لمینت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

پیشرفت تکنولوژی در عرصه دندانپزشکی سبب شده تا خدمات آن به بخش های مختلف تقسیم بندی شود. بدین صورت که در هر حوزه از دندانپزشکی، اقدامات گوناگونی برای بهبود وضعیت دهان و دندان صورت می گیرد. در این میان دندانپزشکی زیبایی یکی از خدمات نوین، منحصر به فرد و دارای ویژگی های متنوع می باشد که به یاری بیماران مبتلا به مشکلات ظاهری و ناهنجاری های دهان و دندان آمده است. تا با رفع نواقص یا پوشاندن این گونه موارد، زیبایی ظاهر و لبخند را به آنها هدیه کند. لمینت دندان از جمله روش های مؤثر و کارآمد در دندانپزشکی زیبایی محسوب می شود و تا به امروز به لحاظ عملکرد قابل توجه توانسته جایگاه ویژه ای در بین سایر خدمات دندانپزشکی بدست بیاورد. اکنون سؤال این است که: لمینت دندان چیست؟ چگونه انجام می شود و چه مزایایی دارد؟ در ادامه برای پاسخ به این سؤالات و آشنایی بیشتر با لمینت کردن دندان با ما همراه باشید.

لمینت دندان چیست؟

به طور کلی لمینت دندان یک پوسته نازک است که به وسیله مواد رنگی و متناسب با نیاز و شرایط بیمار روی دندان های او قرار می گیرد. در واقع برای زیبا سازی دندان از این پوسته استفاده می شود و ضمن سازگاری بالا با دندان های طبیعی موجب بازیابی و اصلاح طرح لبخند و زیبایی دندان ها می گردد. البته باید توجه داشته باشید که لمینت دندان ساخته شده با لایه های مینای دندان طبیعی جایگزین می شود و این ویژگی بارز سبب شده تا دندان لمینت شده بسیار طبیعی به نظر برسد. بنابراین اگر در این خصوص تردید دارید، اصلاً نگران نباشید و با انجام لمینت ثابت دندان از مزایای منحصر به فرد آن بهره مند شوید.

قبل از لمینت دندان

عموما لمینت دندان حدود ۰.۵ میلی متر ضخامت دارند. این حدود نصف ضخامت یک سکه یا دو برابر ضخامت پوسته تخم مرغ است ، بعضی از این سرامیک های دندانی مانند Lumineers می توانند حتی نازک تر باشند.

هنگامی که ما در آغاز روز به آینه نگاه می کنیم، حتی کوچکترین نواقصی که در لبخند ما وجود دارد باعث آزارمان می شود. شاید فاصله میان دندان هایمان وجود داشته باشد یا برخی دندان ها کمی کج شده اند. مثلا دندانهای بد رنگ مشکل بسیاری از مردم است. چه در زندگی اجتماعی و چه در کسب و کار یک لبخند زیبا می تواند همه چیز را تحت تاثیر قرار دهد.

به یاد داشته باشید که هیچکس کامل نیست ، بله آینه دروغ نمی گوید. اما آینه همچنین نمی تواند به شما برای بهبود وضعیت دندان هایتان پیشنهادی دهد، بهتر است برای رهایی از مشکلات زیبایی دندان با متخصص دندانپزشکی زیبایی گفتگویی داشته باشید ، دندانپزشک به شما در مورد گزینه های مختلفی که لبخند شما را بهبود می دهد را بررسی می کند.

قبل و بعد لمینت دندان

روش لمینت دندان

یکی از محبوب ترین و مقرون به صرفه ترین گزینه های دندانپزشکی زیبایی برای رسیدن به ظاهر فوق العاده لمینت دندان است. یکی از درمان های هیجان انگیز در دندانپزشکی زیبایی مدرن ، این روند شامل قرار گیری یک روکش نازک ساخته شده از پرسلن فشرده که بر روی سطح دندان می چسبد. ضخامت این پوسته های نازک گاهی با ضخامت لنزهای چشمی قابل مقایسه هستند. لمینت ظاهری کاملا طبیعی دارد و به سختی کسی متوجه اختلافات دندان های واقعی شما می شود. ساختار دندان و مینای دندان در این روش حفظ می شود ، نتایج بسیار طبیعی لمینت دندان آن را به پر طرفدار ترین روش دندانپزشکی زیبایی تبدیل کرده است.

