بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت دندان چه زمانی است؟ بررسی جامع ۱۴۰۲

بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت

کاشت ایمپلنت دندان یکی از بهترین راه ها برای پر کردن جای خالی دندان از بین رفته است. بیشتر افرادی که می خواهند حفره دندان خود را با کاشت ایمپلنت دندان پر کنند، می پرسند که چه زمانی باید این کار را ادامه دهند. آیا باید بلافاصله پس از کشیدن دندان جراحی انجام شود یا هنوز حتی سال ها پس از کشیدن دندان می توان کاشت را انجام داد؟

در این مقاله با ما همراه باشید تا ببینید چه زمانی بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت است و چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟

 

 

بهترین زمان کاشت ایمپلنت دندان

هر فرآیند در دندانپزشکی به شرایط خاصی نیاز دارد و اینگونه نیست که هر بار که می خواهید کاشت ایمپلنت دندان انجام دهید، در یک چشم به هم زدن صاحب آن شوید.

اولین مرحله برای انجام ایمپلنت بررسی موارد زیر توسط متخصص ایمپلنت است:

  • روش کشیدن دندان
  • خصوصیات حفره خالی دندان
  • ارزیابی قدرت استخوان فک در جایی که می خواهیم از ایمپلنت استفاده کنیم (اندازه گیری تراکم استخوان)
  • و سلامت عمومی شما

جراح این آزمایشات را با معاینه فیزیکی، تصویر اسکن اشعه ایکس و سی تی اسکن از دهان و دندان های شما انجام می دهد. پس از معاینه و ارزیابی اولیه، اگر دندان به درستی کشیده شود، حفره مشکلی ایجاد نمی کند و اگر سلامت عمومی شما خوب باشد ، جراح می تواند بلافاصله کاشت را انجام دهد. اما اگر مشکلی در این مورد وجود داشته باشد، به عنوان مثال اگر لثه آلوده باشد، جراح تا زمان بهبود لثه و تا زمانی که عفونت لثه از بین برود جلسه کاشت ایمپلنت را عقب می اندازد و پس از فراهم شدن شرایط، شروع به کاشت می کند.

کاشت دندان می تواند از همان زمان کشیدن دندان انجام شود. حتی اگر چند ماه یا بیشتر از یک سال گذشته باشد، باز هم می توان این عمل را انجام داد. اما انجام عمل در هر زمان کمی متفاوت است و شرایط خاص خود را می طلبد. در ادامه با ۴ زمان اصلی کاشت آشنا خواهید شد. با خواندن این بخش می توانید بفهمید چه زمانی بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت دندان است.

ایمپلنت فوری در همان روز کشیدن دندان

اگر همه چیز از نظر استخوان فک، لثه و دندان های مجاور مشکلی ندشته باشد، بلافاصله پس از کشیدن دندان، می توان ایمپلنت را در استخوان فک پیچ کرد.

در این روش، درست پس از کشیدن دندان، پایه ایمپلنت، که در واقع یک پیچ کوچک تیتانیوم (معمولاً تیتانیوم) است ، به داخل فک پیچ می شود؛ اگر فاصله کمی بین استخوان فک و پیچ وجود داشته باشد، جراح این شکاف را با پیوند استخوان پر می کند.

اگرچه کاشت ایمپلنت فوری گزینه خوبی است ، اما بهتر است ۱ تا ۲ ماه پس از کشیدن دندان این کار را انجام دهید. زیرا در این مدت ، بافت لثه بهبود یافته و می تواند از پایه ایمپلنت بهتر پشتیبانی کند.

 

اگر تا ۴ ماه کاشت ایمپلنت داخل فک انجام شود، می توان انتظار نتایج خوبی داشت؛ اما بعد از گذشت ۴ ماه، حفره استخوان تقریباً پر شده و استخوان کاملاً بهبود یافته است، به این معنی که برای کاشت باید استخوان فک را سوراخ کنید. حتی در این حالت کاشت پیچ امکان پذیر است، اما ممکن است بعد از عمل درد و عوارض بیشتری داشته باشید.بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت

بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت دندان: ایمپلنت های استاندارد

اگر به هر دلیلی امکان کاشت دندان تا ۲ ماه پس از کشیدن دندان وجود نداشته باشد، جراح می تواند این کار را برای بیمار ۲ تا ۴ ماه بعد انجام دهد. در این حالت، استخوان فک، لثه و سلامت دهان بهبود یافته و ظاهرا این روش بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت دندان است.

متخصصان ایمپلنت معتقدند در دوره ۲ تا ۴ ماه پس از کشیدن دندان، روند بهبود بافت استخوانی فک و پذیرش ایمپلنت با سرعت و کیفیت بیشتری انجام می شود. بنابراین، ایمپلنت در بهترین زمان ممکن و بهتر به استخوان فک جوش خورده و تقویت می شود.

