علت درد بعد از کشیدن دندان چیست؟ چگونه می توان آن را درمان کرد؟ (۲۰۲۴)

اصولا کشیدن دندان با درد همراه است و هر چقدر دیرتر به دندانپزشک برای درمان و کشیدن دندان مراجعه کنید شدت و مدت درد دندان کشیده‌ شده افزایش پیدا خواهد کرد، همچنین میزان درد پس از کشیدن دندان از فاکتورهای مختلفی مثل شرایط جسمی، وضعیت دندان‌ها، استحکام استخوان فک، سلامت لثه‌ها و …. تاثیر می‌پذیرد.

 

در این مقاله ۰ تا ۱۰۰ تمامی اطلاعات ضروری که باید در مورد درد بعد از کشیدن دندان بدانید یعنی مهم‌ترین دلایل ایجاد درد پس از کشیدن دندان و روش‌های درمان درد دندان کشیده‌ شده بررسی شده است، اگر قصد کشیدن دندان دارید و دلهره و اضطراب از ترس درد بعد از کشیدن دندان در وجودتان ریشه دوانده تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا برای همیشه از شر ترس  درد بعد از کشیدن دندان خلاص شوید.

علت درد شدید بعد از کشیدن دندان چیست؟

قطعا زمانی که برای رهایی از درد دندان‌ها به علت بیماری مجبور به کشیدن آن می‌شوید توقع دارید که بلافاصله بعد از کشیدن دندان دیگر خبری از درد در ناحیه فک و لثه نباشد اما به علت احتمال وجود مشکلات متعدی مثل شکستگی دندان، عفونت لثه، التهاب و …. درد بعد از کشیدن دندان گریزناپذیر است.

درد بعد از کشیدن دندان

علت درد بعد از کشیدن دندان چیست؟

درد دندان بعد از کشیدن در ساعات اولیه پس از کشیدن دندان طبیعی است و اصولا بعد از گذشت زمان از بین می‌رود اما اگر این درد تا چند روز همچنان ادامه داشته باشد احتمالا مشکلی در ناحیه فک و دندان‌ها ایجاد شده که نیاز به معاینه دندانپزشک دارد، از مهم‌ترین علت درد دندان بعد از کشیدن می‌توان به عفونت لثه، باز ماندن دهان، جوش نخوردن لثه، تحریک سینوس‌ها و …. اشاره کرد.

در این رابطه همان طور که در town-dental هم آمده است :

After the procedure, one should expect some discomfort, swelling, sensitivity, or pain. The pain experienced is usually due to the underlying gum inflammation. What is considered “normal” pain is likely to last for about three days post-extraction. If you are more of the sensitive type, expect a lingering tenderness on the extraction site for longer.

درد طبیعی

درد دندان کشیده شده در روزهای اول کاملا طبیعی است و جای هیچ نگرانی برای آن نیست؛ در شرایط نرمال که فک و لثه در سلامت کامل بوده باشند درد بعد از کشیدن دندان حداکثر تا ۵ روز بعد از درمان از بین می‌روند و در موارد نادر در صورت وجود عفونت یا شرایط خاص بیمار درد تا ۱ هفته الی ۱۰ روز بعد از کشیدن دندان ادامه پیدا می‌کند اما در هر صورتی که اگر درد از این میزان زمان بیشتر شد حتما باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

نکروز

عارضه استخوان در حال مرگ یا نکروز یکی از مهم‌ترین علل درد بعد از کشیدن دندان در بیماران سرطانی محسوب می‌شود که در این حالت به علت تحلیل شدید بافت استخوان، حتی پس از گذشت چندین ماه از جراحی کشیدن دندان، لثه التیام نیافته و درد ادامه دارد است در این شرایط برای مدیریت درد و اقدام برای درمان باید از دندانپزشک کمک گرفت.

