آشنایی ۰ تا ۱۰۰ با جراحی دندان عقل نهفته +[۱۰نکته‌ مهم قبل و بعد عمل]

جراحی دندان عقل

آسیاب سوم یا همان دندان عقل پردردسر یکی از مشکل‌ساز‌ترین دندان‌ها محسوب می‌شود که از از اواخر ۱۷ تا ۲۵ سالگی رشد می‌کند و اگر در فرایند رشدی در داخل ساختار استخوان فک، مسیر طبیعی خود را طی نکند و کج رشد کند یا اصطلاحا داخل لثه گیر کند آن را دندان عقل نهفته می‌نامیم که گاهی اوقات باید برای خلاص شدن از شر آن از جراحی کمک گرفت، در این مقاله از ۰ تا ۱۰۰ هر آنچه که باید پیرامون جراحی دندان عقل نهفته بدانید آورده شده است، اگر شما هم درگیر این دندان مشکل ساز هستید مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

آنچه دراین مقاله می خوانید پنهان

دندان عقل نهفته چیست؟

دندان عقل نهفته یکی از انواع مدل‌های رشد دندان عقل محسوب می‌شود که به دلیل پنهان بودن زیر بافت لثه و گیر کردن داخل استخوان فک به نام دندان عقل نهفته مشهور است، دندان عقل نهفته در انتهای ردیف دندان‌ها محل اتصال دو فک در محل رویش دندان‌ها رشد می‌کند و در فرایند قد کشیدن و بیرون آمدن از لثه به دلایل مختلفی مثل مشکلات رشدی، ژنتیک، کوچکی استخوان فک و … دارای انحراف شده و داخل لثه گیر می‌کند و مشکلاتی را برای بیمار ایجاد می‌کند.

·         علائم وجود دندان عقل نهفته

 1. تورم صورت
 2. قرمزی لثه‌ها
 3. خونریزی لثه
 4. تورم بافت لثه
 5. بوی بد دهان
 6. ناتوانی برای باز کردن کامل دهان
 7. درد فک
 8. سردرد
 9. درد نبض‌دار فک
 10. سنگینی استخوان فک و لثه

علت درد دندان عقل نهفته

علت احساس درد شدید بعد از رشد دندان عقل نهفته، یکی از رایج‌ترین سوالات بیمارانی است که با این مسئله مواجه هستند، به صورت کلی فرایند رشد هر دندانی از جمله دندان‌های عقل دردناک است و این عارضه حتی برای کودکان نوپا در طول فرایند رشد اولین دندان‌های دائمی نیز ایجاد می‌‌شود اما درد بیشتری که بیماران درگیر دندان عقل نهفته با آن درگیر هستند بیشتر از انحراف دندان عقل از مسیر رشد اصلی و گیر کردن آن داخل استخوان فک و بافت لثه ناشی می‌شود.

جراحی دندان عقل نهفته

چه زمانی جراحی لازم و چه زمانی لازم نیست؟

همیشه الزامی برای انجام جراحی دندان عقل نهفته نیست و متخصص دندانپزشک بعد از معاینه دقیق و بررسی وضعیت سلامتی ساختار لثه و شرایط دندان عقل نهفته، شدت نیاز بیمار به جراحی را تایین می‌کند، در اکثر مواقع وقتی که علائم آزاردهنده مخل انجام کارهای روتین زندگی برای بیمار ایجاد نشده بود دندانپزشکان جراحی دندان عقل نهفته را پیشنهاد نمی‌کنند.

·         علائم هشدار برای ضرورت انجام جراحی دندان عقل نهفته

 1. احساس درد شدید
 2. احتمال آسیب سایر دندان ها
 3. عفونت لثه
 4. ایجاد علائم عفونت استخوانی
 5. عفونت سایر اعضای مجاور و …

انواع دندان عقل نهفته

دندان‌های عقل نهفته بر اساس حالت قرار گیری داخل ساختار استخوان فک و میزان انحراف در بافت لثه، مدل‌های مختلفی دارند که شیوه و تکنیک درمانی دندانپزشک برای جراحی دندان عقل نهفته از تشخیص نوع دندان عقل نهفته تاثیر می‌پذیرد، در ادامه به صورت کامل با انواع دندان‌های عقل نهفته آشنا شوید.

