جراحی افزایش طول تاج دندان چیست؟ بررسی جامع مزایا و معایب (آپدیت ۲۰۲۴)

افزایش طول تاج دندان چیست؟

افزایش طول تاج دندان (crown lengthening) یک روش درمانی عالی برای بیمارانی است که به دلایل مختلفی مثل شکستگی، پوسیدگی، ژنتیک و …. طول تاج دندان کافی برای روکش ندارند، به کمک روش‌های مختلف افزایش طول تاج دندان به راحتی می‌توان این مسئله را برطرف کرد.

 

 

جراحی افزایش طول تاج دندان از حساسیت بالایی برخوردار است و علاوه بر اینکه شما برای انجام‌شان باید به یک دندان‌ پزشک متخصص مراجعه کنید خودتان نیز بهتر است با مطالعه اطلاعات کافی درباره افزایش طول تاج دندان مثل انواع روش‌های انجام این روش درمانی، مزایا، عوارض، مراقبت‌ها، دوران نقاهت و …..  به دست آورید تا بتوانید پروسه درمانی بهتری داشته باشید.

در این مطلب ۰ تا ۱۰۰ هرآنچه که باید در مورد افزایش طول تاج دندان بدانید آورده شده است با ما همراه باشید.

افزایش طول تاج دندان چیست؟

در صورتی که لثه بیمار به صورت غیر نرمال دندان‌ها را پوشانده یا مشکل و حادثه خاصی ایجاد شده باشد و برای انجام امور درمانی نیاز به نواحی دندان زیر لثه باشد جراحی افزایش طول تاج دندان انجام می‌شود.

جراحی افزایش طول تاج دندان

افزایش طول تاج دندان برای چه افرادی ضروری است؟

جراحی افزایش طول تاج دندان یک عمل زیبایی و درمانی محسوب می‌شود اما انجام آن برای همه ضروری نیست تنها برای افرادی که به دلیل حادثه یا ژنتیک دچار شکستگی و دندان‌هایی با ساختار نامناسب باشند که بر زیبایی و سلامت‌شان اثر منفی گذاشته باشد جراحی افزایش طول تاج دندان ضروری است.

شکستگی

برخی اوقات شکستگی دندان در حدی شدید است که دندان از زیر خط لثه دچار آسیب می‌شود در این شرایط دندان‌ پزشک برای دسترسی راحت‌تر به تمام ساختار آسیب دیده دندان باید جراحی افزایش طول تاج دندان را انجام دهد.

در مواقعی مشکلات دندانی مثل پوسیدگی و کرم خوردگی به بخش‌های دندان زیر لثه نیز نفوذ می‌کنند در این شرایط دندان‌پزشک با کمک افزایش طول تاج دندان به بخش بیشری از دندان برای ترمیم و درمان دسترسی پیدا می‌کند و می‌تواند بهترین درمان را برای شما اعمال کند.

جراحی زیبایی

گاهی اوقات به دلیل پوشانده شدن بخش زیادی از قسمت فوقانی دندان‌ها توسط لثه‌ها دندان‌ها زمان صحبت و لبخند زدن کوتاه به نظر می‌رسند و این موضوع روی زیبایی چهره تاثیر منفی می‌گذارد با کمک جراحی افزایش طول تاج دندان می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

در رابطه با افزایش طول تاج دندان و فرآیند های آندر سایت healthline.com آمده است که :

What happens during a crown lengthening procedure

Your periodontist will perform the crown lengthening during an outpatient procedure. This means you can go home afterward. The time the procedure takes varies depending on the number of teeth that need the procedure and if both soft tissue and bone need to be removed. If you have a temporary crown on any of your neighboring teeth, your periodontist may remove them before the procedure and replace them afterward.

افزایش طول تاج دندان چگونه انجام می‌شود؟

افزایش طول تاج دندان‌ها بر اساس وضعیت بیمار و تشخیص پزشک با روش جراحی یا روش الکترو جراحی انجام می‌شود.

روش های جراحی و زیاد کردن طول تاج دندان

جراحی

جراحی افزایش طول تاج دندان یکی از ساده‌ترین جراحی‌های پزشکی است که به صورت سرپایی انجام می‌شود و دوران نقاهت کوتاهی دارد و شما به راحتی می‌توانید پس از اتمام جراحی کارهای روزمره‌تان را انجام دهید.

مراحل جراحی افزایش طول تاج دندان

 1. تزریق آمپول بی‌حسی
 2. تزریق آرام‌بخش در صورت نیاز
 3. ایجاد برش‌های منظم روی لثه
 4. برداشتن بافت اضافه لثه
 5. ضدعفونی محل جراحی با سالین
 6. بخیه زدن
 7. پانسمان

الکترو جراحی

افزایش طول تاج دندان با لیزر یا همان الکترو جراحی یک روش ساده برای بیشتر شدن طول تاج دندان است؛ در این روش درمانی دندانپزشک از لیزر برای تنظیم لثه و بهبود وضعیت دندان‌ها استفاده می‌کند؛ الکترو جراحی روش خیلی خوبی برای مشکلات جزئی است و برای شکستگی‌های شدید و عمیق استفاده نمی‌شود. برای آشنایی بیشتر به مقاله دندانپزشکی با لیزر مراجعه کنید.