باز ماندن دهان

یکی از رایج‌ترین دلایل و علت دندان درد بعد از کشیدن، باز ماندن طولانی دهان برای کشیدن دهان توسط دندانپزشک است، به هر میزانی که کار دندانپزشک برای کشیدن دندان خراب بیشتر طول بکشد فشار بیشتری به عضلات فک و گوش وارد‌ می‌شود و در نتیجه شما با درد آزار دهنده گوش پس از اتمام کشیدن دندان مواجه خواهید شد، درد گوش بعد از کشیدن دندان اهمیت چندانی ندارد و حدود ۲ الی ۳ روز بعد برطرف می‌شود.

بسته نشدن لثه

در صورت عمق شدید عفونت و سخت‌بودن فرایند کشیده شدن دندان ممکن است فرد پس از اتمام کار با عارضه بسته نشدن لثه و  درد لثه بعد از کشیدن دندان مواجه شود، این اتفاق به شدت دردناک و آزاردهنده است و زندگی روزمره بیمار را مختل می‌کند در این شرایط اگر با مسکن و دهان‌شویه آب‌ونمک شدت درد کم‌تر نشد حتما باید به دندان‌پزشک مراجعه کرد.

وجود ریشه یا دندان در لثه

اگر دندانپزشک تبحر کافی برای کشیدن دندان نداشته باشد ممکن است تکه‌های از ریشه یا دندان در لثه شما باقی بماند، در صوررت  آزار دهنده بودن استخوان باقی مانده از دندان در لثه باید طی یک جراحی سرپایی کوتاه دوباره ریشه باقی مانده از داخل لثه برای جلوگیری از عفونت خارج شود.

عفونت

عفونت لثه، یکی از بدترین علل درد بعد از کشیدن دندان است که به خاطر رشد باکتری‌ها در لثه و محل کشیدن دندان به وجود می‌آید، به کمک آنتی بیوتیک‌ها و مسکن‌های خاص تجویز شده توسط دندانپزشک می‌توان درد ناشی از عفونت بعد از کشیدن دندان را کنترل کرد.

حفره خشک دندان

پس از کشیدن دندان جای حفره خالی آن با لخته خون پر می‌شود این لخته در فرایند بهبودی زخم لثه پس از کشیدگی دندان نفش مهمی دارد اگر این لخته به دلایل مختلف مثل استعمال دخانیات، عدم رعایت توصیه‌های پس از جراحی  و … کنده نشود بیمار دچار حفره خشک دندان می‌شود که بسیار دردناک است.

آسیب به عصب

در صورتی که دندان کشیده شده بیش از حد به عصب نزدیک بوده باشد احتمال آسیب عصب دندان وجود دارد و این آسیب نیز درد زیادی را ناحیه لثه و استخوان فک ایجاد می‌کند، آسیب عصب بعد از کشیدن دندان عوارض بسیار زیادی را برای بیمار ایجاد می‌کند اگر احساس درد شدید و طولانی بعد از کشیدن دندان دارید بهتر است پیش از پیشرفت آسیب و افزایش شدت درد به دندانپزشک مراجعه کنید.

قبل از معرفی روش های کاهش درد دندان کشیده شده از شما دعوت می کنیم به مقاله علت بوی بد دهان هم سر بزنید

درمان دندان درد بعد از کشیدن چیست؟

درد بعد از کشیدن دندان آزار دهنده است و مخل انجام کارهای روتین روزمره مثل کار، درس، ورزش، معاشرت و …. می‌شود ولی با استفاده از روش‌های درمانی مختلف مثل مصرف دارو یا درمان‌های بی‌خطر خانگی می‌توان درد دندان کشیده شده را تا حد زیادی کاهش داد.

استفاده از مسکن و آنتی بیوتیک برای کاهش درد

گاهی اوقات به علت تشدید درد دندان کشیده شده دندانپزشک برخی از مسکن‌ها را جهت کاهش احساس در فک و لثه بعد از کشیدن دندان برای شما تجویز می‌کند، فراموش نکنید که مصرف آنتی بیوتیک‌ها و مسکن‌ها بدون تجویز پزشک بسیار خطرناک است و اگر قصد استفاده از مسکن برای کاهش درد دارید حتما با دندانپزشک‌ تان مطرح کنید.

