سینوس لیفت

سینوس فک بالا حفره ای است که در داخل استخوان فک بالا قرار دارد و در حقیقت قسمتی از مجرای تنفسی است. این سینوس از طریق مجرائی به نام استئا به مجاری بینی متصل می شود.

سینوس فک بالا در بالای دندان های آسیای کوچک و بزرگ فک بالا قرار دارد و عفونت های این دندان ها می تواند بر روی این سینوس تأثیر کرده و باعث سینوزیت شود. البته سینوزیت دلایل مختلفی ممکن است داشته باشد که یکی از آن ها عفونت این دندان ها است.

سینوس لیفت یا بالابردن سینوس

وقتی دندان های آسیای کوچک و بزرگ فک بالا کشیده می شود و مدت زیادی از آن می گذرد از طرفی استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می یابد واز طرفی سینوس بزرگ می شود. همین مسئله باعث می شود موقعی که بخواهیم جای این دندان ها ایمپلنت بگذاریم استخوان کافی موجود نباشد.

برای حل این مسئله روشی به نام سینوس لیفت یا بالابردن سینوس به کار گرفته می شود. در این روش با بازکردن حفره سینوس و کنار زدن غشاء پوشاننده آن مواد جایگزین استخوان قرار داده شده و روی آن با لایه مخصوصی به نام ممبرین بسته می شود وبخیه زده می شود. بدن پس از چند ماه اطراف و دربین مواد جایگزین استخوان ، استخوان سازی می کند و استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت فراهم می شود.

اگر این تکنیک برای بیمار استفاده نمی شد هیج راهی برای گذاشتن ایمپلنت وجود نداشت و بیمار مجبور بود از پروتز متحرک پارسیل یا همان پلاک استفاده کند.

روش سینوس لیفت به طور معمول به دو روش باز و بسته انجام می شود.

در صورتی می توان از این روش استفاده کرد که بیمار مشکلی در سینوس های خود نداشته باشد.

اگر بیمار دچار مسائلی این چنین باشد باید قبل از این کار مورد درمان قرار گیرد. به طور معمول انجام سی تی اسکن برای مشاهده کامل سینوس قبل از درمان الزامی می باشد.

با انجام این روش زمان درمان و هزینه عمل ایمپلنت اضافه می شود. بیماران باید ایمپلنت برای دندان های از دست رفته خود را هرچه زودتر انجام دهند تا استخوان فک بیش از حد از بین نرود و نیاز به چنین روش هایی کمتر شود. در صورتی که استخوان در نواحی خلفی فک بالا موجود نباشد این جراحی ، روشی مطمئن برای ایجاد استخوان جدید خواهد بود.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...