مزایا و عوارض جراحی افزایش طول تاج دندان

هر روش درمانی دارای فواید و عوارض خاصی است البته جراحی افزایش طول تاج دندان جزو کم‌خطرترین روش‌های درمانی در دندان‌ پزشکی است ولی اگر شما جراح حرفه‌ای انتخاب کنید و به توصیه‌های مراقبتی بعد از جراحی عمل کنید احتمال ایجاد عارضه خیلی کم خواهد بود.

مزایا

 1. عدم نیاز به ترمیم مجدد یا عمل مشابه
 2. ایجاد لبخند متقارن
 3. افزایش زیبایی چهره
 4. بهبود سلامت دندان‌ها
 5. کاهش احتمال پوسیدگی
 6. کوتاهی مدت زمان جراحی
 7. دوران نقاهت آسان و کوتاه

عوارض

 1. عفونت دندان و لثه در صورت ناشی بودن جراح یا عدم مراقبت
 2. وجود درد و تورم
 3. خونریزی لثه
 4. سخت شدن کاشت ایمپلنت
 5. حساسیت به نوشیدنی های سرد و گرم

قبل از ادامه مطلب و بررسی نکات مراقبتی بعد از جراحی از شما دعوت می کنیم به مقاله سیاه شدن لثه توجه کنید.

نکات مراقبتی بعد از جراحی افزایش طول تاج دندان

حتی اگر درمان افزایش طول تاج دندان شما توسط بهترین دندان‌ پزشک متخصص انجام شود اما به فکر رعایت نکات مهم مراقبتی بعد از درمان نباشید عوارض بدی برای شما ایجاد خواهد شد پس حتما بعد از اتمام درمان به توصیه‌های پزشک‌تان عمل کنید.

۸ توصیه مهم مراقبتی بعد از جراحی

 1. مراجعه به جراح برای کشیدن بخیه‌ها حدود یک هفته بعد از جراحی
 2. مصرف منظم مسکن‌های تجویز شده
 3. عدم مصرف غذاهای داغ و سرد
 4. استفاده از پک یخ در صورت تجویز
 5. تمیز نگه داشتن ناحیه جراحی
 6. استفاده از دهانشویه تجویز شده
 7. عدم استفاده از مسواک‌های زبر و خراشیدن لثه‌
 8. پرهیز از جویدن غذاهای سفت

سخن پایانی

در این مقاله روش‌های مختلف افزایش طول تاج دندان‌ها همراه عوارض، فواید و توصیه‌های مهم مراقبتی پس از جراحی این روش درمانی را مرور کردیم اگر شما هم به دلایل ژنتیکی یا پیش‌آمد حادثه خاصی نیاز به افزایش طول تاج دندان دارید حتما یک یک جراح دندانپزشک حرفه‌ای و متخصص را برای انجام جراحی‌تان انتخاب کنید تا در آینده دچار عوارض پس از جراحی افزایش طول تاج دندان نشوید.

جراحی افزایش طول تاج دندان درد دارد؟

این جراحی به نسبت سایر عمل‌های دندان‌پزشکی درد خیلی کم‌تری دارد که با مصرف مسکن‌های تجویزشده از سمت جراح تسکین پیدا می‌کند و تا چند هفته بعد از جراحی با توجه به نکات مراقبتی توصیه شده توسط دندان‌پزشک درد و تورم کاملا از بین می‌رود.

بیمه هزینه جراحی افزایش طول تاج دندان را پرداخت می‌کند؟

چون جراحی افزایش طول تاج دندان به دو منظور زیبایی و درمانی انجام می‌شود اصولا هزینه عمل‌ها با هدف صرفا زیبایی توسط بیمه‌‌ها پوشش داده نمی‌شود اما اگر جراحی شما به تشخیص پزشک با هدف درمانی باشد احتمال تحت پوشش بیمه قرار گرفتن جراحی شما بالا است برای اینکه متوجه شوید شرکت بیمه شما هزینه‌ جراحی‌تان را پرداخت می‌کند یا نه باید از کارگزاران بیمه مربوطه سوال کنید.

مزایای افزایش جراحی طول تاج دندان چیست؟

افزایش زیبایی و جذابیت چهره، ایجاد لبخند متقارن و دلنشین، عدم نیاز به تکرار جراحی، کاهش احتمال مبتلا شدن به پوسیدگی دندان‌ها و کوتاهی طول جراحی و دوره نقاهت، جزو مهم‌ترین مزایای جراح افزایش طول تاج دندان هستند.

مقالات جدید

ایمپلنت دندان

جایگزین بدون نقص و همیشگی دندان های از دست رفته توسط متخصص ایمپلنت

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره سریع در واتس اپ