جراحی دندان عقل نهفته

نهفتگی مزیال

نهفتگی مزیال یا نهفتگی کج، یکی از پردردسرترین انواع دندان‌های عقل نهفته محسوب می‌شود که در این مدل دندان عقل با یک کجی جزئی همراه یک زاویه ظریف، به سمت جلوی دهان متمایل می‌شود، با وجود اینکه میزان انحراف و کجی در این مدل دندان عقل بسیار خفیف است اما بیماران درگیر با دندان عقل نهفته مزیال با مشکلات زیادی مثل دردهای ضربان‌دار، تورم و التهاب و … درگیر هستند.

نهفتگی دیستال

ساختار ناهنجاری روند رشدی در دندان عقل نهفته شباهت زیادی به دندان عقل مزیال دارد یعنی دندان عقل نهفته دیستال نیز دارای انحراف و کجی خیلی کمی است اما زاویه و انحراف دندان عقل نهفته دیستال بر خلاف دندان عقل نهفته مزیال به سمت عقب است.

نهفتگی افقی

نهفتگی افقی یکی از وحشتناک‌ترین مدل‌های دندان‌های عقل نهفته محسوب می‌شود، در این مدل نهفتگی دندان عقل به صورت کاملا افقی داخل بافت لثه به سمت دندان‌های مجاور متمایل می‌شود و با داشتن این انحراف و کجی شدید فشار زیادی به دندان‌های اطراف ایجاد می‌کند و علاوه بر ایجاد درد و آزار برای بیمار مشکلات دیگری نیز مثل احتمال ایجاد آسیب دیدن ریشه دندان‌های مجاور را نیز ایجاد می‌کند.

نهفتگی عمودی

در مدل نهفتگی عمودی اصولا کجی و انحرافی در شرایط قرار گیری دندان عقل وجود ندارد و مشکل تنها در ناتوانی دندان عقل برای بیرون آمدن از بافت لثه خلاصه می‌شود که در چنین شرایطی اصولا دندانپزشکان در صورتی که بیمار درگیر مشکل خاصی ناشی از دندان عقل نهفته نباشد، پیشنهاد جراحی نمی‌دهند.

چگونه برای جراحی دندان عقل نهفته آماده شویم؟

هر میزانی که دندانپزشک شما از تجربه و تخصص کافی در حیطه انجام انواع جراحی دندان عقل نهفته داشته باشد برای اینکه بتوانید یک پروسه درمانی موفق و بدون دردسر را تجربه کنید باید قبل از شروع جراحی به فکر آماده سازی خودتان از نظر جسمی و روانی باشید تا بتوانید با خیال راحت و کم‌ترین مشکلی جراحی‌تان را پشت سر بگذارید.

جراحی دندان عقل نهفته

·         نکات آمادگی پیش از جراحی دندان عقل نهفته

 1. پرهیز از خوردن شام، در شب قبل
 2. عدم مصرف داروهای بدون نسخه
 3. پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر
 4. پرهیز از سیگار کشیدن از روز قبل
 5. آماده سازی فضای استراحت
 6. تهیه غذاهای نرم و آبکی برای بعد جراحی
 7. استفاده از لنز به جای عینک در پروسه جراحی
 8. پوشیدن لباس راحت
 9. عدم استفاده از لوازم آرایشی

در رابطه با دندان عقل و شرایطی که در فک ایجاد می کند در سایت betterhealth.vic.gov.auزیر آمده است که :

 • Wisdom teeth are the last molars that usually come through during your late teens or early 20s.
 • Not everyone has wisdom teeth, and not all wisdom teeth cause problems or need to be removed.
 • Some wisdom teeth can cause dental problems including overcrowding, impaction (wisdom tooth pushes into gum or another tooth) and cause decay and infection, leading to pain, difficulty chewing and bad breath.
 • If wisdom teeth are causing problems have them looked at by your oral health professional.

