روکش دندان

روکش دندان

روکش تمام سرامیک

روکش های تمام سرامیک دیگر مثل روکش های فلزی ایجاد تیرگی دندان نمی کنند و انتخاب خوبی برای اصلاح طرح لبخند می باشد.

در این روش بخش درونی ( فریم ) به جای فلز از نوعی سرامیک تقویت شده استفاده می شود. در موارد وجود حساسیت به هر نوع فلز در بیمار یا به دلایل زیبایی ، مورد استفاده قرار می گیرد.

جنس روکش دندان

برخی از موادی که معمولا در روکش دندان استفاده میشوند عبارتند از:

جنس روکش دندان از طلا

طلا ماده ای است که دچار خوردگی نمیشود و پس از قرار گیری در دهان، هیچ مشکلی ایجاد نمیکند. با این حال چسب دندانپزشکی که برای چسباندن طلا به دندان استفاده میشود به مرور زمان توسط بزاق حل میشود. بنابراین به علت از بین رفتن چسب، مایعاتی که فرد مصرف میکند شروع به نفوذ به داخل منافذ ریز کرده و به مرور زمان باعث پوسیدگی و کرم خوردگی میشوند.

جنس روکش دندان از پورسلن

در صورتی که جنس روکش دندان از پورسلن ساخته شده باشد اما به چهارچوب فلزی جوش خورده باشد ، ممکن است لب پر شود. لب پر شدن تاج مصنوعی دلیل خوبی برای تعویض روکش نیست. باید ابتدا به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا او لبه های لب پر شده تاج را برایتان صاف و هموار کند. اگر تغییرات ایجاد شده خیلی محسوس نباشند و ناراحتی هنگام خوردن یا صحبت کردن ایجاد نکنند، نیازی به ترمیم مجدد و ساخت تاج مصنوعی جدید و جایگزین کردن آن با قبلی نیست.

افراد مسن تر هنگامی که دندان مصنوعی شان لب پر شده یا میشکند دچار اضطراب و استرس میشوند. علت این است که تصور میکنند در این شرایط باید کل دندانشان را عوض کنند تا بتوانند دوباره از آن استفاده کنند.

روکش دندان پورسلن معمولا بسیار گران قیمت است بنابراین میتوانید با دندانپزشک درباره گزینه های دیگر ترمیم دندان صحبت کنید. یک دندانپزشک دلسوز و با وجدان به سلامت دهان و دندان بیمار بیشتر اهمیت میدهد و نمیخواهد با کوچکترین مشکلی که در روکش دندان بروز میکند، بیمار را وادار به تعویض آن کرده و در نتیجه منفعت مالی برای خود کسب کند.

بیشتر دندانپزشکان استفاده از تاج مصنوعی را به جای دندان مصنوعی توصیه میکنند چرا که دندان مصنوعی مشکلات زیادی ایجاد کرده و در بلند مدت موجب ناراحتی و زحمت زیادی میشوند.

دندانپزشک تا حد ممکن سعی میکند با پولیش ، پر کردن و کارهای ترمیمی دیگر روکش بیمار را حفظ کند تا از هزینه مالی بیمار بکاهد و بیمار بدون نگرانی از بابت هزینه های هنگفت ترمیم دندان، برای چکاپ مراجعه کند.

پیش از جایگزین کردن روکش دندانی قدیمی ، باید دهان معاینه شده و از عدم وجود پوسیدگی دندان اطمینان حاصل شود.