لمینت دندان پاسخ بسیاری از مشکلات دندان هستند. آنها می توانند برای تغییر رنگ ، سفید کردن دندان ها ، تغییر شکل و فرم دندان های شما و تعمیر دندان های شکسته یا فرسوده استفاده شود. لیمینت دندان به دلیل مقاومت بالا در برابر رنگ گرفتگی و زمان انجام کوتاه ، انتخاب بسیاری از بیماران است. اگر به دنبال یک لبخند خیره کننده هستید، لمینت دندان را استفاده کنید.

کاربرد لمینت دندان

عملکرد اصلی ونیر ها بهبود ظاهر دندان ها است مثلا: لمینت دندان جهت مرتب کردن دندان ، بهبود رنگ دندان ، شکل و موقعیت دندان استفاده می شود.

بنابراین دندان هایی که تغییر رنگ داده اند ، پوسیده شدند ، شکستگی دارند ، لب پریدگی دارند، فضای بین دندانی دارند یا کمی ناهموار هستند و همچنین کسانی که ترکیبی از این مشکلات را دارند ، همه می توانند از لمینت دندان استفاده کنند.

اگر چه این پوسته نازک به طور ذاتی شکننده است و به راحتی در صورت افتادن یا انعطاف پذیری می شکند ، اما وقتی که آن را به یک دندان متصل می کنیم به شدت محکم می شود و یک سطح بسیار با دوام را ایجاد می کند ، در حقیقت دندان ، لمینت را به گونه ای پشتیبانی می کند که از این ضعف شکستن جلوگیری می کند.

استفاده معمول از لمینت دندان

 

لمینت دندان

از لمینت دندان می توان برای رفع نقص های کوچک و بزرگ دندانی استفاده کرد ، به طور مثال اگر تمایل دارید دندانهای واقعا سفید و درخشان داشته باشید لمینت دندان بهترین گزینه است.

از لمینت به عنوان ارتودنسی فوری نیز یاد می شود چون با استفاده از آن می توان برای “صاف کردن” دندان ها در کمترین زمان ممکن اقدام کرد.

بستن فاصله دندان نیز یکی از کاربردهای اصلی لمینت دندان است.

 

مزایای لمینت دندان

اکنون که با مفهوم اینکه لمینت دندان آشنا شدید، باید بدانید انجام لمینت دندان به عنوان یکی از بهترین و متداول ترین خدمات دندانپزشکی زیبایی، مزایای فراوانی را برای بیماران به همراه دارد. بعضی از اصلی ترین و مهمترین مزایای دندان لمینت شده به شرح زیر عبارت است از:

۱- زیباتر شدن دندان ها و بازیابی طرح لبخند

یکی از اهداف اصلی استفاده از خدمات دندانپزشکی زیبایی داشتن دندان های زیبایی و بهبود طرح لبخند است. در این راستا لمینت ها به جلوی دندان ها متصل می شوند و بدین ترتیب لبخند فرد زیباتر و جذاب تر می شود. علاوه بر این شاهد بازیابی طرح لبخند در افرادی که اقدام به استفاده از دندان لمینت کرده اند، خواهید بود.

