کاشت دندان به ایمپلنت دندانی یا پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته می شود که در استخوان فک کاشته و جایگزین دندان از دست رفته می شود.

کاشت دندان ثابت

بسیاری از دلایل با اهمیت برای توجیه لزوم جایگزینی دندان های از بین رفته با ایمپلنت دندان به شرح زیر وجود دارد

وجود همه دندان ها در دهان می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. به این ترتیب شما دیگر نگران توجه دیگران به دندان های از بین رفته خود نخواهید بود.

هنگامی که دندان ها از بین می رود ، ناحیه استخوان فک که این دندان ها را نگه می دارد شروع به از بین رفتن و تحلیل می کند. کاشت ایمپلنت دندان به حفظ این استخوان و ظاهر فک شما کمک می کند.

از دست دادن دندان می تواند بر کیفیت جویدن غذا و نوع غذاهایی که شما امکان خوردن آنها را دارید تاثیر داشته باشد. بعضی افرادی که دندان های آنها از بین رفته است رژیم غذایی ضعیف دارند و به این ترتیب ممکن است سلامت کلی آنها تحت تاثیر قرار گیرد.

میوه ها و سبزیجات خام نیازمند جویدن بیشتر هستند. به همین خاطر کسانی که با جویدن مشکل دارند ممکن است از مصرف آنها خودداری کنند. سایر انتخاب ها همچون مخلوط کردن ، پوره کردن و آب گرفتن نیز همواره قابل استفاده نیستند.

از دست دادن دندان ها می تواند وضعیت گاز گرفتن آنها را تغییر دهد. تغییر در وضعیت گاز گرفتن می تواند باعث ایجاد مشکلات خاص برای مفصل فک شود که در اصطلاح تخصصی به آن مفصل گیجگاهی یا تحتانی نیز گفته می شود.

از دست دادن دندان ها می تواند وضعیت صحبت کردن و طرح لبخند شما را تحت تاثیر قرار دهد و به این ترتیب اعتماد به نفس شما را کاهش دهد.

با کاشت دندان ثابت نه تنها اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می کند حتی دیگر نگران لقی دندان و مشکلات بی دندانی نخواهید شد.

ایمپلنت می تواند یک پارچه و یا دو تکه باشند و توسط پیچ اتصال قسمت آباتمنت و ریشه به هم وصل شوند تمام قطعات پروتزی و پیچ اتصال نیز از جنس تیتانیوم ساخته میشود و زمانیکه این قطعات به هم بسته میشوند پدیده Cold Welding و یا جوش سرد اتفاق میفتد یعنی دو قطعه تیتانیوم به هم آمیخته می شوند.

Implant Internal Connection : یعنی اینکه قسمت تحتانی تاج آن به درون ریشه وارد شود. امروزه بیشتر از این نوع ایمپلنت استفاده می شود چون این نوع میتواند استتیک بهتری داشته باشد.

فقط در قطرهای ۳ میلیمتر و کمتر امکان ایجاد internal connection به دلیل قطر کم فیکسچر وجود ندارد زیرا باعث ضعیف شدن بدنه ایمپلنت میشود و به همین خاطر است که در این قطر از External Connection استفاده میشود.

Implant External Connection : یعنی اینکه قسمت فوقانی ریشه به درون تاج وارد شود. از آنجاییکه داخل ایمپلنت تراشیده نمیشود ایمپلنت از مقاومت بیشتری برخوردار است هنوز هم بعضی از متخصصین برای دندانهای مولر از این نوع ایمپلنت استفاده میکنند.

Mini Implant : به ایمپلنت با قطر کمتر از ۳ میلیمتر مینی ایمپلنت گفته میشود که برای موارد موقتی استفاده میشود مثلا برای ۶ ماه تا یکسال

به عنوان مثال زمانیکه جراحی Full Mouth انجام میدهیم ممکن است که لازم باشد برای شش ماه پروتز موقت به بیمار داده شود در این صورت میتوان از دو یا سه مینی ایمپلنت استفاده بکنیم تا یک دست دندان موقت برای بیمار ساخته شود و در زمانیکه ایمپلنتهای اصلی به بهره برداری میرسند مینی ایمپلنتها حذف شوند

اولین قدم برای کاشت دندان ملاقات با یک دندان پزشک حرفه ای و متخصص ایمپلنت برای انجام معاینات لازم است.