فرایند جراحی دندان عقل نهفته چگونه است؟

جراحی دندان عقل نهفته یکی از ساده‌ترین عمل‌های تخصص در دنیای پزشکی محسوب می‌شود که تنها در مدت زمان ۱۵ الی ۴۵ دقیقه به صورت سرپایی، قابل انجام است، دندانپزشک برای درآوردن دندان عقل نهفته بعد از ایجاد برش روی لثه و بررسی ابعاد و ساختار دندان عقل، آن را به صورت کامل یا قطعه قطعه خارج کرده و در نهایت با بخیه زدن بافت جراحی شده کار را به اتمام می‌رساند، در ادامه به صورت دقیق‌تر با مراحل انجام جراحی دندان عقل نهفته آشنا شوید.

·         ۷ مرحله جراحی دندان عقل نهفته

 1. گرفتن عکس رادیولوژی دهان و دندان
 2. تزریق بی حسی
 3. ایجاد برش
 4. تقسیم دندان در صورت نیاز
 5. خارج کردن دندان
 6. بخیه محل برش
 7. کشیدن بخیه های غیر جذبی

قبل از ادامه مطلب و بررسی عوارض ناشی از جراحی دندان عقل از شما دعوت می کنیم به مقاله قالب ایمپلنت توجه کنید.

آیا جراحی دندان عقل نهفته عوارض دارد؟

هر روش درمانی جراحی در دنیای پزشکی عوارض خاص خود را دارد و جراحی دندان عقل نهفته نیز از این قائده مستثنی نیست و قطعا بعد از انجام عمل دندان عقل نهفته با یکسری از عوارض پس از جراحی درگیر خواهید شد اما موضوع مهم این است که اگر به خوبی برای پروسه جراحی آماده شده باشید دندانپزشک‌تان نیز تجربه و تخصص کافی برای درآوردن دندان عقل نهفته داشته باشد قطعا شما بعد از عمل جراحی با مشکلات کم‌تری مواجه خواهید شد.

·         مهم‌ترین عوارض جراحی دندان عقل نهفته

 1. احساس بی حسی موقت لب و گونه
 2. آسیب طولانی مدت عصب‌های لب و زبان
 3. عفونت در محل جراحی
 4. تورم و التهاب
 5. خونریزی خفیف
 6. کبودی گونه ها
 7. خشکی و تورم فک
 8. احساس مزه بد داخل دهان
 9. احساس درد خفیف
 10. خشکی دهان و اطراف لثه

قبل از ادامه مطلب و بررسی جراحی دندان عقل نهفته از شما دعوت میکنیم به مقاله سیاه شدن لثه توجه کنید.

بعد از جراحی دندان عقل نهفته چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

میزان توجه به توصیه‌های مراقبتی بعد از انجام جراحی دندان عقل نهفته تاثیر فوق العاده بالایی بر نتیجه درمان شما خواهد گذاشت اگر می‌خواهید که کمتر درگیر عوارض پردردسر بعد از جراحی عقل نهفته شوید حتما به نکات مهم مراقبتی زیر بعد از انجام جراحی دندان عقل نهفته توجه کنید.

·         ۱۱ نکته مراقبتی بعد از جراحی

 1. فشار دادن گاز روی محل جراحی تا ۲ الی ۳ ساعت
 2. استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم و درد
 3. استفاده منظم از داروهای تجویز شده
 4. مصرف غذاهای نرم و آکی
 5. پرهیز از خوردن و نوشیدن خورکی های داغ تا ۳ الی ۵ رو بعد عمل
 6. عدم فشار با دهان با خندیدن و حرف زدن طولانی مددت
 7. پرهیز از تف کردن
 8. پرهیز ازفعالیت بدنی و ورزش سنگین
 9. دهانشویه با آب و نمک
 10. عدم استفاده از نی
 11. بالاتر نگه داشتن سر از بدن در حالت نیمه دراز
 12. پرهیز از جویدن و گاز زدن خوراکی های سفت
 13. گاز نگرفتن لب و دهان بعد از جراحی

هزینه جراحی دندان عقل نهفته چه ‌قدر می‌شود؟

به صورت کلی قیمت ثابتی برای تعرفه جراحی دندان عقل نهفته در نظر گرفته نشده است چون قیمت نهایی درمان بر اساس شرایط سلامتی کلی دهان و دندان بیمار و بررسی وضعیت قرارگیری و شدت انحراف دندان عقل نهفته تایین می‌شود و مشخص کردن دقیق هزینه‌های نهایی جراحی دندان عقل نهفته تنها پس از معاینه دقیق بیمار توسط دندانپزشک امکان پذیر است.