۲- ظاهر طبیعی و مشابه با سایر دندان ها

همواره برای بیماران ترمیم دندان ها اهمیت فراوانی دارد و می خواهند که این سری از خدمات دندانپزشکی زیبایی با بالاترین سطح کیفیت انجام شود. تا به لحاظ طبیعی بودن در بهترین شرایط ممکن قرار داشته باشید. در این خصوص باید گفت ترمیم به روش لمینت کردن دندان کمی زمان بر است. اما به لحاظ داشتن ظاهر طبیعی نتیجه نهایی فوق العاده می باشد و تا به امروز بسیاری از افراد این روش را برای درمان عیوب و مشکلات ظاهری دندان هایشان انتخاب می کنند.

۳- روش درمان غیر تهاجمی (تهاجم بسیار اندک)

در مقایسه با سایر روش های جراحی زیبایی و ترمیم دندان، لمینت روند تهاجمی بسیار اندکی دارد. بدین صورت که ابتدا دندانپزشک مقدار کمی از دندان ها را می تراشد و سپس روکش لمینت دندان روی آن قرار می گیرد. بنابراین اگر می خواهید این روش ترمیم دندان به بهترین شکل ممکن انجام شود، توصیه می کنیم به متخصص پاتولوژی دندان مراجعه نمایید.

۴- مناسب برای درمان بسیاری از مشکلات ظاهری دندان ها

به طور معمول کلیه افرادی که از مشکلات ظاهری دندان رنج می برد و از وضعیت دندان هایشان راضی نیستند، می توانند اقدام به ترمیم دندان ها به روش لیمنت کنند. بعضی از مهمترین موارد درمان مشکلات ظاهری دندان ها به واسطه لمینت دندان به قرار زیر است:

  • دندان های شکسته جلو و عقب
  • لمینت دندان طبیعی
  • دندان های فاصله دار
  • دندان های خرد شده
  • دندان های تغییر رنگ داده

۵- روکش دائمی و با دوام

از میان انواع روکش های مصرفی در مراکز دندانپزشکی، لمینت دندان به عنوان یک روکش دائمی با طول عمر بالا از محبوبیت قابل توجهی در بین بیماران برخوردار است. در واقع دندان لمینت شده مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی و تغییر رنگ دارد و به همین جهت طول عمر آن بین ۱۰ تا ۱۵ سال است. البته با توجه به کیفیت دندان لمینت شده و نحوه نگهداری و مراقبت از دندان ها این بازه زمانی تعریف شده برای لمینت دندان افزایش یافته یا کاهش پیدا می کند. بنابراین همواره در نگهداری از لمینت های دندان کوشا باشید و مسواک زدن مستمر و استفاده روزمره از نخ دندان را در اولویت قرار دهید.

۶- نگهداری بسیار آسان

با توجه به اینکه لمینت دندان شباهت زیادی با ظاهر و ساختار دندان طبیعی دارد، نگهداری از آن کار چندان دشواری نیست. به عبارتی برای مراقبت از روکش های لمینت دندان نیازی نیست که کار خاصی انجام دهید و همین ویژگی منحصر به فرد نگهداری از دندان لمینت شده را آسان ساخته است.

۷- سفید بودن مداوم و همیشگی دندان ها

پس از انجام لمینت دندان ها، همواره ظاهر آنها سفید و یک دست خواهد بود. بدین جهت سفید بودن دائمی دندان ها موجب افزایش زیبایی چهره و بازیابی طرح لبخند می گردد.

۸- محافظت از مینای دندان

همان طور که می دانید مینای دندان ها به شدت در معرض آسیب توسط غذاهای اسیدی و ریفلاکس معده قرار دارد. از این رو لمینت دندان مانند یک لایه محافظ عمل می کند و با جلوگیری از تماس مواد غذایی اسیدی و ریفلاکس معده با مینای دندان، موجب افزایش طول عمر آن می شوند.