کاشت ایمپلنت با تاخیر زمانی کم

یکی از سوالاتی که در این مورد بسیار مطرح می شود آن است که امکان صبر بیشتر وجود دارد یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال از وبسایت معتبر envysmile استفاده می کنیم:

The third option is to wait between two and four months before placing the dental implants to allow some bone healing. Placing a dental implant at this stage helps to aid osseointegration, leading to a stable and strong dental implant that will be fully bonded with your jawbone. The fourth option is to wait between four and six months before placing a dental implant and this allows complete bone healing and might be particularly useful if the empty socket was affected by disease.

کاشت ایمپلنت با تاخیر زمانی بسیار زیاد

حتی پس از ۱ سال از کشیدن دندان ها، هنوز می توان کاشت دندان را با موفقیت انجام داد؛ اما همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، جراح باید شما را ارزیابی کند تا مطمئن شود که شما کاندید مناسبی برای جراحی هستید. او این کار را با گرفتن تصویر اشعه ایکس انجام می دهد و ابتدا باید تراکم استخوان شما را اندازه گیری کند.

پس از معاینه اولیه، اگر جراح یا متخصص ایمپلنت متوجه شود که تراکم استخوان فک شما کم است ، شما را برای پیوند استخوان برای ایمپلنت آماده می کند. بعد از انجام پیوند استخوان ، حدود ۶ تا ۹ ماه بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت دندان است.

چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟

یکی از سؤالات و دغدغه های اصلی افرادی که قصد کاشت ایمپلنت دارند این است که بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت چه وقت است. در واقع می خواهند بدانند که پروسه کاشت دندان آنها چه مدت زمان به طول می انجامد و پس از چه زمانی می توانند از دندان های کاشته شده استفاده کنند؟ در این خصوص باید گفت معمولاً پس از کشیدن دندان باید یک مدتی بگذرد، تا فرد دندانپزشک بتواند کاشت ایمپلنت را انجام دهد. بدین منظور بهترین زمان برای ایمپلنت کردن دندان های کشیده شده بین ۳ تا ۶ ماه متغیر است. این بازه زمانی با توجه به تعداد دندان های کشیده شده، کیفیت استخوان فک، ساختار لثه و وضعیت بیمار متفاوت می باشد. التیام زخم های ناشی از کشیدن دندان در بعضی از افراد سریع تر انجام می شود و در عده ای دیگر دیرتر. همین امر مهم نیز تا حد زیادی تعیین بهترین زمان برای ایمپلنت دندان را تحت تأثیر قرار می دهد.

البته تعیین بهترین زمان ایمپلنت اهمیت فراوانی دارد. زیرا هرگونه تأخیر در زمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندان ممکن است کیفیت لثه را تحت شعاع قرار داده و موجب نازک شدن سطح آن شود. علاوه بر این رها نمودن فضای خالی ناشی از کشیدن دندان ها موجب جابجایی سایر دندان ها و تحلیل استخوان فک خواهد شد. پس بیمار به هیچ عنوان نباید بازه زمانی تعیین شده توسط دندانپزشک را تغییر دهد و می بایست طبق برنامه ریزی در بهترین زمان برای ایمپلنت بعد از کشیدن دندان اقدام کنید.

در  رابطه با زمان انجام ایمپلنت بعد از کشیدن دندان در سایت www.croftdental.co.uk آمده است که :

When we remove a tooth, it is classed as minor oral surgery and does require the mouth to recover before an implant is placed. It can usually take up to 10 weeks for the mouth to fully recover, but in some instances, a patient may be suitable for an extraction and implant placement on the same day.

 

 

 

چه زمانی برای ایمپلنت مناسب است؟

به طور کلی بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت هنگامی است که پس از کشیدن دندان ساختار لثه و استخوان فک به طور کامل ترمیم شده و آماده کاشت ایمپلنت باشد. البته این مورد صرفاً برای کاشت ایمپلنت معمولی است و برای ایمپلنت فوری صدق نمی کند. چرا که در روش ایمپلنت فوری بلافاصله پس از کشیدن دندان فرآیند کاشت ایمپلنت انجام می گردد.

پیش از ادامه مقاله از شما دعوت می کنیم به مقاله بهترین سن برای ایمپلنت دندان که بی ارتباط با این مقاله هم نیست سر بزنید.

چند روز بعد از کشیدن دندان می توان ایمپلنت کرد؟

همان طور که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم، تعیین دقیق روز و زمان کاشت ایمپلنت با توجه به شیوه و روش کاشت ایمپلنت متفاوت است. به عبارتی در وهله اول باید مشخص کنید که قصد کاشت ایمپلنت در بازه زمانی کوتاه مدت، بلند مدت یا فوری دارید. به دلیل اینکه بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت در هر کدام از این بازه های زمانی متفاوت است. بدین صورت که کاشت ایمپلنت در بازه زمانی کوتاه مدت بین ۶۰ روز تا ۱۲۰ روز به طول می انجامد. در مقابل کاشت ایمپلنت در بازه زمانی بلندمدت بین ۱۲۰ روز تا ۱۸۰ روز طول می کشد. علاوه بر این کاشت ایمپلنت های فوری نیز در یک روز انجام شده و پس از دو ماه قرارگیری تاج دندان روی پایه انجام می شود. بنابراین به این مورد توجه ویژه داشته باشید و سپس بهترین زمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندان را انتخاب کنید. شایان ذکر است که دندانپزشک معالج تان درخصوص بهترین زمان برای ایمپلنت دندان شما را راهنمایی خواهد کرد. پس از این بابت هیچگونه نگرانی نداشته باشید و در کمال آرامش اقدام با کشیدن ایمپلنت و کاشت دندان کنید.

