انواع ایمپلنت

ایمپلنت یک پیچ از جنس تیتانیوم می باشد که جایگزین ریشه کشیده شده دندان می شود فلز ایمپلنت ساز کاری با استخوان انسان دارد و توسط دندانپزشک در حفره تهویه شده در فک کاشته می شود.

انواع ایمپلنت در سایز ها و برند های متفاوت در بازار موجود می باشد و بسته به کمیت و کیفیت استخوان فرد انتخاب و در فک کار گذاشته می شود.

bone level

تقسیم بندى انواع ایمپلنت

۱- tissue level

۲- bone level

ایمپلنت bone level

internal connection

bone level به ایمپلنت هایى گفته مى شود که سطح کاشت ایمپلنت هم سطح با استخوان بیمار قرار مى گیرد و مى توان از درمان یک مرحله اى و یا دو مرحله اى بهره جست و به سه دسته تقسیم مى شود.

الف- internal connection بدین معنی است که محل اتصال اباتمنت و فیکسچر (implant) که با اضلاع معمولا شش ضلعی است، قسمت انتهایى اباتمنت که برجستگى شش ضلعى دارد وارد حفره شش ضلعى که در ابتداى فیکسچر تهویه شده، مى شود و توسط پیچ محکم مى شود. در مینى ایمپلنت ها از این نوع اتصال معمولا استفاده نمى شود

ب- EXternal connection در این اتصال در محل ورود فیکسچر شش ضلعى برامده است و قسمت حفره اتصال در داخل اباتمنت وجود دارد، و در ایمپلنت هاى با قطر کم و در نواحى خلفى با قطر بزرگ مورد کاربرد دارد

ج- Mini Implant: به ایمپلنت هاى با قطر کمتر ٣ میلی متر اطلاق مى شود و موارد کاربرد در دست دندان هاى موقت و یا نواحى با قطر استخوانى بسیار نازک که ریج اسپیلیت انجام مى دهند، استفاده مى شود

EXternal connection

ایمپلنت miniimplants-Tissue level

miniimplants-Tissue level با ایمپلنت هایى اطلاق مى شود که سطح کاشت ایمپلنت به جاى هم سطح بودن با استخوان؛ با لثه هم سطح مى شود و طبیعتا درمان یک مرحله اى صورت مى گیرد

miniimplants

جنس ایمپلنت چیست؟

دو نوع عنصر در طبیعت جهت ایمپلنت با بدن انسان سازگارى دارد

ایمپلنت zirconia

عنصر زیرکونیا جدیدا در ساخت ایمپلنت هاى دندانى متداول شده است و چند برند اروپایی این نوع ایمپلنت را به بازار عرضه کرده اند.

ایمپلنت titanium

zirconia

ایمپلنت هاى رایج در دنیا از این نوع فلز مى باشد که به پنچ دسته و یا گرید تقسیم مى شوند

گرید١: تیتانیوم خالص است که جهت استحکام بیشتر یکبار آبدیده مى شود گرید

گرید ٢ تا ۴ : بسته به تعداد آبدیده شدن آن تقسیم بندى شده است

گرید ۵ : آلیاژ تیتانیوم است که با وانادیوم و آلومینیوم ترکیب شده است

اکثر ایمپلنت هاى معروف دنیا از گرید ۵ بدلیل محکمى و سبکى آن، درست شده اند

طراحى انواع ایمپلنت

titanium

تنه ایمپلنت معمولا به دو صورت استوانه اى (cylinder) و مخروطى (taper) (root form) وجود دارد.

طول و قطر ایمپلنت

taper implantsبرند هاى موجود در بازار داراى طول و قطر هاى متفاوت هستند، که این فاکتور یکى از شاخصه هاى برترى یک برند است طول ایمپلنت از ۵ میلیمتر شروع مى شود که آنها را short implant مى نامند و معمولا طول آنها ٢میلیمتر به ٢میلیمتر اضافه مى شود و بصورت نرمال تا طول ١۶ میلیمتر در بازار موجود است.

قطر ایمپلنت از ٣ میلیمتر شروع مى شود که کوچکتر از ان را مینى ایمپلنت (mini implant) مى نامند و معمولا قطر آنها نیم میلیمتر به نیم میلیمتر اضافه مى شود، حداکثر قطر ایمپلنت ۶ میلیمتر است.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...