخصص (پزشک معالج) می باشد. زیرا در بعضی موارد شدت درد فرد را از کارهای روزمره باز می دارد. در این گونه موارد مصرف داروهای مسکن و آنتی بیوتیک بهترین گزینه است.

۳.کاشت ایمپلنت دندان چه مدت زمان به طول می انجامد؟

معمولاً کاشت ایمپلنت های دندانی با توجه به محل و تعداد دندان ها مدت زمانی بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

مقالات جدید

ایمپلنت دندان

جایگزین بدون نقص و همیشگی دندان های از دست رفته توسط متخصص ایمپلنت

11 پاسخ

 1. با سلام امکانش هست راهنمایی کنید، برای ماندگاری بیشتر ایمپلنت دندان کدوم مارک ایمپلنت بهتر هست سوئیسی یا آمریکایی

 2. سلام
  ایمپلنت فوری نسبت به ایمپلنت عادی که ۳ماه دوره نقاهت داره ماندگاری متفاوتی داره ؟ بعد از انجام ایمپلنت نیاز به استراحت هم هست ؟

 3. سلام
  چنذ وقت پیش عمل قلب باز انجام دادم میخواستم بگین تحت چه شرایطی میتونم ایمپلنت دندان انجام بدم و کدوم نوع ایمپلنت توصیه می کنبد ؟

 4. سلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون
  تفاوت انواع ایمپلنت دمدان مثلا ایمپلنت فوری و دیجیتال لطفا توضیح بدین

 5. سلام
  از نظر برند ایمپلنت کدوم برند توصیه می کنید ؟ ایمپلنت سوئیسی ،کره ای ، و…
  ممنون

 6. سلام
  از انواع روشهای ایمپلنت دندان که رایج هست کدوم روش رو توصیه می کنید
  از نظر مانگاری کدام روش تاثیر بهتری دارد ؟

 7. سلام
  وقت بخیر
  شکل ایمپلنت درلثه باید به چه صورت باشد ؟ تا متوجه بشیم به درستی قرار گرفته ؟

 8. انواع پیچ ایمپلنت چه تاثیری در ماندگاری ایمپلنت داره ؟ پیچ ایمپلنت دندان جلو با بقیه متفاوت هست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره سریع در واتس اپ