ارزیابی اولیه در این حالت شامل بررسی وضعیت دهان و دندان های شما و بررسی کامل سابقه درمانی و مشکلات دندان است. در این مرحله معمولاً از دندان ها عکس رادیولوژی تهیه می شود. این عکس می تواند اطلاعات مناسبی را درباره مقدار استخوان موجود در فک و شکل آن و نیز محل اعصاب و سینوس ها در اختیار دندان پزشک قرار دهد.

اکثر افراد کاندیدهای مناسب برای استفاده از ایمپلنت دندان هستند. و شرایط انجام ایمپلنت و کاشت دندان را دارند.

شرایط کاشت دندان ایمپلنت

شما برای کاشت دندان باید لثه های سالم داشته باشید همچنین استخوان کافی برای نگه داشتن ایمپلنت در فک خود داشته باشید.

بعضی افراد که استخوان فک خود را از دست داده اند نیز می توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند ، اما ابتدا لازم است استخوان از بین رفته با استفاده از روش های درمانی مناسب ( پودر استخوان ) تجدید و ترمیم شود.

پس از کاشت دندان لازم است دندان ها و لثه ها به صورت روزانه مسواک زده و نخ دندان کشیده شود. علاوه بر این ملاقات منظم با دندانپزشک در این رابطه از اهمیت خاص برخوردار است.

اجزاء تشکیل دهنده ایمپلنت

ریشه ( فیکسچر )

تاج ( پروتز )

و پیچ اتصال دهنده اباتمنت به فیکسچر

زمان جوش خوردن ایمپلنت پس از کاشت ایمپلنت

زمان جوش خوردن ایمپلنت در فک بالا ۵ ماه و در فک پایین ۳ ماه است.

در مواردی مثل دسترسی به سینوس یا پیوند استخوان یا تراکم کم استخوان زمان بیشتری لحاظ می شود و در شرایط ایده آل استخوانی میتوان مدت زمان انتظار برای قالب گیری را کاهش داد.

سن مناسب برای گذاشتن ایمپلنت

سن مناسب برای گذاشتن ایمپلنت ۱۸ سال است در سن پایین تر ممکن است برای تک دندان ایمپلنت گذاشته شود ولی بعد از ۱۸ سالگی پروتز آن باید تعویض شود از ایمپلنت برای جایگزینی یک یا چند دندان و حتی تمام دندان ها میتوان استفاده کرد.

میزان موفقیت ایمپلنت

میزان موفقیت ایمپلنت را پس از ۱۰ سال %۹۷ گزارش کرده اند از شاخص های بسیار مهم در موفقیت ایمپلنت رعایت بهداشت دهان و دندان است ، استعمال دخانیات و بعضی بیماریهای سیستمیک از عوامل عدم موفقیت و یا شکست ایمپلنت می باشد.

قطر ۴ میلیمتر و طول ۱۲ میلیمتر برای ایمپلنت مناسب است حداقل ضخامت استخوان لازم در اطراف ایمپلنت ۱ میلیمتر است هرچه این ضخامت بیشتر باشد ماندگاری ایمپلنت بیشتر است قبل از شروع درمان ایمپلنت باید تمام کارهای مربوط به دیگر دندانها انجام شود برای ارزیابی طرح درمان اولیه رادیوگرافی CBCT و پس از طرح درمان اولیه برای ارزیابی دقیق طول و عرض استخوان (OPG) پانورکس هم لازم است ، بعد از ارزیابی های لازم برای کاشت ایمپلنت جراحی با فلپ نسبت به جراحی بدون فلپ ترجیح داده می شود.

روند درمان ایمپلنت

روزخدماتتعداد جلسه
 روز اولکاشت ایمپلنتجلسه اول
روز۱۵بازکردن بخیهجلسه دوم
روز۷۵چکاپ بعد از ۲ ماهجلسه سوم
روز۱۵۰بستن فرم دهنده لثهجلسه چهارم
روز۱۶۵قالب گیریجلسه پنجم
روز۱۷۰امتحان فریمجلسه ششم
روز۱۷۵تحویل پروتزجلسه هفتم
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...