·         ۸ فاکتور اثر گذار بر هزینه جراحی دندان عقل نهفته

 1. نوع ساختار دندان عقل نهفته
 2. تخصص و تجربه جراح
 3. دستمزد شخصی دندانپزشک
 4. موقعیت کلینیک
 5. شرایط بافت لثه
 6. سلامت استخوان فک
 7. وضعیت سلامت دندان‌ها
 8. شدت انحراف دندان عقل

سخن پایانی

در صورتی که دندان‌ عقل در فرایند رشدی دچار انحراف و کجی شده و در بافت لثه گیر کند و آشکار نشود دندان عقل نهفته نام می‌گیرد، دندان عقل نهفته داخل لثه دردسرهای زیادی برای بیماران ایجاد می‌کند و به همین دلیل باید قبل از ایجاد مشکلات جدی مثل عفونت و آسیب دندان‌های مجاور، اقدامی برای درمان آن کرد.

در این مطلب تمامی نکات مهم پیرامون جراحی دندان عقل نهفته مرور شد، اگر شما هم درگیر رشد یک دندان عقل نهفته مزاحم داخل استخوان فک‌تان هستید و می‌خواهید از شر آن خلاص شوید حتما قبل از انجام هر گونه اقدام در مسیر درمان، نکات مطرح شده را مرور کنید تا درمان موفقیت آمیز راحت‌تری را تجربه کنید.

سوالات متداول

جراحی دندان عقل نهفته  چه‌قدر طول می‌کشد؟

جراحی دندان عقل نهفته یکی از کوتاه‌ترین عمل‌های پزشکی دنیا محسوب می‌شود و در حالت معمولی حدودا بین ۱۵ الی ۴۵ دقیقه به طول می‌انجامد، به هر میزانی که شدت مشکل و پیچیدگی شرایط قرار گیری دندان عقل نهفته داخل استخوان فک بیمار، سخت‌تر باشد، جراحی نیز مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید.

آیا جراحی دندان عقل نهفته درد دارد؟

قبل از شروع فرایند جراحی، دندانپزشک مواد بی‌حسی را به محل جراحی تزریق می‌کند به همین دلیل ما در پروسه جراحی و درآوردن دندان عقل نهفته هیچ نوع دردی را حس نخواهید کرد و تنها ممکن است بعد از از اتمام عمل و از بین رفتن اثر بی‌حسی دردهای خفیفی را احساس کنید که این دسته از دردها نیز آزاردهنده نیستند و با مسکن‌های معمولی قابل کنترل هستند.

آیا جراحی دندان عقل نهفته ضروری است؟

به صورت کلی الزامی برای انجام جراحی دندان عقل نهفته همه بیماران وجود ندارد و تنها در صورتی که دندان عقل نهفته برای بیمار عوارض دردسرسازی مثل ریسک آسیب به ریشه دندان‌های مجاور، تولید عفونت، دردهای ضربان دار آزاردهنده و … ایجاد کرده باشد، دندانپزشک متخصص انجام جراحی را پیشنهاد می‌کند.

مقالات جدید

ایمپلنت دندان

جایگزین بدون نقص و همیشگی دندان های از دست رفته توسط متخصص ایمپلنت

8 پاسخ

 1. بعد از جراحی دندان عقل باید چه مراقبت هایی انجام بدیم ؟
  تا زخم زود تر خوب بشه داروی مشخصی برای درد دندون عقل موجود هست
  بعد از جراحی دندان عقل چه کنیم؟

 2. دندون عقل من به صورت کج به سمت راست فقط بالا در اومده برای کشیدن چه راهکاری وجود داره که درد کمتری داشته باشه ؟
  مسکن خاص امکانش هست استفاده بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره سریع در واتس اپ