معایب لمینت دندان

به نظر شما آیا لمینت‌ها هیچ ایراد و معایبی ندارند؟ آیا تابه‌حال از کسانی که لمینت گذاشته‌اند پرسیده‌اید که چه مشکلاتی دارند؟ درست است که لمینت می‌تواند مزایایی داشته باشد؛ اما معایبی نیز دارد. آنچه در ادامه‌ می‌خوانید معایب لمینت دندان است:

  • بزرگ‌ترین عیبی که دارند این است که دیگر قابل‌ترمیم نیستند. اگر آسیب ببینند لازم است هزینه کنید و دوباره آن را بگذارید.
  • پس از روکش کردن ممکن است نسبت به خوردن و آشامیدن مواد غذایی گرم یا سرد حساس شوید.
  • گاه ممکن است که رنگ دندان شما و این روکش‌ها مطابقت نداشته باشد. اگر پس از گذاشتن، ‌متوجه شوید رنگ لمینت با روکش شما متفاوت است دیگر هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید. سفیدکردن دندان قبل از لمینت باید انجام شود
  • به‌صورت بسیار نادری دیده شده است که روکش جدا شده یا از بین برود؛ به همین دلیل لازم است در نگهداری این روکش‌ها بیشتر از همیشه مراقب باشید.
  • اگر دندان‌قروچه دارید یا به طور ناخودآگاه دندان‌های خود را به هم می‌فشارید از نمونه سرامیکی نباید استفاده کنید؛ زیرا ممکن است ترک بخورند.

 مراقبت های بعد از لمینت

 

پس از اینکه لمینت کردید لازم است همان مراقبتی که از دندان اصلی خود می‌کردید از این روکش‌ها هم داشته باشید. مراقبت های بعد از لمینت این است که دو بار در روز مسواک بزنید، از نخ دندان استفاده کنید و از خوردن قند فراوان به‌شدت بپرهیزید. شاید روکش سرامیکی در مقابل لکه مقاوم‌تر باشد؛ اما شما باید به همان میزان مراقب باشید تا دچار پوسیدگی نشود.

اغلب متخصصان توصیه‌های لازم را خواهند کرد. بااین‌حال معاینه سالی یک‌بار و بررسی دندان‌هایتان برای اینکه دچار مشکلات بعدی نشوید نیز بسیار مفید است.  اگر می‌توانید برای جرم‌گیری نیز با متخصص خود مشورت کنید تا درصورتی‌که صلاح دانست آن را انجام دهد. برای جلوگیری از ترک‌خوردن از خوردن غذاهای بسیار سفت حتماً پرهیز کنید.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان به طور کلی دارای دو دسته سرامیکی و کامپوزیتی است. سایر لمینت های دندانی از زیر مجموعه های ایت دو نوع محسوب می شوند. برای انتخاب بهترین نوع لمینت دندان لازم است تا دندان پزشک متخصص مشورت کنید.

سوالات متداول

۱.لمینت دندان سرامیکی بهتر است یا کامپوزیتی؟

هر دوی لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی ساختار مستحکم، کیفیت و کارایی یکسانی دارند. از این رو هیچگونه ارجحیتی بین این دو نوع لمینت دندان وجود دارد. البته تصمیم گیری درباره استفاده از لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی بر عهده متخصصین دندانپزشکی است. که براساس شرایط دندان ها، وضعیت بیمار، میزان و شدت مشکلات ظاهری دندان و توان مالی انتخاب می شود.

۲.طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

به طور معمول مدت زمان ماندگاری لمینت های دندان بین ۵ تا ۱۰ است. البته باید توجه داشته باشید که این بازه زمانی با توجه به عواملی نظیر کیفیت لمینت و نحوه مراقبت از دندان ها افزایش یافته یا کاهش می یابد.

۳.آیا لمینت به دندان آسیب وارد می کند؟

خیر، هیچ کدام از انواع لمینت به دندان و مینای آن آسیب وارد نمی کنند. به خصوص در لمینت بدون تراش که احتمال آسیب به ساختار و مینای دندان به حداقل میزان ممکن و حتی صفر می رسد.

پرسش و پاسخ

۳ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره سریع در واتس اپ