 

 

عوامل مؤثر بر تعیین بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت

برای آنکه بتوانید یک پاسخ صحیح نسبت به اینکه “چند وقت بعد از کشیدن دندان می توان ایمپلنت کرد؟” داشته باشید، می بایست عوامل مؤثر بر تعیین بهترین زمان برای ایمپلنت دندان را بشناسید. تا ضمن سنجش و ارزیابی دقیق تمامی عوامل، بهترین زمان را انتخاب نموده و اقدام به کاشت ایمپلنت کنید. در این خصوص عوامل اصلی و مؤثر بر تعیین وقت مناسب برای کاشت ایمپلنت بعد از کشیدن دندان به شرح زیر عبارت است از:

نحوه کشیدن دندان

همان طور که می دانید دندان ها به صورت معمولی و جراحی کشیده می شوند. از آنجایی که محل کشیدن دندان با جراحی دیرتر بهبود می یابد، به طبع آن نحوه کشیدن دندان در تعیین بهترین زمان برای ایمپلنت مؤثر است. البته اگر دندان خود را به روش معمولی بکشید، سریع ترین می توانید فرآیند کاشت ایمپلنت را آغاز کنید.

وضعیت جای خالی دندان کشیده شده

پس از کشیدن دندان و طی مدت زمان کوتاه، وضعیت لثه و استخوان فک مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که میزان تراکم استخوان فک در حد مطلوب باشد، کاشت ایمپلنت دندان پس از بهبود محل کشیدن دندان آغاز می شود. اما اگر استخوان فک با کمبود تراکم مواجه باشد، باید عمل جراحی لیفت سینوس و بازسازی استخوان فک انجام شود. که این جراحی نیز مستلزم صرف زمان می باشد و تا پایان دوره نقاهت و بهبود جوش خوردن استخوان فک نباید کاشت ایمپلنت را شروع کرد. بنابراین به این عامل مهم توجه ویژه داشته باشید و اظهارنظر در این خصوص را به دندانپزشک معالج تان بسپارید. البته دندانپزشک نیز پس از مشاهده عکس رادیوگرافی از فک و دهان و همچنین نتایج آزمایش تراکم استخوان فک در این زمینه نظر قطعی خود را اعلام خواهد کرد.

سلامت عمومی بیمار

وضعیت جسمی بیمار و ابتلا به بیماری های زمینه ای نیز یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر تعیین زمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندان است. به دلیل اینکه شرایط کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت برای افراد مبتلا به دیابت، بیماری قلبی و عروقی، نارسایی کبد و کلیه، غلظت خون، بیماران هموفیلی و مصرف کنندگان داروهای رقیق کننده خون خاص بوده و به طبع آن نحوه کشیدن دندان و بازه زمانی کاشت ایمپلنت برای آنها متفاوت خواهد بود. بنابراین اگر از بیماری زمینه یا خاصی رنج می برید، قبل از کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت، دندانپزشک را مطلع سازید.

سوالات متداول:

۱.چند وقت بعد از کشیدن دندان ایمپلنت کنیم؟

به طور معمول بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت پس از کشیدن دندان بین ۲ تا ۶ ماه متغیر است. این بازه زمانی براساس روش کاشت، نیاز بیمار و تشخیص دندانپزشک تعیین می گردد. البته در صورتی که قصد کاشت ایمپلنت فوری داشته باشید، بلافاصله پس از کشیدن دندان، کاشت ایمپلنت انجام می شود.

۲.برای تعیین دقیق بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت چه باید کرد؟

برای تعیین بهترین زمان برای ایمپلنت دندان می بایست اقدام به گرفتن عکس رادیوگرافی از فک و صورت و همچنین انجام آزمایش تراکم استخوان فک کنید. تا دندانپزشک با توجه به نتایج عکس، آزمایش تراکم استخوان و وضعیت لثه پس از کشیدن دندان، بهترین زمان را برای کاشت ایمپلنت به شما اعلام کند.

۳.هزینه کاشت ایمپلنت در تهران چقدر است؟

هزینه کاشت ایمپلنت با توجه به عواملی نظیر تعداد دندان های از دسته رفته، کیفیت ایمپلنت، روش کاشت، وضعیت لثه و استخوان فک متغیر است. بنابراین اعلام یک قیمت ثابت و مشخص برای کاشت ایمپلنت های دندانی امکان پذیر نیست.

 

مقالات جدید

ایمپلنت دندان

جایگزین بدون نقص و همیشگی دندان های از دست رفته توسط متخصص ایمپلنت

2 پاسخ

  1. سلام پسرم ۱۶ سالش هست ی دندنش افتاده میخواستم بدونم چه تایمی برای انجام ایمپلنت مناسب هست ؟
    چه آزمایشاتی نیاز هست انجام بشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره سریع در واتس اپ