مسکن‌های رایج تسکین درد بعد کشیدن دندان

 1. ایبوپروفن
 2. ناپروکسن
 3. مفنامیک اسید
 4. ژلوفن
 5. دگزامتازون
 6. بتامتازون
 7. دیکلوفناک و ….

درمان‌های خانگی درد دندان کشیده شده

در روزهای اول پس از کشیدن دندان که با درد طبیعی دندان کشیده شده سروکار دارید می‌توانید با مشورت پزشک از روش‌های درمان خانگی راحت‌ و کم‌هزینه برای کاهش درد پس از کشیدن دندان کمک بگیرید.

۱۳ روش کاهش درد دندان کشیده شده در خانه

 1. پرهیز از فعالیت سنگین
 2. خوردن منظم داروهای تجویز شده
 3. افزایش میزان مصرف آب
 4. نوشیدن آب هم‌دمای محیط
 5. دهان‌شویه با آب‌ونمک
 6. مصرف غذاهای نرم‌ و آبکی در هفت اول
 7. استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم
 8. مسواک زدن آهسته و ملایم
 9. پرهیز از مصرف سیگار و قلیون
 10. ترک نوشیدنی‌های الکلی
 11. صحبت نکردن به مدت طولانی
 12. دوری از اضطراب و استرس
 13. دست‌کاری نکردن جای خالی دندان

سخن پایانی

در صورتی که بیماری دندان پیشرفت زیادی کرده باشد و روش مناسی برای درمان آن وجود نداشته باشد بهترین راه حل درمانی کشیدن دندان برای رهایی از درد و مشکلات است اما کشیدن دندان نیز خود درد مختصری پس از جراحی ایجاد می‌کند که حداکثر پس از  ۳ الی ۱۰ روز بعد از کشیدن دندان از بین می‌رود اما اگر درد بعد کشیدن دندان از این بازه زمان بیشتر شد حتما باید برای معاینه و بررسی دقیق لثه و دندان‌ها توسط دندانپزشک اقدام کرد.

سوالات متداول

علت احساس درد بعد از کشیدن دندان چست؟

بعد از کشیدن دندان به علت برش لثه، تحریک عصب دندان، نکروز، باز ماندن دهان، بسته نشدن لثه، حفره خشک، باقی ماندن ریشه، عفونت و آسیب عصب ممکن است درد شدید و طولانی در ناحیه فک و لثه برای بیمار ایجاد شود.

مهم‌ترین روش‌های درمان در بعد از کشیدن دندان چیست؟

استفاده از یخ برای کاهش تورم، مصرف غذاهای نرم و آبکی، شستشوی دهان با آب و نمک، نخوردن خوراکی‌های خیلی سرد و گرم، استفاده از آنتی بیوتیک‌ها و مسکن‌های تجویز شده توسط دندانپزشک، پرهیز از فعالیت سنگین و داشتن استراحت کافی جزو مهم‌ترین اقداماتی هستند که می‌توانید برای تسریع روند بهبود درد بعد از کشیدن دندان انجام دهید.

درد دندان کشیده شده تا چند روز طبیعی است؟

احساس درد بعد از کشیدن دندان از ۳ تا ۱۰ روز بعد از انجام جراحی طبیعی است و جای نگرانی نیست اما اگر درد بیشتر از این بازه زمانی به طول انجامید و علائم دیگری مثل درد، التهاب، عفونت، بوی بد دهان و … به درد طولانی اضافه شد حتما باید برای پیشگیری از پیشرفت مشکل و افزایش درد به دندانپزشک مراجعه کنید.

مقالات جدید

ایمپلنت دندان

جایگزین بدون نقص و همیشگی دندان های از دست رفته توسط متخصص ایمپلنت

3 پاسخ

 1. سلام
  برای رفع جای خالی دندان ایمپلنت پیشنهاد می کنید یا بریج دندان رو ؟
  مانگاری کدوم بیشتر هست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره سریع در واتس اپ